„Gyáva népnek nincs hazája!” – rendőrsorfal védte a történelemhamisítónak tartott emlékművet
2024. április 29. 18:35
A német megszállás áldozatainak emlékműve ellen civilek és ellenzékipolitikusok is tüntettek 2014 áprilisában – ma tíz éve adtunk hírt a tiltakozás fejleményeiről. A történelemhamisítónak tartott emlékmű elleni demonstrációról nyilatkozott Mécs Imre, a tavaly elhunyt 1956-os bebörtönzött, SZDSZ-es politikus is. A kivitelező cégnek elege lett a polgári engedetlenségi akcióból, ami miatt nem tudták elkezdeni az emlékmű építését, ezért birtokvédelmet kértek. Ezt a józsefvárosi jegyző megadta, így a terület elhagyása a rendőrség közreműködésével is kikényszeríthetővé vált – ezért a tüntetőket rendőrök igazoltatták, illetve vezették el a területről.
A 2014-ben felavatott Szabadság téri szoborkompozíció a hivatalos állásfoglalás szerint azoknak állít emléket, akiket Magyarország 1944-es német megszállása alatt hurcoltak meg, vagy akkor vesztették életüket. Orbán Viktor miniszterelnök az emlékműről azt mondta: „arra hivatott, hogy kifejezze azt a fájdalmat és megpróbáltatást, amelyet szabadsága elvesztése miatt a magyar nemzet érzett és elszenvedett”.
Csakhogy az emlékmű a kritikák szerint meggyalázza a második világháborúban elpusztított magyar zsidók emlékét, és felmenti a 400 ezer honfitársuk halálért felelős magyarokat tetteik súlya alól – azzal, hogy a német megszállókra ken minden felelősséget a holokauszt bűneiért. Az emlékmű ellen a mai napig tart a tiltakozás egyfajta „eleven emlékmű” formájában:
a Szabadság tér alatti mélygarázshoz vezető út másik oldalán a vészkorszakra emlékeztető rögtönzött emlékhely gyakorlatilag eggyé vált Párkányi Raab Péter vitatott alkotásával.
Egy cikkben összeszedtük, mi az a 24 bizarr tárgy és épület, ami egyszer az Orbán-korszak mementója lesz – a német megszállás áldozatainak emlékművén kívül.