Küszöbön az újabb gazdasági világválság?
2023. március 20. 9:08
Március 9-én csődbe ment az Egyesült Államok 16. legnagyobb pénzintézete, a Silicon Valley Bank (SVB). Vasárnapra bezártak egy másik bankot, amivel néhány napon belül megtörtént az Egyesült Államok történetének második és harmadik legnagyobb bankcsődje. A Concorde szakértőjével annak jártunk utána, hogy milyen hatással van mindez Európára és a forintra, és hogy megismétlődhet-e a 2008-as válság.
Feszült a hangulat a pénzügyi világban az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) csődje után. Móró Tamás a Concorde értékpapír vezető stratégája szerint a csődbe ment két bank speciális problémákkal küzdött.
Az SVB esetében volt egy nagyon koncentrált betétesi kör, a másik oldalon pedig elkövették azt a hibát, hogy az ebből befolyt pénzt nagyon hosszú futamidejű kötvényekbe fektették, ezek viszont leértékelődtek a kamatemelések miatt, így a bank a saját tőkéjét elvesztette.
A pénzintézet nem lakossági bankként működött, a technológiai szektor pénzügyi infrastruktúráját működtette a Szilícium-völgyben.
A csőd hatására a betétesek megijedtek és elkezdték átvinni a pénzüket más, nagyobb bankokba, vagy állampapírt vásároltak. Az Egyesült Államokban 250 ezer dollár a kártérítési limit, az állam azonban ebben az esetben vállalta, hogy a betéteseket korlátlanul, a teljes összegig kártalanítja.
Móró Tamás úgy véli, az inflációra adott kamatemelések okozták a Silicon Valley Bank csődjét.
Amerikában korábban 0,25 % volt az alapkamat, most 4,75%-nál járunk. Ott ez nagyon drasztikus mozgásnak számít, maga a sebessége volt megdöbbentő
– mondta.
Az amerikai bankcsőd Európára is kihatott. Nem sokkal később a svájci Credit Suisse bank is csődbe ment, de a szakértő szerint, itt már korábban is komoly problémák voltak, nem tartották be a kockázatkezelési szabályokat, az amerikai folyamatok pedig csak felgyorsították a betétesek elvándorlását. Móró Tamás elmondása szerint a banknak „tavaly 7, 8 milliárd dolláros vesztesége volt, amivel az elmúlt 10 év összes nyereségét eltüntette. Ennek hatására innen is elindult a betétesek elvándorlása, ezt az amerikai folyamatok csak felgyorsították ezt” – vélte az elemző, aki arra is emlékeztetett, hogy az európai uniós banki szabályozások jóval szigorúbbak a svájcinál vagy az amerikainál.
Hogyan hat ez a gazdaságra?
Móró Tamás szerint az amerikai bankok hitelezési hajlandósága lecsökken, ennek pedig negatív gazdasági hatása lesz a növekedésre.
Ugyanakkor kiemelte, hogy a forintot az amerikai pénzügyi válság csak indirekten érintette. A befektetők ilyen esetben eladják a kockázatosabb tekintett devizákat, a szakértő szerint ez csapódott le a magyar fizetőeszköz árfolyamán.