A trón már az övék – dinasztiát épít a PSG?
2026. május 7. 16:00
A PSG sorozatban másodszor nyerheti meg a BL-t, úgy, hogy a csapat átlagéletkora még mindig csak 24 év. Luis Enrique csapatának látszólag nincs gyenge pontja. Dinasztia születik Párizsban?
Érett foci, igazi nagycsapat
„Hihetetlen” – így foglalta össze Luis Enrique azt, amit a PSG nemcsak ezen az estén, hanem gyakorlatilag az egész idényben mutatott. A párizsiak teljesítménye különösen a Bajnokok Ligájában volt meggyőző: érett, magabiztos, nagycsapatokra jellemző futballt játszottak, ráadásul idegenben, a világ egyik legerősebb együttese ellen.
„Amit ma este, illetve az egész szezonban, főleg a BL-ben mutattunk, az elképesztő szint”
– mondta a spanyol edző, aki a Bayern elleni első meccsen Pep Guardiola rekordját döntötte meg azzal, hogy mindössze 77 BL-meccs alatt eljutott 50 győzelemig a sorozatban (honfitársának ehhez 80 mérkőzés kellett). „A világ egyik legjobb csapata ellen játszottunk, idegenben, és megvolt bennünk minden szükséges érettség és személyiség. Ez megmutatja, milyen csapat vagyunk.” És talán azt is, milyen csapat lehet belőlük.
Kilencgólos őrület Párizsban, másik arc Münchenben
A Bayern München elleni elődöntő tökéletesen megmutatta, miért lehet ez a PSG több, mint egy egyszeri BL-győztes. Az első meccsen, Párizsban 5–4-re nyertek a franciák egy olyan estén, amely a támadó futball ünnepe volt: őrült adok-kapok, helyzetek, ritmus, nyílt sisakos rohanás — pont az a közeg, amelyben ez a párizsi csapat különösen veszélyes. Ha teret kap, ha felgyorsíthatja a játékot, ha a mérkőzés káoszba fordul, a PSG elemében van. A visszavágó azonban egészen más arcát mutatta a csapatnak. Münchenben már a 3. percben vezetést szerzett Luis Enrique együttese, ám nagyjából húsz perc után látványosan átkapcsolt.
A támadóparádé helyét átvette a fegyelem, a kontroll és a védekezés. Onnantól kezdve nem az volt a kérdés, hány gólt rúg még a PSG, hanem az, képes-e teljesen elfojtani a Bayern támadásait.
És képes volt. Minden játékos kivette a részét a munkából, a párizsiak pedig szinte megfojtották a müncheniek akcióit. Ami Párizsban a támadófutball mestermunkája volt, az Münchenben a kollektív védekezésé lett.
Ez már a dinasztia előszobája?
A PSG esetében éppen ezért már nem pusztán egy kiugró idényről beszélünk. Ha a párizsi klub sorozatban másodszor is megnyerné a Bajnokok Ligáját, akkor joggal merülne fel a nagy szó: dinasztia. Ezt a kifejezést általában az amerikai sportokban, különösen az amerikaifociban szoktuk használni, amikor egy csapat éveken át uralja a ligáját. A futballban ritkábban kerül elő, főleg a BL kapcsán, hiszen Európa elitjében évről évre nyerni brutálisan nehéz.
A történelem szerint ez majdnem lehetetlen
Elég csak megnézni a sorozat történetét. A Real Madrid 1956 és 1960 között zsinórban ötször nyerte meg a BEK-et, és ezzel gyakorlatilag megteremtette a klub európai mítoszát. Később az Ajax a hetvenes évek elején, a Bayern München rögtön utána, majd a Liverpool, a Nottingham Forest és a Milan is képes volt legalább duplázni. De ahogy a futball egyre globálisabb, gazdagabb és kiegyenlítettebb lett, úgy vált egyre ritkábbá az ismétlés. A modern Bajnokok Ligájában pedig már szinte lehetetlen küldetésnek tűnik évről évre visszajutni a csúcsra.
Nem véletlen, hogy a BL-korszakban sokáig senki sem tudta megvédeni a címét, amíg a Real Madrid 2016 és 2018 között egymást követő három évben is megnyerte a trófeát.
Ezért is lenne hatalmas dolog a PSG részéről egy újabb siker: nem egyszerűen azt üzenné, hogy tavaly minden összeállt, hanem azt, hogy Párizsban tartósan is berendezkedhetnek Európa trónján.
Fiatalok, éhesek, és még nem értek a plafonhoz
A PSG-ben ráadásul most minden adott lehet hozzá. A keret átlagéletkora mindössze 24 év, és mindössze három játékos idősebb 28-nál: Fabian Ruiz 30 éves, az általában csereként bevetett balhátvéd, Lucas Hernandez szintén 30, míg a csapat vezére, Marquinhos 31. Vagyis ez nem egy utolsó nagy dobásra összerakott csapat, hanem egy olyan mag, amely még hosszú éveken át fejlődhet együtt.
Ez a legijesztőbb a riválisok számára: a PSG már most is Európa csúcsán van, de még nem feltétlenül érte el a plafonját.
Párizsban korábban gyakran a sztárok árnyéka, az egyéni villanások és a nagy BL-összeomlások határozták meg a történetet. Most viszont Luis Enrique alatt valami más körvonalazódik: egy fiatal, szervezett, éhes és egyre érettebb csapat, amely nemcsak nyerni akar, hanem uralkodni is. A nagyságot már elérték. A következő kérdés az, hogy korszakot, dinasztiát is építenek-e belőle.
Nyitókép: Luis Enrique ünnepli a döntőbe jutást a Bayern elleni visszavágó után (fotó: Scoreplay/UEFA/Getty)