Időjárás

Az elmúlt nyolc év volt a legmelegebb a mérések kezdete óta

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. január 12. 19:28

A valaha volt legmelegebb évek egyikét tudhatjuk magunk mögött, és 2023 sem lesz enyhébb.

A tavalyi év volt az ötödik vagy a hatodik legmelegebb év a mérések kezdete óta, a 2014 óta eltelt nyolc esztendő pedig a valaha mért legmelegebb nyolc év volt a világon, közölte csütörtökön a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

Az ENSZ szakosított szervezetének jelentése szerint az emelkedő hőmérsékletek tendenciája folytatódik, mivel rekordmennyiségű üvegházhatású gáz található a légkörben, írja az MTI.

A Meteorológiai Világszervezet nem sorolta be a 2022-es évet, mert az egyes évek között gyakran olyan kicsik a különbségek, hogy nehéz őket pontosan rangsorolni. A WMO hat kategória szerint végzi a besorolást, egyesek szerint a tavalyi év az ötödik, míg mások szerint a hatodik legmelegebb esztendő volt. 

Az elmúlt nyolc év volt a legmelegebb a mérések kezdete óta
Minden összehasonlító adat a bolygó fokozatos fölmelegedését jelzi – Forrás: WMO

Az iparosodás előtti időszakhoz viszonyított (1850-1900) 1,15 Celsius-fokos hőmérsékletemelkedéssel a 2022-es esztendő nem döntötte meg a 2016-os év 1,3 Celsius-fokos rekordját. Ez feltehetően a La Nina csendes-óceáni időjárási jelenségnek tudható be, amely hőmérsékletcsökkentő hatású.

A tavalyi év volt a nyolcadik egymást követő olyan esztendő, amelyben a globális átlaghőmérséklet legalább 1 Celsius-fokkal meghaladta az 1850-1990 között feljegyzett adatokat.

A globális átlaghőmérséklet 2013 és 2022 között 1,14 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti időszakénál. A WMO jelentése szerint 2011 és 2020 között a növekedés 1,09 Celsius-fokot tett ki.

Európában 2022 a második legmelegebb valaha feljegyzett esztendő volt, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban és Olaszországban is új rekordok születtek az átlaghőmérséklet terén a Copernicus program szerint.

Petteri Taalas, a WMO főigazgatója felhívta a figyelmet azokra a nehézségekre, amelyeket 2022-ben Kínában, Európában, Dél-Ázsiában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint máshol tapasztalt rekordmeleg, illetve az Afrika szarván tapasztalt tartós szárazság jelentett.

Kánikulák és aszályok korábban is léteztek, de az általános éghajlatváltozás miatt az extrém időjárási jelenségek egyre súlyosabbak és sűrűbbek lesznek.

Petteri Taalas hangsúlyozta a természeti katasztrófákra való felkészülés fontosságát. Az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének 27. éves ülésén (COP27) António Guterres ENSZ-főtitkár több mint 3 milliárd dolláros tervet jelentett be, amellyel 2027-ig világszerte előrejelző rendszereket lehet kiépíteni.

Jelenleg csak a 193 tagállam fele rendelkezik ilyen rendszerrel, „ami tovább súlyosbítja a gazdasági és emberveszteségeket” – írta az WMO főigazgatója.


A WMO az éghajlatváltozással foglalkozó európai Copernicus program, az amerikai meteorológiai hivatal (NOAA) és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) adatait használta a jelentés összeállításához.

Nyitókép: strandolók az athéni tengerparton 2023. január 7-én – Fotó: Nick Paleologos/Bloomberg via Getty Images

#Időjárás#globális felmelegedés#klímakatasztrófa#hőség#rekord

Címlapról ajánljuk