A jó levegő miatt költöztek a Balatonhoz, migrénes fejfájást kaptak helyette – egyre több a kérdés a rejtélyesen izzó szemétgödör körül
2023. szeptember 27. 14:57
Balatonvilágos az utóbbi hónapokban nem a strandja miatt került a hírekbe: a település határában többször is kigyulladt és szúrós szagú füstöt árasztott magából egy gödör. Hogy ki és mit hordott a bánya gödrébe, még mindig nem tisztázott, ahogy az sem, pontosan mi kapott lángra a föld alatt. A helyzet elviselhetetlen, így a helyiek nyomozásba kezdtek, amiben úgy tűnik, a hatóságokra kevéssé számíthatnak.
Kecskés István 18 éve költözött Balatonvilágosra a feleségével pont az egészségük érdekben, a jó levegő miatt. Két tinédzser gyerekükkel élnek ott. Mint mondta, még sohasem fordult elő, hogy a nyár közepén ne lehessen nyitott ablakok mellett aludni.
Olyan volt, mint amikor egy szeméttelepen eloltják a tüzet
– idézte fel István a Házon kívül stábjának.
Elsőként egyik éjjel találkoztak a furcsa szaggal – nyitva voltak az ablakok, és szúrós füstöt éreztek. Először arra gondoltak, valaki szemetet éget, nagyon erős szaga volt, és nagyon kellemetlen érzést okozott a tüdőben és a torokban. A szorító érzésre ébredtek fel.
Azonban nem lehetett szó szemétégetésről, mert egyetlen szeméttelepről sem tudtak a közelben. Reggel migrénes fejfájásra ébredtek, pedig István sosem volt az a fejfájós típus. Az egész család erre panaszkodott. Délelőtt már az összes szomszéddal a füst okát találgatták. Főleg, amikor kiderült, hogy egy kisgyereket az utcából az ügyeletre kellett vinni éjszaka.
Először azt sem tudták, kit kellene megkeresni az ügyben. István a Nébihnél dolgozó ismerőse tanácsára a Környezetvédelmi Hatóságnál tett panaszt. Mivel azonban egy ideig azt sem tudták megállapítani, pontosan honnan jön a szag, nem volt könnyű dolguk. Csak annyi volt biztos, hogy Balatonakarattya irányából terjed a bűz. Hogy mennyire volt büdös éppen, az pedig attól függött, hogy milyen irányból fújt a szél.
Hátborzongató volt, amikor rájöttek
Balatonvilágos és Balatonakarattya között földút vezet az egykori homokbányához, amely mára gazzal benőtt területté vált. István felvételeket is készített – sosem látott még ilyet.
A föld szabályosan füstölt. A repedésekből több helyen is dőlt a füst és vele az átható, szúrós, büdös szag is.
A homokbánya egykor a balatonfőkajári téeszé volt, ma pedig az ebből átalakult mezőgazdasági részvénytársaság tulajdona. A helyiek kihívták a hatóságokat, a tűzoltók pedig nagy nehezen bejutottak a területre, akkor még gyalog, mert a bejutást földhalmok akadályozták.
A tűzoltók megvizsgálták hőkamerával a talajt. Közel 100 fokot mértek a repedésben, gyakorlatilag izzott a talaj. Gyorsan le is jöttek róla
– mondta István.
Másnap már négy tűzoltókocsival és ötvenezer liter vízzel érkeztek a tűzoltók, abban bízva, hogy így képesek lesznek eloltani a mélyben izzó tüzet. A tulajdonos aztán – éppúgy, mint forgatásunk napján –, traktorokkal és teherautókkal hordatott több száz köbméter földet a területre, nem véletlenül. Három nappal korábban újra füstölni kezdett a gödör, és újra oltott a tűzoltóság.
Arra viszont senki sem kapott választ, hogy pontosan mi történik a területen, mi ég a talajszint alatt. A helyiek és a Házon kívül stábja is válaszok nélkül maradt, akárcsak az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának LMP-s elnöke, akit helyi civilek kerestek meg.
Tudtak róla?
Kiderült, hogy több Balatonakarattyán élő civil aktivista már évek óta próbálja kideríteni, mi lehet az egykori homokbánya óriási gödrében, néhány 100 méterre a lakott övezettől és a Balatontól. Egy időben sok teherautó fordult meg a környéken. Csomai Dávid helyi építési vállalkozó gyorsan rájött, hogy az autók nem trágyát hoznak a szomszédos földekre, hanem valami mást a volt bánya gödrébe.
A civilek kiderítették, hogy a füstölgő gödör területét 2016 óta a balatonakarattyai önkormányzat bérelte, egészen 2023 áprilisáig. A szerződést csak közérdekű adatigénylés után kapták meg. A terület szerződésében az áll, nem környezetszennyező növényi hulladék, nyesedék tárolására és végleges elhelyezésére használhatják.
A fenti videóban látható teljes riportból a következő kérdésekre is választ kaphat.
- Végül milyen anyagok kerültek a bánya gödrébe?
- A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt öt évben oktatási és konferenciaközpontot építtetett a balatonakarattyai Koppány soron, az egykori MÁV-gyereküdülő területén. Mi köze lehet ennek és Matolcsy György jegybankelnök – most már csak volt – feleségének az ügyhöz?
- Mit mondott az esetről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és vajon megszólalt-e a terület fideszes polgármestere az ügyben?
- Mire jutott a Veszprém megyei rendőrség a nyomozás során?