Négy szomszédos számot húztak ki az ötöslottón, és ami még valószínűtlenebb: Mérő László elszámolta magát
2024. június 18. 9:39
Múlt szombatig sosem fordult elő az ötöslottó történetében, hogy négy szomszédos számot húzzanak ki. Arról, hogy mi a valószínűsége egy ilyen számsornak, meglepő-e, hogy senkinek sem volt telitalálatos szelvénye, és hogy matematikusként szokott-e lottózni, Mérő Lászlóval beszélgettünk.
44, 85, 86, 87, 88.
Hogy mi ennek az esélye? Mérő László korábban azt nyilatkozta, hogy hatezer évente egyszer akad ilyen konstelláció, és ez el is terjedt a médiában. A matematikus azonban a Reggeli stúdiójában korrigálta magát – nem hatezer évente, hanem hatezer húzásonként fordul elő ilyen, ez nagyjából azt jelenti, hogy száztíz évente számíthatunk hasonló nyerőszámokra.
„Hetven éve van lottó, így nem olyan nagy csoda, hogy ez most előfordult.”
De egyébként semmivel sem ritkább a 44, 85, 86, 87, 88, mint mondjuk a 22, 35, 53, 64, 90. „A golyóknak nincsen semmilyen memóriájuk, nem tudják, milyen számot húztak ki előttük és utánuk” – indokolta a fentieket a matematikus.
Az viszont nem matematikai kérdés, hogy valaki hisz-e abban, hogy nyerhet a lottón. Mérő László nem lottózik, pedig nagyapja mindig azt mondta neki, hogy legyen nála egy lottószelvény, hogy ha kopogtat a szerencse, akkor ne zárt kapukat találjon. „Mint megannyi bölcsességét, ezt se tartom, de valószínűleg igaza volt” – tette hozzá.
Egy lottószelvénnyel körülbelül 1:40.000.000 esélye van a telitalálatnak, ami nem is sok, nem is kevés – ha 4,4 millió lottószelvényt vesznek egy héten, akkor a matematika szerint nagyjából tízhetente kell lennie telitalálatnak.
A teljes interjúból kiderül még,
- mit tanácsol a matematikus a lottózóknak,
- miért nem érdemes megjátszani az 1, 2, 3, 4, 5 kombinációt,
- és hogy érdemes-e negyvenmillió szelvénnyel bebiztosítani a nyereményünket.