Patkány, a nagy kedvenc
2005. február 9. 11:21
Az emberek többsége undorodik a patkánytól, a mókust viszont szereti. A tréfa kedvéért megbíztuk Geszti Péter neves reklámszakembert, hogy javítson a patkány image-én.
Az európai kultúrkörben a patkány a betegségek szimbóluma, a művészetben a sötétség megtestesítője, az éjszaka és gonosz kísérője. A nagyvárosok évszázadok óta szó szerint élet-halál harcot vívnak a patkányok ellen. Így a szelekció miatt csak a legkiválóbbak maradnak életben. A tudósok szaporítják is őket: kitűnő kísérleti állatok.
Az emberek többsége undorodik a patkánytól, a mókust viszont szereti. A tréfa kedvéért megbíztuk Geszti Péter neves reklámszakembert, hogy javítson a patkány image-én.
'Fel kell építeni érzelmileg és racionálisan. Már magától a névtől is undort kapunk. Patkány! Már ahogy mondjuk. A mókus persze mókuska, mókuci. A patkánynak még becézett formája sincs' – mondja Geszti Péter.
Becézni tehát nem lehet a csatornalakó állatot. Persze ki is becézné szívesen, hiszen közismert hogy a patkányon élősködő bolhák milliók pusztulását okozták az általuk terjesztett pestis járványokkal. De aki reklámmal foglakozik, az pontosan tudja, hogy mindenkiben van valami jó, valami szeretni való. Az egész csak nézőpont kérdése.
A patkánynak rengeteg jó tulajdonsága van: intelligens, óvatos, beköltözik a házba ezért könnyű együtt élni vele. Nagyon sportos: 72 órát képes folyamatosan úszni, 180 cm-t ugrik.
A patkányokat főleg magatartástudományi kísérletekben használják. Egy tudományos folyóirat nemrég arról számolt be, hogy egy kísérlet során kiderült, hogy a patkány képes megkülönböztetni a nyelveket. De nem csak ebben tűnik ki a többi rágcsáló közül.
'A patkánynak jobb a szaglása, mint egy vadászkutyáé. Jól fel van készülve arra, hogy érzékeljen szagokat és ízeket' – mondta Haller József magatartáskutató.
Na de hogy állunk az image-építéssel? 'Készítsünk egy reklámfilmet, mondjuk a Macskafogó című rajzfilmben megismert patkánycsapattal, akik kicsit lúzerek, de azért szeretjük őket' – kezd hozzá az általunk adott feladathoz Geszti Péter. 'Vagy létrehozhatunk egy patkányvédő szervezetet. Tüntetéseket szervezhetünk, hogy a patkányok százezrei halnak meg az emberiségért a kísérletekben.'
Mint arról az RTL Klub Híradójában beszámoltunk az egyik amerikai egyetemen még olimpiát is rendeznek nekik. A patkányatléták gátfutásban, kötélmászásban, kötéltáncban, súlyemelésben és távolugrásban mérik össze tudásukat.
A patkányt nehéz kipusztítani. A nagyvárosok a 20. században indítottak komoly támadást ellenük, de csupán egyetlen városban sikerült legyőzni az ősi ellenfelet. 'A WHO adatai szerint az egyetlen patkánymentes világváros Budapest' – mondta Szántai Károly, az ÁNTSZ osztályvezető főorvosa.
A hatvanas években két millió patkány volt Budapesten, annyi, mint a főváros lakossága. Budapest csatornarendszere kedvezett a vándorpatkány szaporodásának. A városi legenda szerint az állatok a házak szennyvízcsövein, a wc-ken át jutottak a lakásokba és támadták meg az ott élőket.
Közben készül a reklámkampány következő állomása: 'Jöjjön a product placement, azaz a termékelhelyezés. Tegyük mondjuk be a patkányt egy népszerű szappanoperába. Szerepeljen, lássuk őt minden nap, szeressük meg azt a kis patkányt.'
A játék és a valóság itt találkozik, hiszen az RTL Klub nézői minden hétköznap találkozhatnak Ziggivel, a patkánnyal a Barátok Köztben. Akis állat az egyik új szereplő, Ricsi kedvenceként érkezett a sorozatba. A jövevény nagy ellenszenvet váltott ki a díszletház lakói között, de kénytelen-kelletlen elfogadták.
A filmesek hamar szerepeltettek a patkányokat. A kis állatok olyan sztárokkal játszottak együtt, mint Harison Ford az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című filmben. Az állatok vámpírfilmek állandó kellékeivé váltak, mint a sátáni lények kísérői. A patkányok játszottak együtt Lugosi Bélával, majd később Gary Oldmannel is a Draculában.
A patkány megihlette a horrorfilmes forgatókönyvírókat is. A tudományos kísérletek miatt megvadult rágcsálók már többször elárasztották a filmvásznat. Az Őrült Stone avagy 2008 a patkány éve című filmben például Rutger Hauer üldöz egy félig patkány félig ember sorozatgyilkost London utcáin.
A patkányok tehát az élet minden területén sikeresek, mitöbb, kicsit hasonlítanak a mókusra. A legtöbben mégsem tudják megszeretni őket itt Európában. Lehet, hogy a kampány is eredménytelen lenne itt az öreg kontinensen?
'Ha mindezekkel megvagyunk, akkor azon kívül, hogy magunkra zárhatnánk a zártosztály ajtaját, készíthetnénk egy felmérést arról, hogy milyen hatása volt a kampányunknak és nem lennék meglepődve, ha komoly eredményei lennének...' – zárja gondolatmenetét Geszti Péter.