Fekete év lesz a mezőgazdaságban az idei
2023. március 27. 10:13
Raskó György szerint, ha nem tarjuk a vizet az országban, akkor a mezőgazdaságot érintő aszálynak súlyos következményei lesznek. Már most deficitben vannak a magyar termőföldek, pedig még ki sem fejlődtek a növények.
Raskó György, agrárközgazdász volt a Reggeli vendége, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy február eleje óta országos átlagban csupán 20 mm csapadék esett, ami borzasztóan rossz hír a gazdák számára, akiknek a termelési költségeik is megemelkedtek az elmúlt időszakban.
Relatíve vízhiány van és még el se kezdett a növény fejlődni
– mondta, aki szerint hatalmas kockázatot vállalnak a gazdák azzal, hogy egyre drágább anyagokat kénytelen használniuk aszály idején, ami nem biztos, hogy megtérül.
Az import miatt egyelőre nem lesz drágulás a boltokban
A magyar mezőgazdaság hiányát az Ukrajnából érkező búza és olajos magvak fogják pótolni, így az átlag magyar vásárló egyelőre még nem érzi meg a pénztárcáján a deficites magyar termelést.
Raskó György szerint, ha nem lesznek drasztikus változások a magyar mezőgazdaságban, akkor hamar meg fogjuk érezni a vízhiányt, de már így is a „termelés jövedelmezősége messze az átlag alatt lesz 2023-ban”.
Kifolyik a víz az országból
Raskó György szerint az egyik legkézenfekvőbb megoldás az olasz öntözőrendszerek bevezetése lenne, ami a gazdák szoros együttműködésén alapul:
„Az olasz gazdák között van egy precíz együttműködés: elosztják a vizet, mindenki csak annyit használ, amennyi engedélyezett. Az individuális magyar gazda nem hajlandó erre” – mondta Raskó, aki szerint egy hétköznapi ember is segíthet azzal a vízhiányon, hogy próbál spórolni.
Abszolút hibás szemlélet, hogy minél előbb vezessük el az árvizet
– mondta Raskó, aki szerint az az egyik legfontosabb, hogy az országban tartsuk a vizet: ha minden faluban lenne egy víztározó, azzal már meg lehetne fogni a csapadékot, hogy aztán locsolni lehessen belőle a termőföldeket.