A háború elől menekülő gyerekek mindent elvesztettek korábbi életükből
2022. március 22. 19:05
A háborús helyzet jelenleg 7 és fél millió gyermeket sodort veszélybe Ukrajnában. Nem csak otthonokat, de iskolákat, kórházakat és árvaházakat is egyaránt bombáznak az oroszok, így a legtöbb édesanya szeme előtt csak az lebeg, hogy biztonságban tudja gyermekét.
Elmenekültünk, mert a lakásunkkal szembe mindent lebombáztak. A tető összedőlt, az emberek megsebesültek. A helyi művelődési ház ablakai kitörtek. Nem volt más megoldás, kénytelenek voltunk eljönni. A rokonaim Mariupolban maradtak és nem tudok róluk semmit. A szüleim és a nagyszüleim nem is tudják, hogy eljöttünk.
Daniil és édesanyja, Maryna, hétfőn érkezett Lengyelországba, ahol megpróbálnak új életet kezdeni. Néhány hét után most érezték magukat először biztonságban. A fizikai sérelmek elől ugyan elmenekültek, a lelki sebeket örökre magukkal cipelik. A 13 éves fiú már elég nagy ahhoz, hogy felfogja, mi zajlik körülötte, ez azonban nem egyenlő azzal, hogy könnyen fel is tudja majd dolgozni az eseményeket.
A gyermekpszichológus szerint a bombázást és menekülés átélt gyerekeknél poszttraumás stressz is kialakulhat.
A gyerekek számára még a bizonytalanságban is az a legfontosabb, hogy biztonságban érezzék magukat. Ez a menekülő gyerekek számára elsősorban a szülők közelségét jelenti, jelenleg az egyetlen biztos pontot az életükben.