Életmód

Ezért olyan válogatósak a gyerekek, így lehet őket rászoktatni arra, hogy egyenek rendesen

rtl.hurtl.hu

2024. augusztus 17. 15:08

Apróság, hogy egy nyolcéves semmiképp sem hajlandó zöldséget enni, vagy ideje hívni a gyerekpszichológust? Hogyan mehetünk biztosra, hogy teljes legyen a gyerekünk étrendje még akkor is, ha ő aktívan küzd ez ellen? Érdemes fagyival vagy csokival jutalmazni a lurkókat, ha nem hajlandók megenni egy-egy fogást? Cikkünkben ezeknek a kérdéseknek jártunk utána. 

Ismerős? A kisgyerek egyik pillanatban még vidáman, kíváncsian próbál ki mindenféle ételt, ami vacsorára készült, a másikban pedig nem hajlandó mást enni, csak egyetlen, kedvenc fogását, ami a legritkább esetben valami teljesértékű, egészséges fogás.

A túlságosan válogatós kisgyerekek nemcsak a szüleik idegrendszerét amortizálják, de akár egészségügyi problémát is jelenthetnek. Elég változatosan eszik-e a gyerek? Mi van, ha alultáplált? Mennyire kell aggódni, ha ezt, vagy azt az ételt csak azért sem hajlandó megenni?

A jó hír az, hogy a legtöbb esetben aggodalomra semmi ok: a válogatás normális a kisgyerekeknél, vagyis egy olyan probléma, amit elkerülni nem igazán lehet. Sarah Almond Bushell terapeuta nemrég arról beszélt az Independentnek: sohasem a szülő hibája, ha gyereke válogatós lesz. Azt mondta: „A válogatós magatartás általában 4-5 éves korig tart. A gyerekek fejlődése ekkor érkezik új állomáshoz.”

A szaknyelvben ételneofóbiának (tehát az új ételek kipróbálásától való félelemnek) nevezett jelenség a gyerekek 50-75 százalékát érintheti különböző kutatások szerint. Az ilyen esetek szinte sosem vezethetőek vissza egy-egy okra. Emellett habitustól és személyiségtől függetlenül ugyanúgy kialakulhat aktívabb, extrovertáltabb gyerekeknél, mint az introvertáltaknál.

Hol a határ a válogatás és az étkezési problémák között? Milyen lelki okok húzódnak mögötte? Mit tehet a szülő, hogy segítse gyermekét? Ezekről a témákról korábban Deliága Éva gyermekpszichológus a Reggeliben beszélt részletesebben.

A válogatós gyerekeknek a tudomány is ellátja a baját

Nick Fuller szakorvos nagyjából hat évet töltött azzal, hogy a kisgyerekes családok és az étkezés kapcsolatát kutassa. Feltárt nyomon követhető dinamikákat, mintákat, amelyek alapján nemcsak a gyerekek, hanem az egész család számára ad hasznos étkezési tanácsokat. A Sydney University beszámolója szerint azt vallja: ha a szülők egészségesek, akkor a gyerekek is azok lesznek.

Azt már Bushell mondta el, hogy a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha a szülők kontraproduktív megoldási kísérletekkel próbálják rávenni a gyereket az evésre, amikkel vagy nem tudnak változtatni a helyzeten, vagy csak még rosszabbá teszik azt. Arra figyelmeztetett: ha jutalmazással, vesztegetéssel, korlátozással, figyelemeltereléssel, vagy épp túl sok figyelemmel próbálkozunk ebédidőben, maximum annyit tudunk elérni, hogy még hosszabb ideig tartson a válogatós időszak.

Akkor mit tegyünk ezek helyett? Egyeteme honlapján Bushell több jótanácsot is megosztott, amelyeket, ha követünk, nemcsak gyermekünk étkezési szokásain javíthatunk, de saját magunk is egészségesebben táplálkozhatunk.

  1. Vonjuk be a gyereket az étel elkészítésébe! Ezáltal könnyen kíváncsiságot ébreszthetünk bennük az étel iránt, amit segítettek elkészíteni, és új fogásokat is szívesebben kóstolnak meg.
  2. Igyekezzünk megtalálni az egyensúlyt a változatos, illetve az ismerős, megszokott ételek között. Próbáljunk ki új kombinációkat, és figyeljük, melyik hogyan válik be.
  3. Először kis adagot adjunk a gyereknek! Ezzel elkerülhetjük, hogy a gyerekek túl nagy kihívást lássanak egy új ételben, és arra ösztökéljük őket, hogy kérjenek repetát.
  4. Legyenek meg a szertartások az étkezés előtt, közben és után! Ez azért fontos, mert így könnyebben kreálhatunk biztonságos, élvezetes környezetet a gyerekek számára, ahol az új dolgok kipróbálásához pozitív élmények társulnak.
  5. Ha eszünk, az ételre figyeljünk! Ne tévézzünk, rakjuk el az okoseszközöket, és ne szaladgáljunk el más dolgokat intézni.
  6. Ne adjuk fel a próbálkozást! Kutatások szerint akár 8-10-szer is találkoznia kell a gyereknek egy-egy új zöldséggel, vagy gyümölccsel, mire „megbízik benne”, és hajlandó megenni.
  7. Ne álljunk neki másféle ételt főzni, ha a gyerek nem hajlandó megenni az ebédet, vagy a vacsorát! Ezzel csak azt tanulják meg a kicsik, hogy az újdonságok következetes, ismételt visszautasításával ki lehet zsarolni az ismerős, biztonságos ételeket.
  8. Ne használjuk az ételt jutalomként, vagy büntetéskén! Valószínűleg minden szülő kényszerült már alkudozásra: „Na még két falat a salátából, aztán kaphatsz fagyit jutalmul!” Ezzel csak azt érjük el, hogy az egészséges ételeket összekapcsolják a fejükben az egészségtelenekkel a gyerekek, és igényelni fogják a tonnányi édességet minden egyes falat legyűrt egészséges étel után.
  9. Viselkedjünk példaképként! Amikor együtt ül az asztalnál a család, érdemes saját magunk számára is lelkesedést mutatni az új ételek kipróbálása iránt. A gyerekek akarva-akaratlanul is másolják szüleik magatartásmintáit, így a mi lelkesedésünk is könnyen átragadhat rájuk.

Korábban a Fókusz is készített riportot arról, mit tehet egy szülő, hagy gyermeke válogatós. Sok gyerek nem szereti a spenótot, vagy a brokkolit, sokan még a gyümölcsöket sem eszik meg. De akkor mit tehet egy szülő, ha csemetéje válogatós? Az úgynevezett kreatív tálalás például állítólag sokat segít.


Nyitókép: Getty Images

#Életmód#gyerek#zöldség#válogatás#étkezés#szülő#édesség#tipp#vacsora#ebéd#étel#ma