Híradó

Víz világnapja – 5 megdöbbentő adat folyékony kincsünkről

Manger AdriennManger Adrienn

2016. március 22. 13:48

A környezetvédelemről manapság mindenki beszél, tudjuk, hogy létezik, hogy védeni kellene, hogy oda kellene rá figyelni, mégis, mintha valahogy minden más fontosabb lenne nála. Különösen igaz ez a vízre.

Az ENSZ 1992-ben nyilvánította március 22-ét a víz világnapjává. A víz védelme azonban nem csak erre az egyetlen napra kellene, hogy koncentrálódjon. Víz nélkül nincs élet. Az emberiség száma rohamosan nő, míg a rendelkezésre álló édesvízkészlet drasztikusan csökken. Olyannyira, hogy szakemberek szerint ennek az évszázadnak a végére a víz drágább lehet az aranynál vagy a kőolajnál is.



1.    Bár Földünk kétharmadát víz borítja, ennek a 97 (!) százalékát tengerek és óceánok teszik ki, amelyek sós vize nem alkalmas sem fogyasztásra, sem mezőgazdasági vagy ipari célokra. A fennmaradó 3 százalék az édesvíz, ennek nagy része a sarkvidékeken lelhető fel fagyott állapotban, vagy olyan mélyen a felszín alatt, ami nem, vagy csak nehezen hozzáférhető.
 

A valóban rendelkezésre álló édesvízkészlet a Föld teljes vízkészletének csupán 0,6 %-a, vagyis a teljes vízkészlet 0,03%-a.  Ez nagyon csekély, ezért az édesvíz minden cseppjét meg kell becsülnünk.


A Föld vízkészlete a Föld méretéhez viszonyítva. Forrás: Jack Cook, Woods Hole Oceanographic Institution, Howard Perlman, USGS)
 
2.    Az édesvíz készletet a környezetszennyezés a mértéktelen pazarlás fenyegetik leginkább. A környezetszennyezés mértékével a vizek természetes öntisztulási folyamata már nem tud lépést tartani. Minél több öblítőt, mosószert, kozmetikumot használunk, annál nagyobb lesz a szennyvíz szennyezettségének mértéke.
 

Egy liter kőolaj 1 millió liter vizet tehet emberi fogyasztásra alkalmatlanná.


Ez a víz a folyóinkba kerül, ezt tisztítják meg újra, ebből lesz újra ivóvíz. Mi pedig ezt isszuk meg megint…


 

3.    Rengeteg olyan tevékenység van, amihez nem kellene feltétlenül ivóvizet használni. Ilyen például a felmosás és vécéöblítés is. A kerti virágokat is öntözhetjük összegyűjtött esővízzel. A háztartásokban keletkező veszélyes hulladékot, lejárt szavatosságú gyógyszereket, használt sütőolajat ne öntsük a lefolyóba, vécébe! Az olajat leadhatjuk a benzinkúton, míg a fel nem használt gyógyszereket a patikában átveszik.

4. Minden mindennel összefügg.

Egyetlen csésze kávé előállításához 140, míg egyetlen kilogramm marhahúshoz 16 ezer liter vízre van szükség.

A növénytermesztés és az állattenyésztés ugyanis rengeteg vizet emészt fel. Ha odafigyelünk arra, hogy kevesebb húst együnk, máris elindultunk a víz takarékosság útján.  Ha pedig már megvettük a húst ne hagyjuk megromlani, hiszen ezzel rengeteg felhasznált energiát és vizet is a „kukába dobunk”. Természetesen ez a többi élelmiszerre is igaz.


 

5.    A vizet azok értékelik leginkább, akik megtapasztalták a hiányát. Ma mintegy 2,5 milliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez. Jelenleg közel fél milliárd a vízhiányos országok lakossága, ez a szám a 2025-re 3 milliárdra nőhet.
 

Borúlátó előrejelzések szerint 2080-ra 2,3 milliárd ember nem jut majd ivóvízhez.


Főként Afrika és Ázsia lakosságát sújtva ezzel. Könnyelműség lenne azonban azt gondolni, hogy minket, európaiakat ez nem érint. Az ivóvíz hiány lehet az a közeljövő egyik legnagyobb környezeti katasztrófája és kihívása, amely soha nem látott mértékű népvándorlási hullámot indíthat el. Magyarország ivóvíz készlete ugyan jónak mondható, de ez sem garancia arra, hogy nekünk a jövőben ne kellene szembenéznünk egy igen súlyos válsággal és annak minden negatív következményével.


Meglepő adatok:

A magyar ember naponta átlagosan mintegy 100 liter vizet használ fel – ivásra, mosdásra, mosogatásra. Ez az európai átlag fele, viszont 5-ször annyi, mint amennyivel egy etióp vagy egy indiai ember gazdálkodhat. Viszont azt kevesen tudják, hogy a tényleges ivóvízfogyasztás ennél jóval több, az ENSZ becslése szerint kb, 1385 köbméter évente, fejenként. Hiszen vízre van szükség az erőművek működéséhez, és mindazon élelmiszer megtermeléséhez, amit mi is nap, mint nap fogyasztunk.

Fotók forrása: Pinterest, Mezőfi András, felhasznált források: Maviz.org, piacesprofit.hu
#Híradó#víz világnapja#föld#víz#értékes#rtl

Címlapról ajánljuk