Gazdaság

A magyar kormány megoldotta, hogyan lehet rubelben fizetni a gázért, számlát nyitnak a Gazprom Bankban

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. április 11. 17:59

A módszerről Szijjártó Péter számolt be, az érintett vállalatok szerződéseinek módosítása már zajlik is.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részt vett hétfőn az uniós tagországok külügyminisztereinek luxembourgi ülésén. Az ülésen az Oroszország elleni további szankciókról volt főleg szó, amiket az Ukrajna ellen indított háború, az orosz hadsereg által elkövetett háborús bűncselekmények, az elmúlt napokban ismertté vált népirtás miatt hozna az Európai unió. Az egyik ilyen szankció, amit az uniós tagállamok többsége támogat, hogy teljes mértékben állítsák le az orosz kőolaj és gáz uniós importját.

Az ülés szünetében Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozott. Az MTI tudósítása szerint ennek során megismételte és megerősítette a magyar kormány korábbi álláspontját:

  • „A kőolaj- és földgázimportra vonatkozó szankciók a magyar gazdaságot leállítanák, aránytalan károkat okoznának Magyarország számára.”
  • „Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, mely akár a kőolaj-, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna.”
  • „Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg.”
  • „Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak.”

Szijjártó Péter szerint a magyar kormány megoldást talált arra, hogyan tudna Magyarország eleget tenni az orosz követelésnek, ami szerint az Oroszország elleni szankciókkal egyetértő, Oroszországgal gázszállításra szerződött országok az orosz fizetőeszközben, rubelben fizessenek az orosz gázért.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint az általuk kidolgozott megoldással Magyarország nem sért semmilyen uniós szankciós intézkedést, és mégis biztosítani tudja az ország földgázellátásának biztonságát. Az illetékes vállalatok szerződéseinek módosítása már zajlik is, azokban már az szerepel, hogy a kifizetések tekintetében át lehet térni az eurótól eltérő pénznemre. Szijjártó kijelentette: „a kétoldalú szerződések birtokában Magyarország nem látja szükségét annak, hogy az Európai Unió bármilyen közös fellépést, összehangolt pozíciót hozzon létre a kérdésben”.

Arról, hogy pontosan hogyan működik az euróról rubelre átalakuló fizetési konstrukció, a Facebookon közzétett videóban számolt be Szijjártó: 

a Gazprom Export céggel szerződésben álló magyar fél (a CEEnergy ZRt., a MVM Csoport leányvállalata) két számlát hoz létre az orosz Gazprom Bankban, ami nem szerepel az EU-s szankciós listán. A CEEnergy ezután euróban utalja az orosz gáz vételárát a Gazprom Banknak, az orosz bank pedig rubellé váltja át, és így utalja tovább a Gazprom gázkereskedő cégének.


Szijjártó Péter a fentieken kívül beszámolt a további fegyverszállításokra vonatkozó ukrán igényekről is. Mivel a brüsszeli intézmények támogatják az ukrán igényt, a tanácskozáson az a döntést született, hogy az európai békekeret költségvetési összegét az EU újabb 500 millió euróval megnöveli. „Magyarország nem akadályozta meg a döntést és nem akadályoz meg más országokat abban, hogy fegyvereket szállítsanak Ukrajnába, de kitart azon álláspontja mellett, hogy nem szállít fegyvereket, és nem engedi át területén más országok fegyverszállítmányait közvetlenül Ukrajnába” – mondta ezzel kapcsolatban a magyar külügyminiszter.

Nyitókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az EU-tagországok külügyminisztereinek tanácskozására érkezik Luxembourgban 2022. április 11-én – Fotó: Julien Warnand/EPA/MTI 

#Gazdaság#orosz-ukrán háború#gazprom#orosz gáz#magyarország#szijjártó péter