Beteg gyerek: ezeket a tüneteket kezelhetik otthon a szülők
2024. március 19. 13:47
Az extrém nagy dózisú vitaminokat nem ajánlják a gyerekorvosok.
„Gyakorta tapasztaljuk, nem csupán gyermekeknél, hogy egy-egy betegség után sokkal gyakoribbak a visszaesések, elhúzódó panaszok, ám szakmai szempontból egy kisgyermek évi 8-10 vírusfertőzése még nem számít kóros gyakoriságnak, és ez a folyamat – bármennyire is nehézkes – az immunrendszer érését támogatja” – mondta el a Magyar Nemzetnek Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A doktornő védekezési technikákat is javasolt.
„A különféle vitaminkészítmények, gumivitaminok túladagolása helyett a változatos, tápanyagdús ételekre, a zöldségek és gyümölcsök fogyasztására fókuszáljunk inkább, mert a kutatások azt igazolják, hogy az extrém nagy dózisú vitaminok nem védenek a fertőzésektől, sőt, túlzott mennyiségben akár károsak is lehetnek. Az immunrendszert tehát az egészséges életmód, a természetes tápanyagokban, vitaminokban gazdag étrend, a friss levegő és a rendszeres mozgás is erősíti. Ezek nem pótolhatók bekapkodott pirulákkal és szirupokkal” – magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy a változatos táplálkozás mellett mi erősítheti még az immunrendszert, a doktornő kifejti, a kötelező és ajánlott védőoltásokat épp azért javasolják, mert erősítik az immunrendszert, és több mindentől védenek, mint amire gondolunk.
„Az utóbbi évtizedekben is számos védőoltás vált elérhetővé, amely óvja a legkisebbeket, ilyen a Haemophilus influenza B, a Pneumococcus, Varicella, RSV, Influenza és a Meningococcus elleni oltások, amelyek nem csupán a súlyos lefolyású betegségektől, hanem a mindennapi vírusfertőzések megannyi szövődményétől óvnak, mint például a középfülgyulladástól, bakteriális arcüreggyulladástól, tüdőgyulladásoktól. Ezeknek köszönhető, hogy sokkal kevesebb a súlyos bakteriális fertőzés, így kevesebb antibiotikumot kell szedniük a kicsiknek” – tájékoztatott Havasi Katalin.
A szülők bátran kezelhetnek otthon orrfolyást, kevés köhécselést, kis bágyadtságot, ami egy nagy alvásra elmúlik, két-három nap hőemelkedést vagy lázat, abban az esetben, ha a gyermek folyadékfogyasztása rendben van, és a láztalan időszakokban jókedvűen játszik
– fejtette ki a szakember.
Azonnali megkeresés, az ügyelet vagy mentő hívása szükséges tudatzavar, eszméletvesztés, súlyos légzési nehezítettség, súlyosnak látszó sérülés, mérgezés gyanúja, vagy ha nyomásra el nem halványuló folt jelenik meg a lázas gyermek bőrén, esetleg, ha a kiszáradás jeleit észleljük. De ismert ok nélkül is, ha súlyosnak látszó tünetet észlelünk gyermeken, mindenképp jelezzük orvosnak, mert akár egy rapidan induló fertőzés, nem ismert okú belső sérülés, vagy mérgezés is állhat a hátterében – összegezte Havasi Katalin.
Nyitókép (illusztráció): Getty Images