Külföld

Emberölésért 30 év börtönre ítélték őket, csak mert elvetéltek

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. február 23. 17:37

Salvadorban, ahol a lakosság fele katolikus, a világ egyik legszigorúbb abortusztörvénye van érvényben. Négy nő nemrég szabadult, miután felülvizsgálták ügyüket, most kegyelmet kérnek börtönben lévő társaiknak is.

Nemrég szabadult ki a börtönből négy salvadori nő, akiket vetélésük után emberölés vádjával ítéltek börtönre, írja a Reuters. Kenia, Evelyn, Karen és Elsy az után kerültek szabadlábra, hogy a bíróság felülvizsgálta ügyüket. A négy nő kedden arra szólította fel a salvadori hatóságokat, hogy szüntessék meg a hozzájuk hasonlóan gyilkossággal vádolt további 12 nő elleni eljárásokat.

A négy nőt egyenként 30 év börtönbüntetésre ítélték el emberölésért, miután elvetéltek. Van köztük olyan, aki a rá kiszabott súlyos büntetésből 13 évet le is töltött, mire szabadlábra kerülhetett ügye felülvizsgálata után. Elsy tíz évet töltött rácsok mögött, róla ebben a cikkben írtunk bővebben.

Kenia elmondta az újságíróknak, hogy 17 éves korában, a harmadik trimeszterben magzati vészhelyzet alakult ki nála, miután otthonában elesett. Hiába hívta a helyi orvosi segélyhívó számot, a segítség nem érkezett meg időben. Azt mondta, hogy egy kórházi ágyban ébredt fel, biztonsági ügynökökkel körülvéve.

Annyira igazságtalan dolog miatt fosztottak meg a szabadságomtól. Elvesztettem a fiatalságomat, elvesztettem a családomat

– mondta Kenia, aki reméli, hogy szabadulása után angolul és kozmetikusnak tanulhat.

Tilos az abortusz

Salvadorban, ahol a lakosság fele katolikus, a világ egyik legszigorúbb abortusztörvénye van érvényben. Az abortusz minden formája tilos, még akkor is, ha a nő nemi erőszak áldozata lett, vagy a magzat vérfertőzés következtében fogant. Akkor sincs mód az abortuszra, ha a nő egészsége, élete veszélyben forog.

Az elmúlt húsz évben Salvadorban 181 olyan nő ellen indult büntetőeljárás, akik magzati vészhelyzet miatt vesztették el magzatukat, derül ki a The Citizen Group for the Decriminalization of Abortion in El Salvador (Polgári csoport az abortusz dekriminalizálásáért Salvadorban) nevű nőjogi szervezet adataiból. A csoport szerint 2009 óta 62 nőt helyeztek szabadlábra.

Kenia és társai most első körben hét olyan nő szabadon bocsátását kérik, akik börtönben vannak, miután hozzájuk hasonlóan emberölésért ítélték el őket, miközben magzati vészhelyzet miatt vesztették el gyermeküket. További öt nő ügyében még nem született ítélet, az ő esetükben a vádak elejtését kérik. Nayib Bukele salvadori elnök, aki tavaly elzárkózott az abortusztörvények megreformálásától, egyelőre nem reagált az indítványra.

Az Emberi Jogok Amerikaközi Bírósága novemberben úgy döntött, hogy Salvador megsértette egy Manuela nevű nő jogait, akit az abortusztörvények megsértése miatt börtönre ítéltek, és aki 30 éves büntetése letöltése alatt meghalt. Az Amnesty International közölte, hogy támogatja azokat a törekvéseket, amelyek a Salvadorban magzati vészhelyzet miatt büntetett nők szabadon bocsátására irányulnak.

Nyitókép: az abortusztörvények enyhítéséért tüntető nők San Salvadorban, 2021. szeptember 28-án – Fotó: Roque Alvarenga/APHOTOGRAFIA/Getty Images

#Külföld#salvador#abortusz#vetélés#nők helyzete#nők elleni erőszak

Címlapról ajánljuk