Gazdaság

Az USA felmondja az amerikai-magyar adóegyezményt

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. július 9. 9:06

Amerika azért lép ki az 1979-ben kötött szerződésből, mert a magyar kormány akadályozza az EU-t a globális minimumadó bevezetésében.

Az Egyesült Államok felmondja a Magyarországgal 1979-ben megkötött adóegyezmény-szerződést, közölte pénteken az amerikai pénzügyminisztérium. A lépés oka az, hogy a magyar kormány úgy döntött, megvétózza az Európai Unió új, 15 százalékos globális minimumadójának bevezetését, írja a Reuters.

A pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy mivel Magyarország 9%-ra csökkentette a társasági adókulcsát – ami kevesebb mint fele a 21%-os amerikai adókulcsnak –, az adóegyezmény előnyei egyoldalúan Magyarországnak kedvezne. „Az előnyök már nem kölcsönösek – ez pedig az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelent. Az amerikai vállalkozások és befektetések számára kevés a magyarországi megtérülés.”

Az Egyesült Államok már évek óta aggódik a szerződés miatt, a felmondás mostani időzítése arra utal, hogy az amerikai pénzügyminisztérium ezzel próbál nyomást gyakorolni Orbán Viktorra, hogy járuljon hozzá a közel 140 ország által elfogadott 15%-os globális minimumadó bevezetéséhez.

A felmondás várhatóan hat hónap múlva fejeződik be, miután a pénzügyminisztérium hivatalos értesítést küld a magyar hatóságoknak.

Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala

#Gazdaság#egyesült államok#magyarország#adókedvezmény#globális minimumadó#európai unió#orbán viktor#vétó#magyar vétó