Kórház előtt elvetélt nő, okostelefon egy zacskó rizsért – ilyen az élet a vesztegzár alatt lévő Hszianban
2022. január 7. 12:48
Egy terhes nőnek nem volt negatív tesztje, ezért két órán át ült a kórház előtt. Mire bevitték, elvetélt. Egy férfi azért halt meg, mert hiába volt szívrohama, nem akarták fogadni a koronavírus-szabályok miatt. A járvány miatt szigorú korlátozások alatt lévő Hszian városban egyre többen kérdőjelezik meg, mennyi értelme van a 13 milliós város teljes lezárásának.
A világ legszigorúbb lezárását rendelték el Kínában december 22-án a 13 milliós lakosú Hszian városában, ahol egy idő után még azt sem engedték meg az embereknek, hogy annyi időre elhagyják a lakásukat, hogy boltba menjenek, és bevásároljanak. Közben több mint negyvenezer embert szállítottak el otthonaikból karanténközpontokba, hogy megakadályozzák a vírus terjedését a zéró Covid stratégiát követő kínai hatóságok.
A kemény intézkedések azonban egyre nagyobb felháborodást okoznak Kínában, ahol a közösségi oldalakon a cenzúra ellenére is százmilliók szörnyülködnek a lezárt városból érkező híreken.
Ezek közül is kiemelkedik annak a terhes nőnek a története, aki egy helyi kórház előtt vetélt el, mert negatív teszt hiányában nem engedték be.
A lezárás, nem a covid öli az embereket
Ahogyan arról az rtl.hu is beszámolt, a terhessége nyolcadik hónapjában lévő nő január elsején akart bemenni a város egyik kórházába, miután erősen fájni kezdett a hasa. A nőt azonban a kórházi dolgozók nem engedték be a sürgősségi osztályra, mert nem volt negatív koronavírustesztje, így kénytelen volt az épület előtt várakozni. Mire az erősen vérző nőt két órával később beengedték, gyermeke meghalt.
A kórház előtt egy vértócsában ülő nőről készült videót és fényképeket két nappal később osztotta meg a kínai közösségi oldalakon a nő unokahúga, ez azonnal a leggyorsabban terjedő poszt lett. A Washington Post cikke szerint hatmillióan látták, mielőtt törölték, míg a BBC kínai tudósítója, Stephen McDonell azt írta Twitter-oldalán, hogy a nőről készült felvételeket százmilliók látták.
Az érintett kórház egyik munkatársa a CNN-nek elmondta, hogy vizsgálatot indítottak az eset miatt, közölve, hogy a nőt azért nem engedték be, mert a kormányzati szabályok szerint csak negatív teszttel rendelkező embereket kezelhetnek. Az eset olyan nagy botrányt okozott, hogy a hatóságok felfüggesztették a kórház vezetőit, az esetért közvetlenül felelős személyzetet kirúgták, a helyi egészségügyi hatóság vezetője pedig televíziós kamerák előtt hajlongva kért elnézést az eset miatt.
Közben szintén milliókhoz jutott el egy nő beszámolója, aki elmondta, hogy édesapját, akinek szívrohama volt, szintén a koronavírus veszélye miatt nem akarták felvenni egy helyi kórházba. Végül csak több órás késessel engedték be, hogy sürgősségi műtétet hajtsanak végre rajta, miután rosszabbodott az állapota, de addigra már késő volt, a férfi meghalt. A posztra több mint 600 ezer reakció érkezett, ami azt jelzi, több millió emberhez jutott el.
A Washington Post beszámolója szerint tucatnyi ehhez hasonló történet kering a kínai közösségi oldalakon. Mint például egy HIV-beteg esete, akinek heteken át volt 41 fokos láza, de ennek ellenére több kórházból is elküldték. Végül csak azután látták el, hogy az erről szóló poszt elterjedt a kínai interneten.
Dühjárvány
Közben egyre terjednek azok a posztok, amiben a házaikba bejárt helyi lakosok arról számolnak be, hogy nincs mit enniük. Elvileg a helyi hatóságoknak kellene élelmiszerrel ellátnia az embereket, akiknek megtiltották, hogy elhagyják az otthonaikat, de sokan arra panaszkodnak, hogy nem kapnak semmit.
A beszámolók szerint a bezárt emberek a neten igyekeznek élelmiszert rendelni, de az vagy nem érkezik meg, vagy csak nagyon magas áron tudnak vásárolni. Az élelmiszerhiány miatt az egy lakóközösségben élő emberek elkezdték ételekre cserélni az értékeiket.
A közösségi oldalakon terjedő videókon és fényképeken látni, ahogy káposztáért cigarettát, mosogatószerért almát kapnak, vagy egy kis zöldséget egy tisztasági betétért. Egy videón pedig azt látni, hogy valaki a Nintendo Switch játékgépét cseréli el egy instant tésztára és pár gőzölt gombócra.
Egy férfi a Radio Free Asiának elmondta, egyik szomszédja az okostelefonját és a táblagépét akarta elcserélni egy zacskó rizsre.
Aki pedig el akar menni otthonról, hogy ételt szerezzen, a kijárási tilalmat felügyelő biztonságiakkal találja szembe magát. A hatóságok majdnem harmincezer rendőrt vezényeltek a városba, hogy fenntartsák a rendet, és nagy többségük a lakóházaknál vigyáz arra, hogy senki se hagyhassa el otthonát, és ezt keményen végre is hajtják.
Egy, a közösségi oldalakon elterjedt, és nagy felháborodást kiváltó videón például azt látni, hogy a biztonságiak megvernek egy férfit, aki gőzölt gombócokat ment vásárolni, mert éhes volt. A hatóságok később közölték, hogy az érintett biztonságiakat megbüntették.
Tízezrek kötelező karanténban
Közben a hatóságok több mint negyvenezer embert vittek el otthonából gyakran a város határain kívül található karanténközpontokba, mert koronavírusos emberek közelébe kerültek. Sokakat az éjszaka kellős közepén ébresztették fel a hatóságok, hogy közöljék velük, elviszik őket. Az eljárás annyira kemény, hogy még a Kommunista Párt szócsövének számító Global Times című kínai lap is megkérdőjelezte annak jogosságát.
Nyitókép: Védőruhába öltözött dolgozók Hszianban, egy lezárt egyetemi kollégium bejáratánál. Fotó: China Daily via REUTERS