Gazdaság

Tízmillió eurós pert indított a Mol a horvát állam ellen

rtl.hurtl.hu

2024. június 22. 22:30

A Mol Nyrt. új választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát állam ellen, mert olcsón kellett adnia a gázt az energiaválságban. 

A Mol Nyrt. új választottbírósági eljárást kezdeményezett a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) a horvát állam ellen, mert a zágrábi kormány szerinte törvénytelenül kényszerítette az INA horvát olajipari vállalatot, hogy az országban kitermelt gázt a kizárólag állami tulajdonban lévő Horvát Elektromos Műveknek (HEP) kell eladnia nyomott áron – írja a 24sata című horvát napilap alapján az MTI.

A 2022-es és 2023-as energiaválság alatt a horvát kormány a gáz árát először 41 euróban határozta meg megawattóránként (MWh), majd később 47 euróra emelte. A MOL szerint a kormány jogellenesen hozott ilyen döntést, hogy támogassa a hazai ügyfeleket, és ezzel gazdasági kárt okozott a vállalatnak – írta a horvát lap, megjegyezve, hogy érdekes módon a választottbírósági eljárást nem az INA kezdeményezte, hanem a Mol Nyrt-t., amely az INA többségi tulajdonosa. Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona. 

Miután a megjelent a cikk a horvát lapban, a Mol rövid közleményben reagált. Ebben a társaság megerősítette a hírt, de részletekbe nem bocsátkozott.

Mol-közeli forrásra hivatkozva a lap azt írta: az elmúlt másfél évben a Mol többször felvette a kapcsolatot a horvát kormány illetékeseivel, és készen állt békés megoldás találni mindkét fél számára. A lap szerint Davor Filipovi akkori gazdasági miniszter azonban nem volt hajlandó tárgyalni, ezért a Molnak nem volt más választása, mint nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezni.

A választottbírósági eljárás értékét még nem hozták nyilvánosságra, de nem hivatalosan források szerint „tízmillió euróról” van szó.

Tekintettel arra, hogy a gáz ára ekkor meghaladta a 200 eurót megawattóránként, ez lehet az eddigi legmagasabb értékű arbitrázs - hangsúlyozták. A Mol úgy értékelte: a kormány arra kényszerítette az INA-t, hogy a piaci ár töredékéért adjon el gázt a HEP-nek, így a gázpolitikája költségeit az INA-ra, közvetve pedig a Molra hárította. A Mol szerint erre nem volt szükség, mert Horvátországban piaci áron volt kapható a gáz, ezért az intézkedés jogellenes és túlzó volt – idézte a lap a forrást.

Az intézkedés miatt az Európai Bizottság is figyelmeztette Zágrábot, de Filipovic kifejtette, hogy a döntés jogszerű és észszerű volt, amit meg kellett hozni.

Az ellátási zavarok miatt több városi gázszolgáltató mondta fel a szerződéseket, és az állampolgárokat az úgynevezett garantált szállítók felé irányította – mondta akkor a miniszter, megjegyezve, hogy az intézkedés nélkül 120 ezer fogyasztó maradt volna gáz nélkül, és emellett olcsóbb gázt tudtak így biztosítani a kórházaknak, óvodának, önkormányzatoknak és más közintézményeknek is. A horvát lap emlékeztet:

a mostanival együtt ez már a negyedik választottbírósági eljárás Horvátország és az INA magyar többségi tulajdonosa között, kettőt Zágráb már elveszített. A lap értesülései szerint a Mol meg van győződve arról, hogy ezt a választottbírósági eljárást is meg fogja nyerni.

Nyitókép: A MOL (Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.) Mol Campus elnevezésű épületegyüttes, a 28 emeletes, 143 méter magas torony irodaházzal a Lágymányosi-öböl partján, a Kopaszi-gátnál. Jászai Csaba / MTVA / Bizományosi 

#Gazdaság#mol#horvátország#INA#választottbíróság#eljárás#energiaválság

Címlapról ajánljuk