Egy hét stressz is elég, hogy megőszülj – így fordíthatod vissza

rtl.hurtl.hu

2025. július 14. 15:09

Sokan érezték már úgy, hogy egy stresszes időszak után hirtelen megőszültek – most a tudomány is megerősítette ezt a tapasztalatot. Egy kutatás szerint a pszichés megterhelés hatással van a haj pigmentációjára, sőt, akár vissza is fordítható a folyamat. Kiderült, hogy a hajszálak színváltozása gyorsabban történik, mint korábban gondoltuk.

Nem csak legenda: tényleg őszít a stressz

Sokan mondják, hogy a hirtelen stressztől ősz lett a hajuk. Most már tudjuk: ebben van igazság. Egy kutatás szerint a pszichés megterhelés valóban képes hatással lenni a haj pigmentációjára – és az is kiderült, hogy ez nem feltétlenül végleges.

Mi történik pontosan a hajszálban?

A Columbia Egyetem kutatói kifejlesztettek egy módszert, amellyel a hajszálak mentén „leolvasható” az őszülés időzítése. Ez olyan, mint egyfajta idővonal: a szál színe alapján követhető, mikor indult meg a haj színvesztése.

Ez a vizsgálat 14 önkéntes hajmintáin alapult. A kutatók olyan eseteket találtak, amikor a haj természetes módon visszanyerte eredeti színét – főként, ha a stressz csökkent.

Egy hét stressz is elég, hogy megőszülj – így fordíthatod vissza
Ősz hajú nő hátulról fotózva

A haj őszülése visszafordítható?

Igen – legalábbis bizonyos körülmények között. A kutatók azt figyelték meg, hogy amikor valaki egy nagyon stresszes időszakból nyugodtabb időszakba lépett, néhány hajszála újra pigmentált lett. Ez a haj biológiájában eddig nem ismert rugalmasságra utal.

A vizsgált személyek közül volt, akinél a haj egy része a szabadság vagy a pihenés hatására sötétebb lett. Fontos, hogy ez nem mindenkinél és nem minden hajszálnál jelentkezett, de a jelenség létezik.

Tudtad? Az ősz haj az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a testpozitivitás előtérbe kerülésével, ezért egyre kevesebb nő rejti el festéssel a természetesen őszülő haját. A megfelelően ápolt ősz haj gyönyörű, reméljük idővel egyre többen követik majd ezt a trendet! 

Széphalmi Juliska a Survivor egykori versenyzője a Reggeliben nyíltan beszélt őszülő hajáról és a festésről:

Visszanéznéd a Survivort? Az RTL+ Premiumon megteheted, kattints ide!

Mi köze mindehhez a mitokondriumoknak?

A kutatók szerint a haj őszülése nemcsak a genetikai programozás kérdése. Úgy tűnik, hogy a mitokondriumok – a sejtek „energiagyárai” – is szerepet játszanak ebben a folyamatban. Ezek az apró struktúrák érzékenyek a stresszre, és közvetíthetik annak hatását a hajsejtek felé.

Juhász Anna gazdálkodó és influencer már többször megkapta azt a kérdést, hogy miért növeszti és miért nem festeti ősz haját. A fiatal nő büszkén viseli hajkoronáját, TikTok videóiban pedig humorosan reagál az őt ért kritikákra. A Fókuszban részletesebben is mesélt erről: 

Milyen gyorsan történik az őszülés?

A kutatás egyik legmeglepőbb megállapítása: a haj színe akár napok alatt is megváltozhat. 

Ez szöges ellentétben áll azzal a korábbi feltételezéssel, hogy az őszülés hosszú, fokozatos folyamat.

Egy stresszes hét elég lehet ahhoz, hogy egy sötét hajszálon fehér szakasz jelenjen meg – és ugyanilyen gyorsan vissza is fordulhat, ha csökken a stressz.

Olvasd el ezt a cikkünket is: Fotó: Salma Hayek felvállalta őszülő haját

Egy hét stressz is elég, hogy megőszülj – így fordíthatod vissza
Divatos nő ősz hajjal

Bár a legtöbben megijednek az első ősz hajszáltól, nem szükséges egyből a fodrászhoz rohanni festetni. Ha nagyon zavar minket, akkor elsősorban érdemes inkább életmódváltáson gondolkodni, stresszkezelő technikákat és meditációs gyakorlatokat beiktatni a mindennapjainkba.

Ne feledd, nem az ősz hajszállal van probléma, hanem azzal, ami mögötte rejlik! A testünk jelez minden belső problémát, hallgassunk rá!

Kapcsolódó tartalamaink

Képek forrása: Getty Images