Sport

Hihetetlennek hangzik, de bőven 100 ezer forint alatt nézheti élőben a foci-Eb meccseit Németországban

Kovács IstvánKovács István

2024. május 20. 12:39

Ha valaki volt olyan szerencsés, hogy kisorsolták és tudott vásárolni jegyet a labdarúgó Európa-bajnokságra, akkor már csak annyi van hátra, hogy eljusson a helyszínre és élvezze az életet. Nem lesz olcsó, de nem is kifizethetetlen, ám be kell vállalni némi kényelmetlenséget.

A magyar válogatott legalább három meccset fog játszani a németországi tornán, az elsőt június 15-én Kölnben Svájc ellen, a másodikat 19-én a házigazda Németország ellen Stuttgartban, míg a harmadikat ugyanazon a helyszínen Skócia ellen 23-án. A keretét Marco Rossi már kihirdette a tornára, így most annak járunk utána, mennyire kell mélyen a zsebébe nyúlnia annak, aki szeretné élőben nézni Szoboszlaiék brillírozását. 

Az 1 millió forintos jegyek már elkeltek

Decembertől lehetett jegyeket igényelni az UEFA jegyértékesítő oldalán, egy-egy mérkőzésre adott ország drukkereinek alapesetben tíz-tízezer jegyet biztosítottak. Az igénylés után kisorsolták, hogy ki jutott jegyhez, mivel óriási volt a túljelentkezés értük. A legolcsóbb jegy 30 euróba került, ami mai áron 11 500 forintba került. Mindez lement már decemberben, aztán márciusban azokat a jegyeket értékesítették, amelyeket a szurkolók visszamondtak. Jelenleg már csak a semleges szektorokba lehet jegyet venni az UEFA oldala szerint, de igencsak borsos áron, a Svájc elleni mérkőzésre a legolcsóbb 290 euro (112 ezer forint), míg a legdrágább 1000 euro (386 ezer forint). 

Korábban szóltak hírek 1 millió forintos jegyekről is, azok már elfogytak.

Kölnbe nem olcsó eljutni, a Wizz Air 120 ezer forintért viszi-hozza a szurkolókat a különjáratán. Ha valaki bevállalja, hogy egy nappal korábban Dortmundból kell még eljutnia a városba, akkor mehet a Wizz Air egy másik járatával is, ami csak 25 ezer forint, viszont vissza már csaknem 62 ezer forintba fog fájni a jegy. Repülővel közvetlenül Budapestről 202 ezer forintért találtunk még járatot oda-vissza, az Austrian Airlines-szal.

Persze nem csak repülni lehet a helyszínre, vonattal Köln 12 óra alatt elérhető Budapestről, 55 ezer forintért (141 euro), így az utazás összesen 110 ezer forintból jöhet ki egy főre, de van ennél olcsóbb is: autóval. Ha négy szerencsés jegytulajdonos összefog, akkor 1150 kilométer levezetésével elérhető a német város. Az üzemanyag és a pályamatricák ebben az esetben olyan 120 ezer forintból jönnek ki, ha négyen ülnek az autóban, akkor az fejenként 30 ezer forint. Le mernénk fogadni, hogy sokan így fognak eljutni a meccs helyszínére.

Ennyiből lehet elmenni a foci-eb-re
A kölni RheinEnergieStadion. Fotó: Wikipédia/Andreas Nowak

Stuttgart már közelebb van, repülővel a Wizz Airrel oda 55 ezer forintért, míg vissza 60 ezerért jöhetünk. A Ryanairrel Nürnbergbe tudunk repülni a németek elleni meccsre, vagyis onnan még vár ránk némi vonatozás. Cserébe olcsó a repülőjegy, oda 10 200 forint, míg vissza 13 500 forint, igaz, összesen két nappal többet kell eltölteni a városban, ami megdobhatja a költségeket. Vonattal kétszer 31 ezer forintot kell számolni és egy szolid 9 órás zakatolást.

Autóval 870 kilométer 7 literes átlagfogyasztás mellett 36 ezer forint + a matricák. 90 ezerrel számolva ez 4 embernél 22500 forint, ami baráti, igaz kényelmetlen. A Google szerint 8-9 óra az út, de ebben ugye nincsenek benne a pihenők.

Ha észnél vagyunk, sokat lehet fogni a szálláson

Az utazáson felül még bőven akad költség, a szállás lehet még a legnagyobb tétel. Szállást Kölnben 1 főre és két éjszakára legolcsóbban a Booking.com-on 44 ezer forintért találtunk, míg az Eb kempingjében helyet kétezer forintért olcsóbban, de az nem ugyanaz a kényelem. Az autósoknak persze érdemes körülnézni a környező településeken is, mert ha valaki bevállalja a meccs utáni vezetést, akkor olcsóbban ki lehet jönni. Az Airbnb jöhet még szóba, ott találtunk 12 500 forint/éj-ért szállást, de azt nagyon időben kell foglalni.

Stuttgartban sem lehet olcsóbban kijönni, 52 ezer forintért találtunk két éjjelre szállást, de sanszos, hogy elég gyorsan le fognak rá csapni. Az Airbnb már barátibb és ha nem számolnánk az olyan ajánlatokat, mint a bérelhető kunyhó Mainhardtban (7282 forint/éj), akkor 9 ezer forinttól indul éjjelenként az alvás, igaz, ezért néhol azt is be kell vállalni, hogy a házigazda is ott horpasszon a szobában.

A helyi utazásról se feledkezzünk meg. Érdemes tudni, hogy Kölnben és Stuttgartban is a jegytulajdonosok jogosultak egy 36 órás helyi bérletre, ezzel kívánják kiváltani a dugókat. A vonatjegyek 29,9 euróba kerülnek egységesen azzal lehet utazni az országon belül. Azt hozzátennénk, hogy érdemes a német országbérletben is gondolkodni, ami 49 euró egy hónapra és azzal be lehet járni keresztül-kasul az egész országot és jó a helyi járatokra is a tömegközlekedést is beleértve.

Ennyiből lehet elmenni a foci-eb-re
Fotó: Pexels.com/Markus Winkler


Ha megvan az utazás és a szállás, akkor már csak enni és inni kell valamit. A Footballfancast összeszedte, mire kell számítani az éttermekben és ami a legfontosabb, mennyibe kerül a szurkolás elengedhetetlen feltétele: a sör.

Úgy találták, egy olcsóbb étteremben 5 ezer forintért lehet megebédelni Stuttgartban és Kölnben, egy középkategóriás helyen pedig két fő három fogást 22 500 forintért fogyaszthat el. A sör korsója 1600 forintba kerül, ami tulajdonképpen budapesti belvárosi árnak felel meg. Azt is leírták, hogy ha valaki import sörre vágyna (a 0,33-as 1125 forint körül mozog), mennyit kell fizetni, de őszintén: Németországban miért akarna valaki ilyet inni?

A legolcsóbban akkor jön ki valaki a számításaink szerint, ha autóval megy a haverokkal (30 ezer forint), bevállalja a mainhardti kunyhót (14 564 forint), vesz valami akciós sört egy szupermarketben (1 tálca 6 ezer forint, mellé egy zsugor víz, ami 1200 forint) és töménytelen mennyiségű „gyíkhúskonzervet” kenyérrel (5 ezer forint). Emellé kávéra, wc-használatra még bőkezűen számítunk 4 ezer forintot és a végösszeg – a legolcsóbb jeggyel a meccsre, ami 11 ezer forint volt – csaknem 73 ezer forintnál áll meg. A másik végletet nem számítjuk ki, mert a határ a csillagos ég.

Nyitókép: Kovács Tamás / MTI

#Sport#foci-eb#labdarúgó európa-bajnokság#szállás#utazás#étkezés#németország#stuttgart#köln#ma