Életmód
ÉletmódÉletmód
10 ártatlannak tűnő mondat, amit soha ne mondjunk gyerekeinknek!
2024. február 16. 20:16
A szakértők szerint ezekkel az ártatlannak tűnő mondatokkal akaratunkon kívül is szorongást, zavarodottságot, vagy félelemet keltünk.
Mindenki tudja, hogy nem szabad csúnyán beszélni a gyerekek előtt, vagy túlságosan erőszakos, illetve szexuális témákat megvitatni velük. Azonban akad egy csomó olyan, ártatlannak tűnő mondat is, amellyel komolyan árthatunk a gyerekeknek: szorongást, zavarodottságot, vagy félelemet kelthetünk, amely hosszú távon a személyiségfejlődésükre is kihathat.
A Huffington Post szakértők útmutatása alapján 10 ilyen mondatot szedett össze:
- „Meg tudnád tenni, hogy…” – ha valamire utasítani szeretnénk a gyereket, fontos, hogy ne kérdésként fogalmazzuk meg a kérésünket, mert akkor azt sugalmazzuk, hogy egy választható tevékenységről van szó. Sokkal egyértelműbb, ha ilyenkor inkább utasításként fogalmazunk.
- „Nem fogok segíteni neked” – ez ahhoz vezethet, hogy a gyerek más, komolyabb ügyekben sem kéri a szülők segítségét, és azt sulykolja, hogy nem számíthatnak ránk. Inkább fogalmazzunk úgy, hogy „először próbáld meg egyedül, és ha nem megy, beszéljük át”. Ezzel azt is tudatjuk a gyerekkel, hogy támogatjuk, de azt is, hogy megbízunk benne.
- „Szép munka!/Szép volt!” – a szakértők szerint jobb, ha konkrétan elmondjuk, vokalizáljuk, hogy miért dicsérjük meg a gyereket. Ha csak simán, a tárgy említése nélkül dicsérjük meg, az nem segít nekik megtanulni, hogy pontosan mit csináltak jól.
- „Jól viselkedj!” – ez azért egy összezavaró utasítás, mert nem közöljük a gyerekkel, hogy pontosan miből áll a jó viselkedés. Tegyük hozzá a konkrétumokat: „Maradj a kosár mellett!/Csak ahhoz az ételhez nyúlj hozzá, amit meg is veszünk!”
- „Nyugodj meg!” – a világ történetében senki sem nyugodott meg csak azért, mert azt mondták neki. Egy ölelés, közös, mély légzés segíthet, hogy elcsatornázza az indulatokat. Különösen fontos, hogy mi magunk nyugodtak maradjunk.
- „Nem nagy ügy!” – ne próbáljuk ezzel elintézni azokat a dolgokat, amelyek feldühítik, nyugtalanná teszik gyerekeinket, mivel ezzel invalidáljuk az érzéseiket. Próbáljuk inkább megérteni, miért idegesek: „Látom, hogy valami baj van – mondd el, mi bánt!”
- „Miért nem mondtad korábban?!” – nem jó ötlet megbüntetni, megszidni a gyerekeket csak azért, mert valamit hosszabb idő és tépelődés után mertek csak elmondani nekünk. Ha így teszünk, lehet, hogy legközelebb még hosszabb ideig vacilálnak emiatt.
- Azzal zárni egy utasítást, vagy útmutatást, hogy „…oké?” Ez azért lehet zavaró, mert ilyenkor nem engedélyt, vagy választ kérünk a gyerektől, szimplán tényállást közlünk vele.
- „Hagyd abba!” – néha szükséges, hogy veszélyes helyzetekben arra utasítsuk a gyereket, hogy mit NE csináljanak, de általában jobb ötlet, ha inkább pozitív utasításokat adunk: tehát nem azt szabjuk meg, mit NE csináljanak, hanem hogy mit csináljanak inkább helyette.
- „Biztos vagy te ebben?” – ezzel a mondattal azt szeretnénk elérni, hogy a gyerek reflektáljon valamire, amit tett, vagy tesz, de a passzív-agresszív hozzáállással csak szorongást keltünk, és elbizonytalanítjuk őket.
Nyitókép: Getty Images
Kövess minket, és értesülj a friss hírekről a Facebookon is!
Követem