Kilőtt a burgonya ára és ennél még sokkal magasabb is lehet
2022. október 30. 15:19
Az egész Európai Unió termésveszteséggel néz szembe.
A Mezőhír mutatta be, hogy az Európai Unió termésveszteséggel néz szembe, a burgonya magas ára részben ennek köszönhető. Az EU legnagyobb burgonyatermelői Németország, Lengyelország, Franciaország és Hollandia, ezek közül kettőnél nagyon gyenge lett a krumplitermés, kettőnél pedig átlagos.
Az Európai Bizottság októberi becslése szerint az unió legnagyobb termelőjénél, Németországban az elmúlt öt év átlagától 8 százalékkal kevesebb krumpli termett egy hektáron, és ugyanez igaz Franciaországra is. Mindkét államban 38 tonnának ígérkezik az országos átlaghozam.
A lengyeleknél jobb a helyzet, nagyjából a megszokott mennyiséget hozzák a maguk 28 tonnással átlagával. Szintén egész jól megúszták a szezont a holland termelők, akik a megszokott 41 tonnát takaríthatják be, ami az unió második legmagasabb átlaghozama is. Az élen a dánok végezhetnek 42 tonnás hektáronkénti átlaggal, nem érte őket terméskiesés. A nagyobb termelők között azonban három is akad, amelyik a közösség legnagyobb veszteségeit könyvelheti el idén: Belgium, Spanyolország és Románia átlaghozamai 10-11 százalékkal maradnak el az elmúlt öt évben megszokottól.
A lap szerint ha uniós szinten csak 5-6 százalékos terméskieséssel számolunk, akkor mintegy 3 millió tonna termést veszített a közösség az időjárás miatt, azaz nem exportálni, hanem importálni fogja a krumplit az elkövetkező egy évben.
A burgonyaszűke és a termelési költségek emelkedése is érződik az értékesítési árakban.
A Budapesti Nagybani Piacon a múlt héten a tavalyi ár dupláját, 250 forintot kértek a krumpli kilójáért.
A lap hozzáteszi: az energiaköltségek növekedése miatt sokan kerülik a burgonya hosszú távú tárolását, ezért ideiglenesen még több is a kínálatban megjelenő áru, mint egy átlagos évben. Pár hónap múlva a kínálat drasztikus esésére lehet számítani, amit a fogyasztó tűréshatáráig menő áremelés követhet.
Nyitókép: Balogh Zoltán / MTI