Anglia a sírból mentette hosszabbításra, majd nyerte meg a meccsét a nyolcaddöntőben

2024. június 30. 20:40

Sokkal többet volt a labda az angol válogatottnál, mégis majdnem kiesett a németországi labdarúgó-Eb-ről. A papíron bombaerős keretet felvonultató csapatnak a 90+5. percig nem volt kaput találó labdája, akkor viszont Bellingham megcsillogtatta nem akármilyen tudását, ezzel lett hosszabbítás az angol–szlovák nyolcaddöntőn. A ráadásban pedig az angolok egyből bevitték a győztes találatot.

Sok angol szurkoló örömére bekerült a kezdőcsapatba a 19 éves Mainoo, aki ezzel az ország harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki nagy torna egyenes kieséses mérkőzésén szóhoz jutott.

Szlovákia bátran kezdte a mérkőzést, a 3. percben az angol Guéhi máris kapott egy sárga lapot a Streleccel szemben elkövetett szabálytalanságért. A védő utolsó emberként, ugyanakkor nem nyilvánvaló, csak ígéretes helyzetben faultolt, ezért nem kiállítás lett a szankció.

A 9. percben Trippier lőtt az égbe, miután Bellingham parádésan tette át neki a labdát a pálya jobb oldaláról. A 12. percben Haraslín került helyzetbe egy remek szöktetés nyomán, ám sokáig várt a lövéssel, és végül Guéhi blokkolni tudott becsúszva.

Közben a sárga lapok is gyűltek: az első negyedórában 4 sárga lapot és 0 kaput találó lövést jegyezhettünk fel.

A 24. percben Mainoo lőtt fölé, majd egy percre rá megszerezte a vezetést Szlovákia! Strelec remekül ugratta ki Schranzot, aki közvetlen közelről elpasszolta a labdát Pickford lába mellett (0-1).

xxxxxxxxxxxxxx
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki

Az angolok végül az első félidő hosszabbítását nyomták meg. A 45+3. percben Mainoo szólózott szépen, megpattanó lövése szögletet eredményezett. Itt beszorult Szlovákia, még egy Kane-kapáslövést kellett megúsznia, de megúszta.

Az első félidőben 75 százalékban birtokolta a labdát Anglia, de hiába.

A második játékrész elején jött némi füttyszó a lelátóról, angol részről, de aztán Kane-ék végre megemberelték magukat.

Az 50. percben Kane remekül fordított balra Trippier-hez, akinek a centerezését Foden könnyedén lőtte a kapuba, ám a VAR egyértelműen kimutatta, hogy lesen állt a gólszerző, ezért maradt a 0-1.

Két percel később Kane került helyzetbe, középről, 13 méterről lőhetett, Vavro nyúlt bele a labdába.

Aztán jött a meccs egyik legérdekesebb eseménye: az 55. percben egy szabadrúgásnál óvatlanul elpasszolták a labdát az angolok, Strelec pedig a kezdőkörből kapura ívelt. Pickford kapus kétségbeesetten hátrált, szerencséjére mellément az ívelés.

Szlovákia ettől függetlenül beszorult, az 59. percben például Mainoo tudott szólózni, és harcolt ki szabadrúgást közvetlenül a 16-os vonala előtt; Foden a sorfalba püfölte a labdát.

Aztán Trippier sérülése után végre bejöhetett a Premier League-szezon legeredményesebb angolja, Cole Palmer.

Ettől függetlenül nem ő, hanem Harry Kane került nagy helyzetbe: a 78. percben Foden bal oldali szabadrúgása után középről, 8 méterről fejelt a jobb kapufa mellé. Három perccel később Rice szánta el magát (át)lövésre: középről, 24 méterről tüzelt, a jobb kapufán csattant a labda, ami Kane-hez pattant, ő pedig kapu fölé pattintotta.

A 87. percben nagy dolog történt: Lobotka lövését könnyedén fogta Pickford, de ez volt a 2. kaput találó labda az egész meccsen, és az 1. kapusvédés!

És amikor már leírták volna a tudósítók, hogy Anglia hiába gyötrődött, kaput találó labda nélkül zárt, és szégyenszemre mehet haza az Európa-bajnokságról, akkor eljött a 90+5. perc.

Walker jobb oldali bedobását Guéhi megcsúsztatta, Jude Bellingham pedig a 11-es pontról oldalra vetődve a bal alsó sarokba ollózott (1-1).

Ezzel mentette hosszabbításra az elveszettnek tűnő mérkőzést!

Aztán pedig elkezdődött a 2x15 perces ráadás; azonnal angol találattal. Egy jobb oldali szabadrúgás után nem tudtak tisztázni a szlovákok, az egyik csereember, Eze lőtt (borzalmasan), a másik, Toney középre fejelt, Kane pedig négy méterről középről könnyedén bólintott a kapuba (2-1).

Fotó: Reuters/Lee Smith

A szlovákok láthatóan elkészültek az erejükkel, de a hosszabbítás második félidejében próbáltak valahogy támadni. Igaz, Tupta fölémenő szabadrúgásán és Bozeník éles szögből leadott, az oldalhálóban landoló lövésén kívül nem volt gólszerzési kísérletük.

Sőt, a 121. percben Toneynak volt meccslabdája, de nem talált kaput.

Hancko még fejelt egyet, de Pickford diadalittas arccal magához ölelte a labdát, a játékvezető pedig lefújta a mérkőzést.

Anglia tehát továbbjutott, és Svájccal mérkőzhet meg az elődöntőbe jutásért.