EUEurópa

Az EU szerint függőséget okoz, ezért eljárást indított a Tiktok Lite ellen

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2024. április 23. 10:59

Az Európai Bizottság szerint a Franciaországban és Spanyolországban már elérhető Tiktok Lite rendkívül rossz hatással lehet a gyerekekre.

Az Európai Bizottság eljárást indított a Tiktokot fejlesztő kínai ByteDance ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, írja az MTI. Az előzetes megállapítások szerint ugyanis a kínai cég az új applikációja, a Tiktok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, közölte a brüsszeli testület hétfőn.

Az uniós bizottság közleménye szerint az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló Tiktok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a Tiktok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

A Tiktok Lite app Task and Reward nevű programja lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek. Az Európai Bizottság szerint az üzemeltető ezt anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan. Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a Tiktokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék.

A Tiktoknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania. Abban az esetben, ha a Tiktok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki.

Mivel a brüsszeli testület szerint „fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a Tiktokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a Tiktok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.

Ez a második eljárás a Tiktokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. Az előző, február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a Tiktok „feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Klausz Melinda, a közösségi média szakértője korábban az RTL Reggeliben arról beszélt, hogy egyre nehezebb megóvni a gyerekeket az online szerepléstől, tartalomtól és elvárástól. A mai gyerekek ugyanis úgy nevelkedtek, hogy az életük része, hogy társadalmi megítélésük alapja a like-ok, megosztások és a hozzászólások száma:


Nyitókép: Nagy Attila Károly / rtl.hu

#Európa#tiktok#tiktok lite#európai bizottság