Gazdaság

Csányi Sándor: A lakosságnak is éreznie kell a terheket, hogy spóroljon

rtl.hurtl.hu

2022. április 26. 14:17

Az OTP vezére szerint a rezsicsökkentés nem jó, alkalmazkodni kellene a megváltozott gazdasági környezethez. Szerinte legalább 500 milliárd forintos kiigazításra lenne szükség.

Az „olcsó pénz időszaka” lejárt, a kamatok akár 7 százalékig is emelkedhetnek, az infláció „elszabadult”, a 2-4 százalék közti tartomány csak 2024-re érhető el – mondta az MTI tudósítása szerint Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója a pénzintézet partnereinek rendezett Agrár Gála nevű eseményen a Millenárison kedden. Szerinte jó hír ugyanakkor, hogy közben van hitel, folytatják a gazdaság finanszírozását.

A bankvezér szerint idén – a tavalyi 7,1 százalékos növekedés után – már csak 3,5 százalékkal bővülhet a gazdaság, a költségvetés hiánya is nagyobb lehet a vártnál, a fizetési mérleg hiánya 8 százalék körül alakulhat. A romló makrogazdasági adatok háttereként a magyar energiaszámlát és a „döcögő” autóipart említette.

A magas energiaárak várhatóan hosszabb távon fennmaradnak, „nincs más, alkalmazkodni kell”, „a rezsicsökkentés nem jó”, a lakosságnak és a vállalkozásoknak is érezniük kell a terheket, hogy spóroljanak

– mondta Csányi Sándor.

Az OTP-vezér számítása szerint a 4,9 százalékos hiányhoz uniós megállapodással 500 milliárdos, anélkül 1700 milliárd forintos kiigazítás szükséges. Akkor várható olyan gyors kilábalás, mint a járvány után, ha Magyarország sikeresen megállapodik az unióval, és a háború is lezárul,

Csányi Sándor azt mondta: 

az év elején úgy tűnt, hogy idén akár 600 milliárd forint is lehet a pénzintézet eredménye, ezt azonban a háború hatására nem fogják elérni.

Nagy István agrárminiszter a gálán azt mondta, hogy összesen 4265 milliárd forintot használ fel az ország vidékfejlesztésre a 80 százalékos nemzeti kiegészítő forrással együtt és azt tervezik, hogy a források több mint felét technológiai modernizációra fordítják 2027-ig.

  • Élelmiszeripari fejlesztésekre 450 milliárd,
  • az állattartás megújítására 280 milliárd,
  • a kertészet fejlesztésére 180 milliárd,
  • a mezőgazdaság többi üzemfejlesztésére 260 milliárd,
  • újabb termelői öntözési beruházásokra 100 milliárd forint jut majd. 

Nyitókép: Nagy István agrárminiszter és Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója az Agrár Gálán a Millenárison – Fotó: Soós Lajos/MTI

#Gazdaság#csányi sándor#költségvetés#rezsicsökkentés#megszorítás#nagy istván#agrár

Címlapról ajánljuk