Ebben az időpontban érdemes bevenni a vitaminokat, hogy a legjobban hassanak
2024. március 15. 5:01
A rendszeres vitaminpótlás nagyon fontos, de érdemes arra is figyelni, hogy mikor vegyük be a különféle vitaminokat, hogy a legnagyobb hatást érjék el.
A vitaminok többségét bármilyen időpontban be lehet venni, de akadnak olyanok is, amelyek sokkal jobban kifejtik a hatásukat, ha bizonyos napszakokban vesszük őket magunkhoz. Ez összefüggésben van azzal, hogy a nap bizonyos szakaszaiban több vizet vagy ételt fogyasztunk, ami befolyásolhatja egyes vitaminfajták felszívódását.
Ahhoz, hogy megfelelően működjön a szervezetünk, alapvetően 13 vitaminra van szüksége. Kilenc vízben oldódóra és négy zsírban oldódóra.
Bár ezek a tápanyagok változó mennyiségben megtalálhatók az ételekben, vannak, akiknek szüksége lehet extra vitaminbevitelre, az optimális felszívódás pedig bizonyos esetekben számos körülménytől függ .
Mik a vízben oldódó vitaminok?
Mint a kategória neve is mutatja, a vízben oldódó vitaminok vízben oldódnak, így nincs szükség arra, hogy étkezés közben vegyük be őket a felszívódáshoz. Ezek a vitaminok a
- C-vitamin
- B1-vitamon (tiamin)
- B2-vitamin (riboflavin)
- B3-vitamin (niacin)
- B5-vitamin (pantoténsav)
- B6-vitamin (piridoxin)
- B7-vitamin (biotin)
- B9-vitamin (folát)
- és a B12-vitamin (kobalamin).
A vízben oldódó vitaminokat rendszeresen pótolnunk kell, mert – ellentétben a zsírban oldódó vitaminokkal – nem tárolódnak könnyen a szervezet szöveteiben. Bár természetesen olykor jóból is megárt a sok, ezek miatt nem kell különösebben aggódni, mivel a felesleges vízben oldódó vitaminok a vizelettel kiürülnek a szervezetünkből.
C-vitamin
A C-vitamin rendkívül fontos a szervezet számára, erős antioxidánsként működik, szükséges az immunrendszer működéséhez, valamint a kollagén és az idegi átvitel szintéziséhez. Számos C-vitamin-kiegészítő létezik, beleértve az aszkorbinsavat és az azt kiegészítő bioflavonidokat, a liposzómás C-vitamint és kalcium-aszkorbátot.
A C-vitamin-kiegészítőket bármikor magunkhoz vehetjük, étkezéssel vagy anélkül, bár az aszkorbinsavat érdemes étkezéssel egy időben szedni, hogy ne lépjenek fel apró gyomor -és bélrendszeri mellékhatások sem, amit az aszkorbin savassága okozna.
Ne feledjük, hogy a C-vitamin-kiegészítőket hűvös, sötét helyen kell tárolni, mivel ez a tápanyag érzékeny a hőre és a fényre.
Tartsuk szem előtt azt is, hogy mivel a felesleges C-vitamint kiválasztja és kiüríti a szerveztünk, ezért nem szükséges 1000 mg feletti adagokat szedni, kivételt képzenek intravénás C-vitamin-kezelések.
B-vitaminok
A B-vitaminokat egyenként vagy olyan B-komplex kiegészítőként árusítják, amelyek tartalmazzák a nyolc B-vitamin mindegyikét. Mivel vízben oldódnak, alapvetően be lehet venni őket étellel vagy étkezés nélkül is, bármelyik napszakban. Ugyanakkor gyakran javasolják, hogy a B-vitaminokat reggel vegyük be, mivel fontos szerepük van a tápanyag-anyagcserében és az energia termelésében.
Egyeseknek előnyös lehet a B-vitaminokat éhgyomorra szedni. Például ajánlott, hogy a B12-hiányban szenvedő emberek B12-kiegészítőjüket éhgyomorra vegyék be sok vízzel, a maximális felszívódás érdekében.
Mik a zsírban oldódó vitaminok, és mikor kell bevenni ezeket?
Ellentétben a vízben oldódó vitaminokkal, a zsírban oldódó vitaminok, ahogy a nevük is sejteti, zsírban oldódva fejtik ki a maximális hatásukat. Ezért általában azt javasolják, hogy a zsírban oldódó vegyületeket étkezéskor vegyük be. A zsírban oldódó vitaminok az
- A-vitamin
- D-vitamin
- E-vitamin
- K-vitamin.
A-vitamin
Az A-vitaminhiány ritka az Egyesült Államokban és Európában, inkább a fejlődő országok lakosaira jellemző. Bizonyos népek veszélyeztetettebbek lehetnek azért, mert nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez, ennek következtében A-vitaminhiány léphet fel. Különösen veszélyeztettek a terhes és szoptató nők, valamint a cisztás fibrózissal élők.
A legtöbb A-vitamin-kiegészítő halolajból származó A-vitamint vagy A-vitamin-karotinoidot tartalmaz. Utóbbiak növényi vegyületek, amelyeket a szervezet aktív A-vitaminná alakít át.
Az optimális felszívódás érdekében az A-vitamin-kiegészítőket lehetőleg étkezés közben vegyük be, olyan napszakban, amikor jellemzően zsírosabb ételeket fogyasztunk. Fontos, hogy ha általánosságban elmondható, hogy kiegyensúlyozott az étrendünk, akkor valószínűleg nincs szükségünk extra A-vitamin bevitelére. Ez azért szem előtt tartandó, mert a fölöslegesen szedett A-vitamin-kiegészítők növelhetik a rákos megbetegedések kockázatát.
D-vitamin
A D-vitamin elengedhetetlen az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, a csontok egészségéhez, a sejtnövekedéshez és még sok más funkcióhoz. Sajnálatos módon a világon több mint 1 milliárd ember szenved D-vitaminhiányban, írja a Healthyline összefoglalója.
A D-vitamin kiegészítőket is érdemes zsírtartalmú ételekkel, akár kisebb étkezések során bevenni. Egy tanulmány szerint az 50 évnél idősebbek közül azoknál, akik zsírtartalmú étkezéssel vették be a D-vitamin-kiegészítőt, a D-vitamin felszívódása 32 százalékkal hatékonyabb volt, mint azoknál, akik zsírmentes étkezés mellett szedték be.
Fontos megjegyezni, hogy a D-vitamin aktiválódása függ az elegendő magnéziumszinttől is, tehát a szervezet egészséges D-vitamin-szintjének fenntartása érdekében győződjön meg arról, hogy elegendő magnéziumhoz is jut a szervezete.
Ezen kívül tartsa szem előtt azt is, hogy bizonyos zsírban oldódó vitaminok, mint például az E-vitamin, befolyásolhatják a D-vitamin felszívódását. A D-vitamint és a K-vitamint pedig egyidejűleg a legjobb bevenni, mivel ezek a tápanyagok szinergikusan működnek a csontegészség és a szervezetben lévő kalciumszint egészsége érdekében.
Nyitókép (illusztráció): Getty Images