Tokió saját randiappot indít, hogy ösztönözze a párválasztást
2024. június 6. 13:37
A rohamosan öregedő japán társadalom fő problémájára, a csökkenő országos születésszámra próbálnak megoldást találni.
A tokiói önkormányzat idén nyáron elindítja saját társkereső alkalmazását, közölte egy tisztviselő kedden. Az app az országos születésszám növelésére irányuló kormányzati erőfeszítések egyik eleme, írja a The Japan Times.
A tavaly év vége óta tesztelt app használata nem lesz túl egyszerű: a felhasználóknak dokumentumokat kell benyújtaniuk, amelyek igazolják, hogy jogilag egyedülállók, és alá kell írniuk egy nyilatkozatot, amelyben kijelentik, hogy hajlandók házasságot kötni.
A japán társkereső alkalmazásokban elterjedt szokás, hogy a regisztrálók közzéteszik a keresetüket is, de a kormányzati randiappban nem lesz elég az önbevallás: hivatalos adóigazolásra is szükség lesz az éves jövedelem megadásához. A jelentkezőkkel rövid interjú is készül, hogy személyazonosságukat megerősítsék.
„A felmérések szerint a házasodni vágyók 70 százaléka nem jár el otthonról és randiappokat sem használ, hogy társat találjon” – mondta az új alkalmazásért felelős tokiói kormánytisztviselő. „Nekik szeretnénk egy szelíd lökést adni, hogy partnerre leljenek.”
Japánban, ahol a születések száma 2023-ban új mélypontra esett, az önkormányzatok gyakran szerveznek partnerkereső rendezvényeket. Arra azonban nem nagyon volt még példa, hogy egy önkormányzat külön okostelefonos alkalmazást fejlesszen.
Hogy milyen hatással lesz majd a tokiói példa az elöregedő japán társadalomra, nehéz megjósolni. A japán közösségi oldalakon sokan kételkedtek abban, hogy ez lenne a megoldás, szerintük a kormányzatnak másra kellene fordítania a befizetett adót. Mások viszont úgy vélik, az állami randiapp nagyobb biztonságot nyújt majd a társkeresés során.
A születések száma nyolc egymást követő évben stabilan csökkenő tendenciát mutat Japánban. Tavaly több mint kétszer annyian (1,59 millióan) haltak meg, mint ahány gyerek született (759 ezer). Az ország egyre növekvő munkaerőhiánnyal néz szembe, és Fumio Kishida miniszterelnök a családok pénzügyi támogatását ígérte, a gyermekgondozáshoz való könnyebb hozzáféréssel és több szülői szabadsággal ösztönözve a gyerekvállalást.
A szintén népességfogyással küzdő magyar kormány 2013-ban az állami randi ötletét dobta be, azt remélve, hogy az ország nagyvárosaiban megrendezett eseményeken a tánc hevében egymásra találnak a fiatalok. Mint a 11 éve bemutatott riportunkból kiderül, az ötlet nem sült el jól:
Nyitókép: REUTERS/Issei Kato