Tudomány-Tech

Robotsebészet a Wáberer Medical Centerben (X)

Fizetett tartalomFizetett tartalom

2023. október 4. 10:55

Egymilliárdos beruházással fejleszti sebészeti osztályát a Wáberer Medical Center. Tökéletes precizitású műtéti beavatkozás, szignifikánsan nagyobb műtéti biztonság, gyorsabb gyógyulás – a robotasszisztált műtétek előnyei mostantól a magánegészségügyi szektorban is elérhetőek.

A Wáberer Medical Center évente közel 200 műtéthez tervezi bevetni a da Vinci robotot, jelentős hozzáadott értéket teremtve Magyarországon.

„Először az urológiai, majd idővel a nőgyógyászati és általános sebészeti műtéteknél fogjuk használni a robotot” – mondta el Prof. Dr. Tenke Péter urológus, aki komoly hazai és nemzetközi tapasztalatok birtokában elsőként műt majd a Wáberer Medical Centerben a da Vinci robottal.

Robotsebészet a Wáberer Medical Centerben (X)
 Prof. Dr. Tenke Péter 

„A robotasszisztált műtéteknek számos előnye van, mind a páciensre, mind az orvosra, és a robotot üzemeltető egészségügyi intézményre nézve is” – folytatta a szakorvos. „A robotsebészet során a sebész négy robotkarral dolgozik, amik olyan eszközöket mozgatnak, amelyek csuklószerű végződései az emberi csukló mozgásterjedelmét messze meghaladják. Az operáció így sokkal precízebb beavatkozásokra képes a milliméter töredékének pontosságával. A sebész kezének mozdulatát analizáló szoftver pedig képes kiszűrni a bizonytalan mozgásokat, a kézremegést, ezzel precízebbé és biztonságosabbá válik az eljárás. A robotasszisztált műtétek segítségével minimalizálható a fertőzés lehetősége, kiszűrhetőek az esetleges komplikációk, a vérveszteség mértéke nagyságrendekkel csökkenthető, a sebész mozgástere pedig kiterjesztettebbé válik, mint egy laparoszkóppal végzett műtét esetén. Ezek eredményként gyorsabb lehet a gyógyulás és ezáltal rövidebb lehet a műtét utáni kórházi tartózkodás is” – tette hozzá Tenke professzor.


A robotsebészet már itthon sem ismeretlen eljárás, Magyarországon az első robotasszisztált műtéti eljárásokat 2022-ben kezdték meg az Országos Onkológiai Intézetben, majd a Jahn Ferenc Kórházhoz, a Semmelweis Egyetemhez és a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjához is került egy-egy eszköz. A WMC által vásárolt da Vinci eszköz a robotok 4., legmodernebb generációját képviseli.

A robotok elterjedése új fejezetet nyitott a sebészetben, ugyanis az orvos már nem a beteggel érintkezve végzi a műtétet, hanem egy úgynevezett sebészi konzolon keresztül irányítja a páciens testébe vezetett robotkarokon lévő eszközöket. A laparoszkópos eljáráshoz képest a robot karjai keskenyebbek, behajlíthatók, 3 tengely körül mozoghatnak, így a műtéti terület könnyedebben hozzáférhetővé válik, kamerája pedig 3 dimenziós képet mutat a műtéti területről, 10-12 szeres nagyításban.

A sebészeti robotokat majd’ 30 éve alkalmazzák 6 kontinensen, 70 országban. A módszert először a nőgyógyászati műtéteknél alkalmazták a hatvanas években az Egyesült Államokban, a kilencvenes években már több sebészeti területen használták, és világszerte általánossá vált. A sebészeti robotokat népszerűségét mutatja, hogy a világon mintegy 7500 robot segíti a 60 000 képzett sebész munkáját, akik a da Vinci segítségével már több, mint 12 millió sikeres beavatkozást végeztek el.

Az eszköz nevének ötletét a fejlesztőknek az adta, hogy a névadó reneszánsz polihisztor korának innovátoraként, a boncolások segítségével nem csak az anatómia területén végzett fontos tanulmányokat, de a világon elsőként alkotta meg a robotok elődjét: egy olyan páncélszerkezetet, ami képes volt a karját és a lábát önállóan mozgatni.

„A WMC megalapítása óta fő célkitűzésünk, hogy teljes körű ellátást, széles szolgáltatási palettát biztosítsunk a pácienseinknek az elérhető legmagasabb színvonalon, modern, 21. századi eszközparkkal” – mondta el Wáberer György alapító-tulajdonos. „A tulajdonosi kör egyetértésben a prevenció elkötelezett híve, hiszünk a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságában, ugyanakkor az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatták, hogy ez a preventív személet még nem terjedt el eléggé a lakosság körében és a gyógyulás most még sokszor csak sebészi beavatkozások útján valósulhat meg. Ezeknek a beavatkozásoknak a hatékonyságát, a gyógyulási idő csökkentését pedig a legjobb szakemberekkel és a legmodernebb technológiával lehet csak támogatni. A sebészet esetében ezt többek között a da Vinci eszköz beszerzése jelentette. Ráadásul egy ilyen modern eszközzel további kiváló szakemberekkel tudunk bővülni” – tette hozzá Wáberer György.

Robotsebészet a Wáberer Medical Centerben (X)
Wáberer György és Dr. Mári Róbert

A Wáberer Medical Center hitvallása, hogy nemcsak a gyógyításra szükséges kiemelkedő figyelmet fordítanunk, hanem a megelőzésre is, így egyénre szabott programokkal, transzparens árazással, egyedülálló színvonalon biztosítunk komplex egészségügyi szolgáltatásokat ügyfeleink számára a megelőzés, a diagnosztizálás, a járó- és fekvőbeteg ellátáson túl a teljes gyógyulásig. Jelentős hazai és külföldi tapasztalattal rendelkező elkötelezett csapatunk – orvosaink, szakszemélyzetünk és minden kollégánk – azért dolgozik, hogy az egészségközpontunk a hazai magánegészségügy meghatározó szereplője legyen.

A WMC számokban:

  • 3500 négyzetméter
  • több, mint 40 szakterület
  • 10 kórterem (20 férőhely)
  • havonta több, mint 5000 páciens
  • 150 magasan képzett orvos
  • 120 egészségügyi szakdolgozó
  • teljes képalkotó és labordiagnosztika

Úgy érzem, most az egészségügyben lehet a legnagyobb értéket teremteni, erre összpontosítok.  /Wáberer György/


„Azt prognosztizáljuk, hogy az egészségügyben a mesterséges intelligencia forradalmi változásokat fog hozni az elkövetkezendő 10 évben. Ezeket a trendeket folyamatosan nyomon követjük és törekszünk arra, hogy az újdonságokkal mielőbb fejleszthessük a saját szolgáltatásainkat, eszközparkunkat. Ennek egyik oka, hogy innovatív szemléletünkkel is támogassuk annak a lehetőségét, hogy a szakma kiválóságaival dolgozhassunk együtt, másrészt, hogy ezzel pácienseik számára a lehető legmagasabb szintű szolgáltatásokat biztosítsuk” – mondta el Dr. Mári Róbert, a WMC ügyvezető igazgatója.
 

 

#Tudomány-Tech#robotsebészet#wáberer medical center#magánegészségügy#egészségügy#sebészet

Címlapról ajánljuk