Szakítás előtt ezt a 7 kérdést tedd fel magadnak

rtl.hurtl.hu

2025. május 25. 15:00

A válás gondolata senkinek sem könnyű. Mégis, ma Magyarországon minden második házasság felbomlik. A második világháború óta folyamatosan nő a válások száma, a rendszerváltás idején ugyan megtorpant, de azóta újra emelkedőben van. Ez ma már nem tabu – de egy életre szóló döntés, amivel érdemes méltósággal, tudatossággal szembenézni.

Mielőtt végleg kimondanád, hogy elég volt, tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket.

1. Megmenthető még a kapcsolatunk?

Minden kapcsolatban vannak nehéz időszakok. De a kérdés az: ezek átvészelhető hullámvölgyek, vagy mélyrepülések, amik már túlmutatnak a javításon?

Szánj időt arra, hogy átgondold, mire van szükséged, és a párod mennyire tud vagy akar ezeknek megfelelni. Vannak „vörös zászlók”, amik előre jelezhetik a végét: állandó kritika, megvetés, védekezés, elzárkózás – ha ezek jelen vannak, érdemes szakemberhez fordulni. Magyarországon a legtöbb válás 13,9 év házasság után történik – ez majdnem kétszerese az úgynevezett hét éves vízválasztónak. Sokszor épp az idő az, ami felszínre hozza azokat a problémákat, amiket éveken át a gyereknevelés, a munka vagy a hétköznapok nyomása elfedett.

2. Ugyanott tartunk érzelmileg?

A válás ritkán történik „kétoldalúan egyszerre”. Gyakori, hogy az egyik fél már rég elhidegült, sőt megemésztette a végét, míg a másik számára derült égből villámcsapásként jön. Az őszinte, empatikus kommunikáció segít abban, hogy ne meglepetés legyen, hanem közös döntés. Az is lehet, hogy csak az egyik fél akarja a válást, a másik még küzdene – ilyenkor segíthet a párterápia, hogy kiderüljön: van-e még esély, vagy már mindketten másfelé tartotok.

Németh Dorottya: Jártunk párterápiára, amikor a gyerekek megszülettek. A fitneszvilágbajnok és párja 10 éve vannak már együtt és 6 éve házasok, de egy nagy lagzit még terveznek. Azt mondja, a mai napig, ha ránéz a férjére, elolvad. Hogy mi lehet a házasságuk titka, és milyen új projektjeik vannak, arról is mesélt a Reggeliben:

3. Hogyan leszünk szülők ezután?

A válás nem zárja le a szülői szerepet. A kérdés nem az, hogy „ki kapja meg a gyereket”, hanem az, hogy hogyan tudtok továbbra is együttműködni a gyerek(ek) érdekében.

Hazánkban sok pár 30 éves kor körül házasodik – vagyis mire elválnak, a gyerekek már sok esetben iskoláskorúak. Ez lehetőség is: már nincs szükség 0–24-es felügyeletre, de kihívás is, mert ilyenkor válik igazán fontossá a közös nevelési stratégia. Dolgozzatok ki egy praktikus, a gyerekek igényeit figyelembe vevő szülői tervet – és ne rivalizáljatok. A cél: biztonság és stabilitás a gyerekeknek, nem „győzelem” a másik felett.

4. Hol fogunk élni a válás után?

A közös otthon gyakran a legnagyobb vagyoni és érzelmi érték is egy házasságban. Magyarországon sok párnak saját ingatlanja van, és ez nehézzé teszi a szétköltözést – főleg a jelenlegi ingatlan- és albérletpiaci árak mellett. Sokan átmenetileg együtt maradnak – de ez csak úgy működhet, ha világos határok, szabályok vannak. Mások rokonokhoz költöznek, amíg megoldást nem találnak. Fontos: bármi is legyen a döntés, a gyerekek biztonságérzete legyen az elsődleges szempont.

Új hír

5. Mit osztunk meg egymással – és mit kell szétosztani?

A pénzügyek gyakran robbanásponttá válnak. Mégis: minél korábban kezdtek el róla nyíltan beszélni, annál kevesebb a konfliktus. Nézzétek át a közös és külön vagyont: ingatlan, megtakarítás, nyugdíj, örökség, esetleges vállalkozások – mindenről legyen tiszta kép. Ha kell, kérjétek pénzügyi tanácsadó vagy mediátor segítségét.

6. Lesz jogilag érvényes pénzügyi megállapodásunk?

A válás nem zárja le automatikusan a pénzügyi kapcsolatotokat. Ha van megállapodásotok, kérhettek egy bíróság által jóváhagyott hozzájárulási egyezményt, ami jogerőssé teszi a megegyezést. Ez megelőzheti a későbbi pereskedést – és a gyerekek szempontjából is megnyugtató, kiszámítható jövőt jelenthet.

Új hír

7. Hogyan lehet békében válni?

Nem kötelező ügyvédeken keresztül, ellenséges hangulatban válni. Magyarországon is elérhető a mediáció, a családi tanácsadás, vagy az együttműködésre épülő jogi eljárás.

A cél: ne egy élethosszig tartó csatatérré váljon a válás, hanem egy korrekt, emberi folyamat legyen. Nem fog fájdalom nélkül menni – de sokkal kevésbé lesz romboló, ha megmarad a tisztelet és a józan belátás.

És egy kis hazai kitekintés: mit mutatnak a számok?

  • A legtöbb házasság 1975-ben köttetett Magyarországon: több mint 103 ezer pár esküdött örök hűséget.
  • A mélypont 2008-ban jött el: csak 35 520 házasság köttetett.
  • 2021-ben a COVID-év után kiugró volt az érdeklődés: 72 ezer pár házasodott össze.
  • A válások száma 2022-ben: 17 695.
  • Átlagosan 14 év után bomlik fel egy magyar házasság.
  • A házasodási életkor: nők esetén átlagosan 30 év, férfiaknál 33 év.
  • A válások idején az átlagéletkor: nők 43, férfiak 45 évesek.

Nem a válás a kudarc, hanem a méltatlan lezárás

Ha úgy érzed, hogy véget ért valami, az nem azt jelenti, hogy kudarcot vallottál. Az élet változik. A szerelem is. De az, hogy hogyan zárod le, árulkodik rólad – és arról is, milyen emléket hagysz magad után.

Az RTL vadonatúj reality-jében, a Határtalan szerelemben hat egyedülálló, külföldön élő magyar vállalkozó párkeresését követhetjük nyomon a világ különböző pontjain, már jó néhány szakítást, elválást megélhettünk az elmúlt hetekben, volt köztük ilyen, és olyan is... Mutatjuk, mikor és hol tudsz elmerülni az egzotikus randevúkban!

Fotók: Freepik