Ha ilyet lát valakinél, kérdezze meg, hogy milyen Bond – 16 klasszikus kémkütyü a megfigyelés hőskorából
2024. május 13. 15:37
Lengyelországban pár nappal ezelőtt poloskapánik tört ki Katowicében, ahol a helyi vajdasági hivatalban tartotta kihelyezett ülését a kormány. A tanácsterem átvizsgálásakor gyanús szerkezetre bukkantak a lengyel belbiztonsági szolgálat emberei, akik szerint akár lehallgatásra is alkalmas lehet az eltávolított eszköz. Később kiderült, hogy a régi hangrendszer egyik eleme került elő. Az alábbiakban megmutatunk néhány klasszikus kémeszközt a hidegháborús évtizedekből. Az alábbi tárgyakat egy debreceni kiállításon május 18-áig élőben is megszemlélhetik.
Az elmúlt napok egyik legizgalmasabb külpolitikai híre az volt, hogy lehallgatásra alkalmas készüléket talált a lengyel államvédelmi szolgálat (SOP) és a belbiztonsági ügynökség (ABW) Katowicében abban a teremben, ahol Donald Tusk kormánya kihelyezett ülést tartott. A hírt Jacek Dobrzynski, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője közölte. Nem sokkal később kiderült, hogy a vajdasági hivatalban talált, a gyanús készülék a régi, már nem használt hangosító rendszer egyik eleme lehetett, és feltehetőleg a hivatal egy azóta nyugdíjazott alkalmazottja szerelte be valamikor régen.
Jan Grabiec, a kormányfői hivatal főnöke az incidenssel kapcsolatban azt mondta, hogy a kormány bízik az illetékes szolgálatokban. „Sajnos figyelembe kell vennünk, hogy előfordulnak a kormányülések titkosságának megsértésében érdekelt erők és alanyok” – tette hozzá, utalva az ukrajnai háború miatt fokozódó hírszerzési tevékenységre.
Merő véletlenségből a debreceni Fórum pláza földszintje május 2-a és 18-a között épp egy Top Secret című utazó kiállításnak ad helyet, ahol Magyarországon ritkán látható kémfelszereléseket, hírszerzési technikákat csodálhatunk meg. Az alábbiakban a tárlókban lévő legizgalmasabb kémkütyükből válogattunk, íme a hidegháborús kémjátszmák kedvelt eszközei a vasfüggönyön innen és túl!
Karóra pengével
Az órák már a kémkedés kezdeti időszakában is jó rejtekhelynek számítottak például mérgek, dokumentumok vagy fényképezőgépek számára. Ennek a vízálló Timex karórának a tokja egy pengét rejt magában.
Lehallgató készülékek
Évtizedek alatt egyre jobb módszereket fejlesztettek ki telefonbeszélgetések lehallgatására és rögzítésére, még olyat is, amihez az ügynöknek nem kellett személyesen jelen lennie. Amíg kezdetekben az ún. poloskák még vezetéken keresztül működtek, és többnyire a telefonkészülékbe voltak beleszerelve, később nagy teljesítményű rádióadók váltották le ezeket, hogy nagyobb távolságból is le lehessen hallgatni a beszélgetéseket.
Ezzel a magnetofonnal telefonbeszélgetéseket lehetett közvetlenül rögzíteni, mégpedig úgy, hogy a telefonvezetéket a piros indukciós tekerccsel „megcsapolták” (vagyis lehallgatták). A kábelt nem vágják át, így a megfigyelés észrevétlen maradt.
Az irányított mikrofonok is nagy népszerűségnek örvendtek hosszú évtizedekig. Ezekkel nagy távolságból is lehetett egyénre összpontosított lehallgatást folytatni úgy, hogy a zavaró háttérzajokat ki tudták szűrni. Az 50-es években ez a technika hatalmas fejlődésnek számított.
Miniatűr fényképezőgépek
A mindenkori hírszerzés, katonai és ipari kémkedés fő eszközei az egyre kisebb, egyre jobban elrejthető fényképezőgépek voltak. Jöjjön ezekből egy válogatás:
Ez a japán gyártmányú, gyufásskatulyánál alig nagyobb aprócska kamera relatíve nagy fényerejű és nagy látószögű lencséjével jó szolgálatot tehetett a tikosügynököknek, akár titkos dokumentumok, akár titkos objektumok fényképezéséről volt szó.
Melltartóba rejtett mini fényképezőgép. Elsősorban keletnémet kémnők részére.
Bár egyáltalán nem miniatűr, Ez a KGB által használt, szovjet 35 mm-es kisfilmes Zenit fotópuska távolról is nagy felbontású felvételeket tudott készíteni. A rászerelt válltámasz és a beépített gyorskioldó szerkezet segítségével a kém feltűnő állvány nélkül, mégis stabil és gyorsan fókuszáló fényképezőgéppel lőhetett a megfigyelt személyre.
A könyvek mindig is a fényképezőgépek kedvelt rejtekhelyei voltak. A felvétel készítése történhetett manuálisan a könyvborító megnyomásával, vagy bekábelezve akár egy szomszédos helyiségből. (CIA, 1950).
Az F-21 fényképezőgépet a KGB a sikeres keletnémet „Robot” alapján fejlesztette ki. A beépített rugós felhúzó szerkezettel több felvételt lehetett készíteni egymás után anélkül, hogy a gépet a kezükbe vették volna. Ezt a modellt zsebből vezérelhető távirányítóval szerelték fel, amellyel egyrészt exponálni lehetett, másrészt lehetővé tette a megfelelő blendeválasztást a fényviszonyokhoz alkalmazkodva. A különböző illeszkedésű, méretű és színű gombokat, amelyeket az ügynökök a ruházatukhoz kaptak, úgy alakították ki, hogy az F-21 objektívjét hátulról, a kabátbélés felől hozzájuk lehetett csatolni. Kívülről a felcsatolható fényképezőgépnek nyoma sem volt.
A Stasi által is előszeretettel használt svájci gyártmányú Tessina a korszak egyik leghíresebb kémkamerája volt. Csendes, motoros filmtovábbító szerkezetével gyorsan és feltűnésmentesen lehetett exponálni, 2,8-as blendéje mai szemmel nézve is fényerősnek számít. A hétköznapi 355 mm-es filmet befogadó kamera elfért egy cigarettásdobozban is.
A már említett Robot fényképezőgépet főként megfigyelési és dokumentálási célokra tervezték. Kompakt méreteinek köszönhetően kiválóan alkalmas volt arra, hogy valamilyen más tárgyba belehelyezzék, és így álcázzák. Titkosszolgálati alkalmazása mellett teljesen hétköznapi helyeken is használták, a 2000-es évek elejéig ilyen kamerák működtek Németországban a traffipax berendezésekben.
A Minox Riga miniatűr fényképezőgép szintén a kor egyik kedvelt kémkamerája volt, első verzióját 1937-ben fejlesztette ki Walter Zapp. Ezt tekintik az első olyan sorozatban gyártott fényképezőgépnek, amelyet titkosszolgálati műveletek során alkalmaztak, egyes változatait egészen a kilencvenes évekig használták.
Kazettás magnetofon aktatáskába rejtve
Az ilyen szalagos hangfelvevő magnók a 70-es évek elején jelentek meg. Az akkoriban divatosnak számító aktatáska nem keltett feltűnést, a hozzá tartozó mikrofonnal észrevétlenül lehetett beszélgetéseket rögzíteni. A kis, kompakt kazetták pedig praktikusabban kezelhetők voltak, mint elődeik, a ki-befűzést igénylő szalagtekercsek.
Tollba rejthető szerszámkészlet
Ezzel a pengéket, fűrészeket és reszelőket rejtő készlet biztosan sok kémet segített ki szorult helyzetéből.
Ügynöktáska modemmel
Ez az ügynöktáska volt az 1980-as évek technológiai csúcspontja. Egy laptop, összekötve egy kis szkennerrel és egy telefonos modemmel. Az adatátvitel úgy történt, hogy a telefonkagylót a modem párnáira kellett helyezni, a laptopon tárcsázni a megadott telefonszámot, amihez egy azonos vevőkészülék volt csatlakoztatva. Az átviteli sebesség átszámítva kb. 8 kB/s volt.
Rúzsba rejtett penge
Az ügynöknők eszköztára gyakran kozmetikai termékek átalakításával állt elő. Dezodorba rejtett pisztoly, krémes tégelybe rejtett kamera és rúzsba rejtett penge segítette a női hírszerzők terepmunkáját.
Poloska a Martiniben
Ez már annyira kalandos ötlet, hogy inkább csak kémfilmbe illő módszer lehetett az olajbogyóba rejtett lehallgatókészülék, ami antennájával egy közelben lévő vevőkészülékhez sugározta a lehallgatott beszélgetést. (CIA, 1950-es évek.)
Ez is érdekelheti: 25 elképesztő kémkütyü a hírszerzés legkalandosabb évtizedeiből
Az alábbi, korábban készült galériánkban 25 klasszikus hírszerző eszköz látható a múlt századból:
Nyitókép: SSPL/Getty Images