Ha megnyomja a gombot, már nincs visszaút – még idén használatba vehetik az „eutanáziakapszulát”
2024. július 17. 19:18
A készülék nitrogénnel idéz elő oxigénhiányos állapotot.
Hónapokon belül alkalmazhatják Svájcban azt az „eutanáziakapszulát”, amit 2019-ben mutattak be. A Sarco elnevezésű, ultramodern megjelenésű eszköz nitrogénnel idéz elő oxigénhiányos állapotot – derül ki az AFP tudósításából.
Svájcban a törvény általánosságban lehetővé teszi az asszisztált öngyilkosságot, ha az érintett saját maga hajtja végre a halált előidéző cselekedetet. A nemrég megalakult Végső Menedék nevű szervezet szerint így az országban nincs jogi akadálya a berendezés használatának. Már többen jelentkeztek náluk, hogy igénybe vennék a Sarco-t.
Nem tudok elképzelni szebb halált, mint oxigén nélküli levegőt belélegezve örök álomba merülni
– mondta Florian Willet, a Végső Menedék vezérigazgatója. A gép kifejlesztője, Philip Nitschke eutanázia-aktivista arról is beszámolt, hogyan működik a Sarco.
Először a jogi követelményeknek megfelelően pszichiátriai vizsgálaton esik át a jelentkező, majd beszáll a kapszulába és lecsukja a fedelét. Ezután a gép olyan kérdéseket tesz fel neki, hogy tudja-e, hol van és mi fog történni, ha megnyomja a gombot. Végül elhangzik, hogy „ha meg akar halni, nyomja meg a gombot”, ekkor fél perc alatt 21 százalékról 0,05 százalékra csökken odabent a levegő oxigéntartalma. A bent fekvő ezután mintegy öt percig öntudatlan állapotban van, majd bekövetkezik a halál. Nitschke azt mondta: azután, hogy valaki megnyomta a gombot, már nem gondolhatja meg magát.
Azt még nem tudni, mikor kerül sor az első eutanáziára a Sarco segítségével, és azt sem, hogy ki lesz ennek az első alanya, a Végső Menedék ugyanis közlése szerint nem akar médiacirkuszt csinálni az eseményből. Fiona Stewart ügyvéd, a szervezet tanácsadó testületének tagja azt mondta, ez még idén megtörténhet. A kapszula használatának lehetősége azonban számos jogi és etikai kérdést vetett fel, újra felerősítve Svájcban az eutanázia körüli vitát.
Nyitókép: REUTERS/Denis Balibouse