30-50 százalékos béremelést és a szolgálati jogviszony eltörlését ígéri az ellenzék az egészségügyi dolgozóknak
2022. március 21. 6:26
Kormányváltás után visszavezetnék az önkormányzatokat a rendszerbe, állítja Komáromi Zoltán.
Az egészségügy átalakításának négy, a kormányváltás utánra tervezett pilléréről beszélt az Mfor.hu-nak Komáromi Zoltán háziorvos, a DK egészségpolitikusa. Az első pillér, hogy a sürgősségi és a lakóhelyhez közeli betegellátást egészen májustól folyamatosan működtetni kell, nem maradhat se magyar, se menekült ellátás nélkül. A második, hogy szeptemberben elkezdik az önkormányzatok visszavezetését a rendszerbe.
Komáromi Zoltán szerint minden önkormányzatot megkeresnek, ahol kórház működött vagy működik, mert „ha visszakapják az önkormányzatok az elvont pénzeket, ismét be tudnak szállni a kórházak működtetésébe. Nagy mértékben szükség van az ő helytállásukra, például a hiányzó egészségügyi munkaerő lakhatásának megoldásába.” Arra a felvetésre, hogy a Boston Consulting Group titkosított reformtanulmánya szerint elkezdték a kórházak átalakítását, Komáromi Zoltán elmondta: kormányváltás után ebbe a dokumentumba is belenéznének. A politikus szerint ezután az orvosokkal, a helyi orvosi kamarával és a helyi kormányhivatalok segítségével problématérképet csinálnának, hogy az ott lakóknak milyen krónikus betegségei vannak, és milyen ellátást igényelnek.
A harmadik pillér a szakdolgozók és a nem egészségügyi végzettségűek (műszakiak, gazdaságiak) béremelése nyáron. „Ez nem 6-10, hanem 30-50 százalékos lenne, ennek pontos nagysága attól függ, hogyan áll az államkassza. Azt látjuk ugyanis, hogy nagy söprés és költekezés történik, ráadásul hitelből, ami etikátlan és politikailag elfogadhatatlan” – tette hozzá Komáromi Zoltán.
A negyedik, a szakorvos szerint legégetőbb feladatuk az intézményrendszer kitisztítása lesz,
élén a gigantikus EMMI megszüntetésével, amely sem szakmapolitikai vezetésre, sem operatív irányításra nem alkalmas. Vissza kell állítani az Egészségügyi Minisztériumot és az egykor remekül működő ÁNTSZ-t.
Hozzátette: a járványügyi hatóságon kívül fontos az, hogy az egészségügyi szakhatóságot is újraszervezzék. Úgy látja: jelenleg az állam semmiféle ellenőrzést nem gyakorol az egészségügyi ellátórendszer működésében. A NEAK-ot szeretnék megint OEP-nek, azaz Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak hívni, visszakapja szolgáltatásvásárlási és ellenőrzési jogköreit, tette hozzá. Komáromi Zoltán szerint a betegjogi szervezetek, a szakmai érdekképviseletek, a Kórházszövetség és a Medicina 2000 nélkül nem lehet elindítani a reformokat, fontosnak tartják az együttműködést.
Nem tartanák meg az egészségügyi szolgálati jogviszonyt, „hiszen semmi előnye nincs.” A DK politikusa úgy látja: előkaptak egy jogviszonyt, ami az egyenruhásokra lett kitalálva, ami az egészségügy területén sok sebből vérzik.
Átgondolatlan volt az egész, hiszen ez a bírókra lett kitalálva, csak kilógott volna a lóláb, ezért bevezették a közszféra többi részére is
– fogalmazott a lapnak.
Nyitókép: Komáromi Zoltán / Facebook