99 éves lett Attenborough, sosem találod ki, melyik állattól irtózik

rtl.hurtl.hu

2025. május 8. 12:00

Több mint hetven éve van képernyőn, és még ma is újabb generációkat inspirál. Sir David Attenborough nemcsak televíziós ikon, hanem a természet védelmének egyik legismertebb szószólója. Összegyűjtöttünk néhány meglepő tényt a ma 99 éves legendás műsorvezetőről.

A kezdetek: Zoo Quest és a fekete-fehér képernyő

Sir David Attenborough 1954-ben jelent meg először a televízióban, a Zoo Quest című műsor házigazdájaként. A sorozat különlegessége az volt, hogy ritka állatokat – például paradicsommadarakat vagy pitonokat – mutatott be a közönségnek, a világ egzotikus tájait járva. Ezzel indult el Attenborough páratlan karrierje a természetfilmezésben.

A színes televízió úttörője

1965-ben Attenborough-t a BBC Two csatorna irányítójává nevezték ki. E pozíciójában aktívan támogatta a színes televíziózás bevezetését: az áttörés 1967 júliusában, a wimbledoni teniszbajnokság idején következett be. Pályafutása során minden televíziós technológiai mérföldkőnél ott volt: a fekete-fehér tévézéstől a VR-ig – és mindegyik formátumban BAFTA-díjat nyert.

A 97 éves természettudós 2023-ban kézzel írt levelet küldött Cseke Eszter és S. Takács András fiának.

Még ő sem kedvel minden állatot

Hiába a természet iránti rajongás, Sir David 1979-ben őszintén bevallotta: nem szereti a patkányokat. Elmondása szerint több forgatás során is előfordult, hogy alvás közben patkányok futkároztak az arcán – amit „igazán szörnyűnek” nevezett.

Kétszer ütötték lovaggá

Kevés ember mondhatja el magáról, hogy kétszer is lovaggá ütötték. Attenborough először 1985-ben kapott lovagi címet, majd 2022-ben a még rangosabb Szent Mihály és Szent György Lovagrend lovagkeresztjével is kitüntették. Az elismerések a természetfilmezés és a természetvédelem érdekében végzett munkáját dicsérik.

Állat- és növényfajok viselik a nevét

Sir David természetismeretre gyakorolt hatása olyan mély, hogy több újonnan felfedezett faj is a nevét viseli. 

Ilyen például egy dél-amerikai lepkefaj (Euptychia attenboroughi), vagy az Attenborosaurus conybeare, egy őskori tengeri hüllő. 

Még egy sarkkutató hajót is elneveztek róla: az RRS Sir David Attenborough-t.

Egy bűzlő virág, amit ő nevezett el

A Növények magánélete című sorozat forgatása közben Szumátrán találkozott a világ legnagyobb virágzó növényével, a hírhedt „hullavirágként” ismert példánnyal. Attenborough nevezte el Titan Arum-nak, és munkatársaival felfedezte, hogy a virágot apró méhek porozzák be.

Különleges kitüntetések

Attenborough nem csak a tudományos közösségtől kapott elismerést. A gyerekek körében népszerű Blue Peter című brit műsortól két különleges jelvényt is átvehetett: az arany és a zöld Blue Peter-jelvényt, előbbit rendkívüli érdemeiért, utóbbit a környezetvédelem népszerűsítéséért.

90 felett is aktív, és még mindig tanít

Sir David ma is aktív: legújabb filmje, az Óceán, az éghajlatváltozás és a tengeri élővilág kapcsolatát vizsgálja. 

99 éves lett Attenborough, sosem találod ki, melyik állattól irtózik
Az Óceán David Attenborough-val című film idén májusi bemutatóján III. Károly brit uralkodóval (jobbra)

Úgy véli, az óceánok jelentik a Föld „legfontosabb helyét”, és bízik benne, hogy munkája hozzájárul a bolygó védelméhez.

Sir David Attenborough életműve nem csupán ismeretterjesztés – valódi híd ember és természet között. Ahogy ő maga is fogalmazott korábban: „A természet nem luxus, hanem az emberi túlélés alapja.”

A cikk alapjául a BBC anyaga szolgált.