Gazdaság

A Rothschildnak igényelt 3,2 milliárd forint közpénzt a KDNP-s Süli János tanácsadásra

rtl.hurtl.hu

2022. március 28. 12:11

 Valamiért kifejezetten a Rothschildot akarta megbízni a kormány.

Az Átlátszó birtokába került irat szerint Süli János, a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter, KDNP-s politikus 2018-ban egy 8,425 millió euró értékű szerződést készített elő a Rothschild nemzetközi tanácsadó-vállalattal „az energiapolitikára és speciális infrastruktúra projektekre vonatkozó stratégiai tanácsadás” tárgyában. A feladat pontos tartalma az iratból nem derül ki, az Átlátszó pedig sem  a Miniszterelnökségtől, sem a Rothschild vállalat sajtóirodájától nem kapott erre vonatkozó információt. 

A lap szerint egyértelműnek látszik, hogy valamiért kifejezetten a Rothschildot akarta megbízni a kormány: bár a javasolt szerződés értéke bőven a törvényben foglalt nettó 15 millió forintos értékhatár felett volt, ezt a beszerzést mentesítették a közbeszerzési törvény hatálya alól, így nem kellett közbeszerzési eljárást kiírni a tanácsadásra legalkalmasabb vállalat kiválasztására. A Rothschild-csoport neve korábban már felmerült Paks II.-vel kapcsolatban, sajtóinformációk szerint a paksi tárgyalások a Rothschild-csoport közreműködésével zajlottak Brüsszel irányában is

Az Átlátszó felidézi, hogy a Paks II. atomerőmű megépítésére vonatkozó szerződést 2014 januárjában írták alá Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor jelenlétében. Az ügylettel kapcsolatban az Európai Unió több kifogást is emelt, ezek közül az egyik az volt, hogy a projekt az EU-ban tiltott állami támogatást tartalmaz. Az Energiaklub és Jávor Benedek EP-képviselő is azzal fordult az Európai Bizottsághoz akkor, hogy állami támogatás nélkül Paks II. várhatóan életképtelen lesz: ezt egy 2015 nyarán készített tanulmánnyal is alátámasztották.

2015 végén azonban nyilvánosságra került egy másik tanulmány is, 

amelyet a magyar kormány számára készített a Rothschild nemzetközi tanácsadó vállalat: ebben azt hozták ki, hogy a Paks II. projekt gazdaságilag megtérül, azaz nem szükséges a projekthez állami támogatás. 

A tanulmányt többen kritizálták, de a kormány eljuttatta azt a vizsgálatokat végző versenyjogi biztosnak. Az uniós vizsgálat 2017-ben zárult le, és bár a Bizottság kimondta, hogy a Paks II. projekt állami támogatást tartalmaz, ennek módját összeegyeztethetőnek találták az uniós jogrenddel, és így jóváhagyták a beruházást. Sajtóértesülések szerint az Unió jóváhagyásában nem kis szerepet játszott a Rothschild tanácsadó vállalat és a köreibe tartozó üzletemberek, lobbisták közreműködése, teszi hozzá az Átlátszó. További részleteket az oknyomozó portál cikkében olvashatnak. 

Nyitókép: Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde után a Várkert Bazárban 2019. február 10-én. – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

#Gazdaság#süli jános#rotschild#paks 2#roszatom

Címlapról ajánljuk