2023. december 14. 9:25
Rendkívül hosszú vitákra lehet számítani a ma kezdődő tanácskozáson.
„Orbán Viktor miatt olyan, mintha Vlagyimir Putyin is a tárgyalóasztalnál ülne” – mondta Jens Geiger német szociáldemokrata európai parlamenti képviselő a csütörtökön kezdődött uniós csúccsal kapcsolatban a Politico hírlevele szerint.
A találkozó egyik fő témája Ukrajna támogatása, valamint Kijev uniós csatlakozási tárgyalásainak esetleges megkezdése lenne, de Magyarország mindent megtesz, hogy blokkolja a folyamatokat. A legutóbbi nyilatkozatok ugyan már arról szóltak, hogy államközi megállapodások révén a magyar fél is beleegyezne Ukrajna segélyezésébe (tehát bilaterális szerződések lennének ezek, és nem az Unió állapodna meg Kijevvel), de a csatlakozásról hallani sem akar Orbán Viktor.
Csütörtök reggel éppen ezért Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár találkozik a magyar miniszterelnökkel, hogy a patthelyzetet feloldják. Orbán Viktor korábban egyértelművé tette ugyanis, hogy nem is szeretne tárgyalni ezen a héten az ukrán csatlakozás kérdéséről, azt akarja, hogy halasszák el a tárgyalások megkezdéséről szóló döntést. A tisztviselők egyébként abban egyetértettek, hogy a kétnapos csúcson hosszú vitákra lehet számítani.
Németország egyébként továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, sőt Berlin azt is egyértelművé tette, hogy lankadna az Egyesült Államok segélyezési hajlandósága, akkor Németország tovább növeli a támogatási összegeket. Az ország egyébként már így is a második legnagyobb támogatója Kijevnek az Egyesült Államok után, eddig 17,1 milliárd eurót fordított erre a célra, miközben az Egyesült Királyság 6,6 milliárd eurót, Franciaország pedig 0,54 milliárd eurót.
A tanácskozáson akár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vehet, tegnap ugyanis Oslóban volt, mindössze kétórás repülőútra Brüsszeltől.
A Politicónak nyilatkozó tisztviselők szerint elképzelhető, hogy Orbán Viktor eléri a célját és márciusra halasztják az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló döntést, de állítólag a magyar kormányfő június utáni időpontot tartana megfelelőnek. Vagyis a Fidesz csak az uniós parlamenti választás után szeretné, ha napirenden lenne a kérdés, az ügy ugyanis befolyásolhatja a párt szereplését a voksoláson. A napirenden továbbra is szerepel Ukrajna és Moldova csatlakozási tárgyalásainak megkezdése, de már az a kitétel is mögé került, hogy ezt akkor indítanák el, ha bizonyos jogállamisági problémákat már orvosolt Kijev.
A hírlevél szerint a francia és a német vezetés azért is lehet elnéző a magyar kormányfővel, mert sok német és francia vállalkozás érdekelt Magyarországon, a kormány pedig bebizonyította már, hogy hajlandó ezeket megszorongatni, ha az érdeke úgy kívánja. Franciaország érdekelt például a paksi erőmű bővítésében, míg Németország elsősorban a nagy autógyárakkal képviselteti magát Magyarországon.
Nyitókép: Fischer Zoltán/MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda