Gazdaság

A nagy áruházláncok megelégelték az árstopot, szerintük a magyar kormány ki akarja szorítani őket

rtl.hurtl.hu

2022. november 14. 15:51

Úgy gondolják, hogy az Európai Uniónak kellene beavatkoznia – értesült a Politico.

A külföldi áruházláncok úgy érzik, hogy a magyar kormány ki akarja őket szorítani – írja a brüsszeli Politico annak apropóján, hogy múlt héten kiterjesztették az alapvető élelmiszerekre kivetett ársapkákat a krumplira és a tojásra, de kitérnek arra is, hogy az adójuk felemelése és a lejárati idő előtti élelmiszerek kötelező felajánlása ugyancsak rosszul érinti a legnagyobb kereskedőket.

A portál megjegyzi, hogy a szabályok által érintett cégek – így az Aldi, a Lidl, az Auchan, a Penny Market, a Spar vagy a Tesco – nem magyarok, a hazai láncok ugyanis, ha el is érnék a százmilliárd forintos küszöböt, meg tudják kerülni az intézkedéseket, mert franchise rendszerben működnek. A bevezetett szabályok azt is megakadályozzák, hogy a külföldi láncok átstrukturálják működésüket.

A külföldi üzletláncok hivatalosan nem kommentálták az ügyet, a Politico megkeresésére név nélkül nyilatkozott az egyik érintett cég képviselője, aki szerint

egyszerűen lehetetlen fenntartható módon nyereségesen működni a magyar kormány által kiszabott feltételek mellett,

és az Európai Bizottságnak kellene beavatkozni az unió belső piacának működésére vonatkozó alapelvek megsértése miatt.

Ám a portál azt is felidézi, hogy a Tesco 2020-ban pert veszített a magyar kormánnyal szemben az Európai Unió bíróságán, amikor a kereskedelmi láncokra kivetett sávos különadót támadták meg. A Szecskay Ügyvédi Iroda munkatársa, Sam Baldwin szerint most sem biztos, hogy a kereskedők jobb helyzetben vannak – a kormány biztosan a fogyasztók védelmére fog hivatkozni, de azt is fel kell mutatnia, hogy a szabályozás nem torzítja szükségtelenül a piaci versenyt.

Az Európai Unió beavatkozása azért is kényes kérdés, mert azt az érzetet keltheti, hogy a „brüsszeli bürokraták” a kereskedelmi láncok érdekében avatkoznak be, miközben a polgárok megélhetési válsággal küzdenek. Ha viszont a magyar kormányt futni hagyják, más tagállamok is vérszemet kaphatnak – vélekedett a Politico név nélkül nyilatkozó forrása.

A cikket ugyancsak idéző Portfolio szerint ugyanakkor a nagyobb üzletláncok eddig relatíve jól jöttek ki az árstop hatásai alól, mert könnyebben be tudják építeni nem árstopos termékeik árába az elszenvedett veszteséget. A gazdasági lap által idézett elemzők szerint az árstopot nem feltétlenül inflációletörő hatásuk miatt erőlteti a kormány, hanem egyrészt népszerűség-növelési célból, másrészt a piac átrendezésének érdekében. 

A cél az is lehet, hogy csökkentsék a láncok értékét, hogy könnyebben meg tudják venni hazai szereplők.

Nyitókép: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images

#Gazdaság#kiskereskedelem#árstop#áruházlánc