Gazdaság

Döntött az MNB: tovább csökkent az alapkamat

Bank360Bank360

2024. július 23. 15:32

Erős a forint, alacsony az infláció, és a nemzetközi helyzet is javult, így a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa júliusban is folytathatta a kamatvágásokat. Az alapkamat szerdától már csak 6,75 százalékos lesz. 

A várakozásoknak megfelelően tovább csökkent az alapkamat, írja a Bank360.hu. Szerdától az irányadó ráta 6,75 százalékos lesz, az egynapos jegybanki betét 5,75, az egynapos hitel 7,75 százalékon kamatozik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa könnyű döntést hozhatott, hiszen a gazdasági folyamatok alapján maradt tér a kamatvágásra. Júniusban is 25 bázisponttal csökkent az irányadó ráta, ugyanilyen lépésközzel folytatódott a kamatvágás júliusban is.

A forint erősödött az elmúlt napokban, 389-390 forint körül alakult az euró ára. Az infláció is alacsony maradt, 3,7 százalékos áremelkedést mértek júniusban, ami bőven benne van az MNB 2-4 százalékos célsávjában – magyarázza a döntést a Bank360.hu.

Magyarország kockázati megítélése is javult, a nemrég bejelentett kormányzati intézkedések, a különadók, a tranzakciós illetékek emelése – bár inflációt növelő hatásúak lehetnek – közelebb hozhatják a költségvetési hiánycél elérését. Emellett erősödtek az amerikai kamatvágással kapcsolatos várakozások, ami egy fontos szempontja az MNB számára a kamatvágási mozgástér kapcsán, hiszen az amerikai kamatvágás gyengítheti a dollárt, ezáltal erősödhet a forint. Emellett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke is óvatosan utalt rá, hogy szeptemberben folytatódhat a kamatvágási ciklus, ami szintén javíthatja a forint pozícióját.

A hitel- és betétkamatok is csökkenhetnek

A hitel- és betétkamatokra is hatással lehet a jegybank kamatcsökkentése. Elsősorban a rövid kamatperiódusú hiteleknél várható gyorsabb kamatcsökkenés. A bankközi kamatlábak közül a BUBOR gyorsan követi a jegybanki alapkamatot. A BUBOR referenciakamatként elsősorban a vállalati hiteleknél fordul elő, de a lakosságot is érinti, a 2015-ben forintosított deviza alapú lakáshiteleket ugyanis a három hónapos BUBOR-t követő kamatozással váltották át. Ezek a hitelek most kamatstopban vannak, amit várhatóan az év végén vezetnek ki. Az érintett adósoknak emiatt nagyon fontos, hogy minél alacsonyabb legyen az alapkamat, mire megszűnik az őket védő kamatsapka.

A hosszabb kamatperiódusú hitelek jellemző referenciakamata, a BIRS lassabban követi az alapkamat változását, de az elmúlt hetekben ezek is csökkentek. Július eleje óta mintegy 40-50 bázisponttal mérséklődött a különféle futamidőkön a BIRS, ez lehetővé teszi, hogy a bankok az önkéntes THM-plafon megszűnése után is kedvező kamatozású lakáshiteleket kínáljanak az ügyfeleknek.

Magas betéti kamatokat csak kevés hitelintézet kínál most, ezek is mérséklődhetnek, ha csökken az alapkamat. Azok az ügyfelek, akiknek jegybanki betétben tudják elhelyezni a megtakarítását a bankok, valószínűleg kevesebb bónuszt kapnak a jövőben a pénzükre.

Nyitókép: Hegedüs Róbert / MTI

 

#Gazdaság#bank360#mnb#kamatcsökkentés#alapkamat

Címlapról ajánljuk