Ha nem indulhat rajta, megpróbálja tönkretenni Oroszország az olimpiát
2024. június 5. 15:31
Még egy mesterséges intelligenciával előállított Tom Cruise-t is bevetett Oroszország, hogy megpróbálja lejáratni a játékok szervezőit, és szélsőségesek támadásairól szóló dezinformációval igyekszik elérni, hogy minél kevesebben akarják a helyszínen nézni a versenyeket. A franciák szerint orosz zavarkeltés áll amögött is, hogy a hétvégén koporsókat helyeztek el az Eiffel-torony közelében.
Szokása szerint „ruszofóbiának”, alaptalan oroszgyűlöletnek minősítette a Kreml azokat az értesüléseket, melyek szerint orosz hátterű szereplők zavart és félelmet próbálnak kelteni a másfél hónap múlva kezdődő párizsi olimpia előtt, hogy károkat okozzanak Franciaországnak és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. Utóbbi még tavaly eldöntötte, hogy az orosz és fehérorosz sportolók csak semleges színekben vehetnek részt a játékokon, és csak akkor, ha nem aktív támogatói az Ukrajna elleni háborúnak, míg Emmanuel Macron francia államfő annak lehetőségét kezdte lebegtetni idén, hogy katonákat küldenének Ukrajnába.
A Microsoft szoftvercég fenyegetéselemző központja vasárnap jelentést tett közzé, amelyben két orosz hátterű szereplőt azonosított, amelyek dezinformációt terjesztve igyekeznek a fent vázolt célt elérni. Mint írják, Oroszország és elődje, a Szovjetunió részéről már hagyomány, hogy ha nem vehetnek részt vagy nem győzedelmeskedhetnek az olimpián, akkor megpróbálják lejáratni a versenyt a résztvevők, a nézők és a világ előtt.
Amikor a Szovjetunió bojkottálta az 1984-es Los Angeles-i játékokat, több ország – így Zimbabwe, Sri Lanka vagy Dél-Korea – olimpiai bizottságait arról igyekeztek győzködni, hogy az olimpián amerikai szélsőségesek támadhatják meg a nem fehér bőrű versenyzőket, áll a jelentésben. A Microsoft ehhez hozzáteszi, hogy a rosszindulatú orosz befolyásolási tevékenység ismérve, hogy a módszerek későbbi időpontban, más országokban is felbukkannak: négy évtized múltán újfent erőszakos szélsőségesekkel riogatnak a párizsi olimpia kapcsán.
Amerikában senki nem beszél így
Az olimpia ellen irányuló orosz dezinformáció látványos példája az a Netflix-dokumentumfilmnek álcázott videó, amely tavaly bukkant fel az interneten Olympics Has Fallen (Az olimpia elbukott) címmel. Ez a Támadás a Fehér Ház ellen című 2013-as amerikai akcióthrillerre utal, amelynek eredeti címe Olympus Has Fallen (Olimposz elbukott – az Olimposz a Fehér Ház kódneve a filmben). Az áldokumentumfilmben Tom Cruise ismerős hangján hallható a narráció, de a színésznek nincs hozzá köze: a készítők ezt mesterséges intelligenciával oldották meg.
A Gizmodo bővebben is ír a videóról, amiben a Netflix ismert főcímét is ellopták. Szerintük Cruise hangja kevésbé figyelmes nézők számára valóságosnak tűnhet, de időnként mesterkélt. Legjobban azonban az árulkodik a hamisításról, hogy a narrátor olyan szavakat használ, amiket Amerikában nem mondanak: például „hokimeccsről” beszél, miközben Amerikában a „játék” szó használatos. Az áldokumentumfilm elsősorban az olimpia szervezőit próbálja reménytelenül korruptnak beállítani.
A Microsoft jelentéséből kiderül, hogy az áldokumentumfilmhez még pozitív kritikákat is hamisítottak azt a látszatot keltve, mintha hiteles médiumok – a New York Times, a Washington Post vagy a BBC – közölték volna azokat. Emellett felhasználtak egy népszerű weboldalt, amelyen pénzért bárki rendelhet személyes videóüzeneteket hírességekről, és ezeket a videóüzeneteket úgy állították be, mintha amerikai hírességek ajánlanák az olimpia szervezőit lejárató tákolmányt. (Ezt a módszert korábban ukránellenes propagandaanyagokhoz is felhasználták.)
Hitelesnek látszó információk
A Microsoft által Storm-1679 kóddal azonosított orosz hátterű szereplő a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rágalmazásán túl félelmet is próbál gerjeszteni, hogy elriassza a nézőket a versenyeken való részvételtől. Ennek részeként olyan megtévesztő videókat is készítenek, amelyek hiteles hírcsatornák tudósításainak tűnnek. Egy Euronews-riportnak álcázott videóban azt a hamis állítást közölték, hogy a párizsiak az olimpián várható terrortámadások miatt ingatlanbiztosításokat kötnek. Egy másik videóban, amelyhez a France24 arculati elemeit lopták el, azt állítják, hogy az olimpiai versenyekre megvásárolt belépőjegyek negyedét visszaváltották a terrorizmustól való félelem miatt. A CIA és a francia belbiztonság nevében pedig hamis videóközleményeket állítottak elő, amiben arra figyelmeztetik az embereket, hogy a terrortámadás veszélye miatt maradjanak távol a párizsi olimpiától.
A Storm-1679 kódnevű szereplőhöz köthető közösségi oldalak múlt ősszel olyan bejegyzéseket tettek közzé, amelyben állítólag Párizsban felbukkant graffitik láthatók. Ezek izraelieket fenyegetnek azzal, hogy megismétlődhet az 1972-es müncheni olimpián történt terrortámadás, amikor a Fekete Szeptember nevű palesztin fegyveres szervezet tagjai megölték az izraeli olimpiai delegáció 11 tagját és egy nyugatnémet rendőrt. Annak, hogy a graffitik valóban léteznének, nincs nyoma, a Microsoft szerint digitálisan manipulálták a róluk készült képeket.
Hasonló eset volt, amikor egy orosz nyelvű Twitter-profilon megjelent egy videó, amiről azt állították, hogy a Szürke Farkasok nevű török ultranacionalista szervezet készítette. A videóban ugyancsak az 1972-es müncheni terrortámadás képei voltak láthatók azt sugallva, hogy hasonló események történhetnek Párizsban. A megjelenését követő órákban komoly zavart keltett a videó, amit sokan eredetinek gondoltak, még az Izraeli Olimpiai Bizottság is reagált rá. A szándékról árulkodik, hogy a videót nagy erőkkel terjesztették automatizált orosz közösségi profilokon.
Egy Storm-1099 kódnévvel azonosított szereplő az elmúlt hónapokban ugyancsak felerősítette az olimpiát aláásni próbáló üzeneteit. Ez a szereplő álhíreket tesz közzé Reliable Recent News (RNN, Megbízható Friss Hírek) nevű dezinformációs portálon és 15 különböző francia nyelvű álhíroldalon, amelyek a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állítólagos korruptságát és a játékokat fenyegető erőszakot hangoztatják. Hiteles francia médiumok – így a Le Parisien vagy a Le Point – weboldalait is meghamisítják, hogy a francia vezetést ostorozó és támadásokat előrevetítő tartalmakat terjesszenek.
Guruló rubelek
Az orosz szereplők az online tér mellett a helyszínen is megpróbálhatnak zavart kelteni. Franciaország szerint az orosz hírszerzés áll amögött is, hogy az Izraelt ért Hamász-támadást követően Dávid-csillagokkal stencilezték tele Párizst azzal a szándékkal, hogy a zsidó közösségben félelmet keltsenek.
Francia hírszerzők szintén Oroszország kezét látják abban, hogy az Eiffel-torony közelében öt, francia nemzeti színekbe burkolt koporsót találtak, amelyeken az „Ukrajna francia katonái” felirat volt látható. A koporsókat, amikben gipsszel töltött zsákok voltak, szombaton reggel tette ki egy furgonból három férfi. A rendőrök gyorsan megtalálták a sofőrt, aki előző nap érkezett Bulgáriából és azt állította, hogy a másik két férfi negyven eurót fizetett neki a koporsók szállításáért.
A furgon két – ukrán, illetve német állampolgárságú – utasát a rendőrök egy párizsi buszállomáson találták meg, ahonnan Berlinbe akartak utazni. Ők azt mondták a rendőröknek, hogy 400 eurót kaptak a koporsók elhelyezéséért.
A nyomozók szerint az egyik férfi összefüggésbe hozható azzal a rongálással, amelynek során vörös tenyérnyomokkal piszkítottak össze egy párizsi holokauszt-emlékművet néhány héttel ezelőtt. A koporsók ügyében eljáró vizsgálóbíró azonban mindhárom férfit tanúnak minősítette és elengedte.
Megkérdőjeleznek mindent
A Kreml szóvivője kedden alaptalan rágalomnak nevezte, hogy Oroszország dezinformációs kampánnyal támadná az Olimpiát. A párizsi orosz nagykövetség pedig „a francia sajtó legújabb oroszgyűlölő kampányának” tulajdonította azt a feltételezést, hogy Oroszországnak köze lenne a koporsók elhelyezéséhez.
A New York Times arról írt, hogy bár az orosz zavarkeltés most az olimpia ellen irányul, olyan módszereket használnak, amelyek az európai és amerikai választásokon is bevethetnek. Egy amerikai tisztviselő a lapnak azt mondta, hogy a Kreml által a közösségi médiában terjesztett orosz dezinformáció az Egyesült Államok és szövetségeseinek biztonságát fenyegeti. A Kaliforniai Egyetem tanára, Hany Farid pedig arról beszélt a CNN-nek, hogy ha a hamis videókban látottakat nem is hiszi el mindenki, az, hogy állandóan hamisítványokkal bombázzák az embereket, ahhoz vezet, hogy végül megkérdőjeleznek mindent, amit az interneten látnak.
Nyitókép: Vlagyimir Putyin a 2014-es téli olimpián Szocsiban – Fotó: Sasha Mordovets/Getty Images