Még a Hamász is meglepődött az Izrael elleni támadás sikerén

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. október 10. 11:06

A palesztin terrorszervezet egyik vezetője arról beszélt, hogy nagyobb ellenállásra számítottak, és megdöbbentette őket az „Al-Aksza Vihar hadművelet” sikere.

Interjút adott Ali Barakeh, a Hamász egyik Bejrútban élő magas rangú vezetője az Associated Press hírügynökségnek. Barakeh éveken át a Hamász libanoni képviselője volt, és most a többi palesztin frakcióval való koordinációért felel a távolból. Barakeh többek között elmondta, hogy a Gázában tartózkodó vezető Hamász-parancsnokoknak csak egy kis része tudott az Izrael ellen indított meglepetésszerű offenzíváról, ami teljesen váratlanul érte az izraeli katonai és hírszerző szolgálatokat is.

Barakeh elmondta, hogy a támadást a Hamász mintegy fél tucat gázai parancsnoka tervezte már több mint egy éve, és még a csoport legközelebbi szövetségeseit sem tájékoztatták előre az időzítésről. Cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint iráni biztonsági tisztviselők segítettek volna a támadás megtervezésében, vagy engedélyezték volna a múlt heti bejrúti találkozón. Barakeh szerint a Hamász központi parancsnokságától vagy politikai irodájától senki sem tartózkodott a múlt héten a libanoni fővárosban.

Az elismerte, hogy az iráni és libanoni Hezbollah fegyveres csoport korábban is segítette a Hamaszt, de hangsúlyozta, hogy a 2014-es gázai háború óta a Hamász saját rakétákat gyárt és saját harcosait képezi ki. Barakeh cáfolta azokat a találgatásokat is, amelyek szerint a támadás célja az Egyesült Államok, Izrael és Szaúd-Arábia erősödő kapcsolatainak megzavarása lett volna. (Mindezekről a latolgatásokról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.)

A támadást szerinte az izraeli szélsőjobboldali kormány intézkedései, a provokatív látogatások a jeruzsálemi szent helyeken, az Izrael által fogva tartott palesztin foglyokra nehezedő fokozott nyomás váltották ki.

Nem számítottak ilyen gyenge ellenállásra

Barakeh azt mondta az AP riporterének, hogy még a Hamászt is megdöbbentette az „Al-Aksza Vihar hadművelet” sikere. Arra számított, hogy Izrael megakadályozza vagy korlátozza a támadást.

„Meglepett minket ez a nagy összeomlás” – mondta Barakeh. „Azt terveztük, hogy elfoglalunk ezt-azt, túszokat ejtünk, hogy később kicseréljük azokat. Ez a hadsereg egy papírtigrisnek bizonyult” – fogalmazott az izraeli katonasággal kapcsolatban. A szombati akcióban a becslések szerint 1000 harcos vett részt, akik szárazföldön, tengeren, sőt motoros siklóernyőkkel is támadtak.

Barakeh azt mondta, hogy csoportja a rajtaütés során elfogott izraelieket felhasználja az izraeli börtönökben fogva tartott összes arab, sőt néhány az Egyesült Államokban a Hamász finanszírozásának vádjával bebörtönzött palesztin kiszabadítására.

Totális háború

Izrael a szombati támadás után totális háborút hirdetett, és megfogadta, hogy soha nem látott módon megbünteti a Hamaszt. Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy a Gázai övezet elleni válaszcsapásokban számos Hamász célpontot megsemmisítettek és több száz fegyverest öltek meg. Hétfőre 300 000 izraeli tartalékost mozgósítottak és kilátásba helyezték a szárazföldi inváziót, Gáza újbóli megszállását.

Barakeh elmondta, hogy a Hamász eddig csak kis számú saját erőt alkalmazott: a legutóbbi harcokban csak 2000 harcosuk vett részt a Gázai övezetben lévő 40 ezerből.

A Hamasz számít szövetségeseire, ha komoly támadás éri. Vasárnap a libanoni Hezbollah több rakétát és lövedéket lőtt ki három izraeli állásra, hétfőn pedig közölték, hogy mozgósításba kezdenek. Hétfőn a Palesztin Iszlám Dzsihád fegyveres csoport azt állította, hogy fegyvereseket küldtek át a libanoni határon Izraelbe. Barakeh kijelentette, hogy a Hamász készen áll egy hosszú háború megvívására Izraellel, mondván, hogy akkora rakétaarzenálja van, amely sokáig kitart.

A szombati meglepetésszerű támadás sikeréhez nagyban hozzájárult, hogy a Hamász és a Hezbollah iráni és orosz segítséggel felhalmozott közepes hatótávolságú, viszonylag korszerű, valamint saját gyártású kis hatótávolságú, primitív, de olcsó rakétái olyan tömegben támadták az izraeli célpontokat, hogy sikeresen túlterhelték az izraeli légvédelmet. Erről beszélt a Fókusznak Feledy Botond külpolitikai szakértő is:


Nyitókép: Bilal Jawich/Anadolu Agency/Getty Images