Sokan hiszik azt, hogy a meddőség női probléma, pedig egyáltalán nem ez a helyzet
2024. március 12. 13:32
A férfi meddőséggel kapcsolatos vizsgálatok és kezelések súlyosan alulfinanszírozottak, pedig globális válság zajlik a férfiak termékenységét illetően.
A nemek közti egyenlőtlenség olyan témában is megmutatkozik, mint a meddőség – erre mutat rá a Guardianben megjelent publicisztika. A szerző, Elle Hunt szerint a nők termékenysége folyamatosan napirenden van, ehhez képest a férfiaké ritkán kerül szóba, pedig globális válság figyelhető meg ezen a téren: az átlagos spermiumszám világszerte felére csökkent az elmúlt ötven évben, és a visszaesés nagy része az elmúlt húsz évben következett be. Ennek a pontos oka nem ismert, de feltételezések bőven akadnak, a környezetszennyezéstől kezdve az inaktív életmódon át az új technológiák, köztük az okostelefonok használatáig.
Ehhez képest a kormányok, az egészségügyi szolgáltatók, és még a párok figyelme is jóval inkább a női meddőségre irányul. Pedig az esetek 20 százalékában kizárólag a férfin múlik, ha egy nőnek nem sikerül teherbe esni, és további 30-40 százalékban nekik is részük van benne. Gyakran előfordul, hogy egy pár mindkét tagja meddő. Mégis aránytalan mértékben a nőkre hárul mindennek a terhe, beleértve a társadalmi elvárásokat és a meddőségi kezelésekkel járó stresszt.
A férfi meddőséggel kapcsolatos vizsgálatok és kezelések súlyosan alulfinanszírozottak, a meddőségi problémákkal jelentkező párok negyedénél a férfi semmilyen vizsgálaton nem esik át – sorolta Hunt. Ráadásul a férfiakat a nőkkel ellentétben nem szocializálják arra, hogy egy bizonyos kor után az ő termékenységük is visszaesik. Valóban, a férfiaknál erre később kerül sor, de ők sem mentesülnek ez alól.
Vannak jelek arra, hogy a férfiak terméketlenségére is egyre nagyobb figyelem irányul. Megjelentek olyan startupok, amelyek otthon elvégezhető spermavizsgálatot kínálnak és podcast is szól már az érintett férfiak személyes tapasztalatairól. Az Egyesült Királyságban a termékenység és a családtervezés bekerült a középiskolai szexuális oktatás témái közé, de így is évtizedekig tarthat, amíg leszámolunk azzal a hiedelemmel, hogy a családtervezés inkább a nők ügye – véli Hunt.
A szerző néhány adatot is felsorol: a nők termékenysége húszéves korban van a csúcson, és jelentősen csökken 35 év után, amikor megnőnek a terhességgel és szüléssel kapcsolatos kockázatok. A 40 éven túli férfiak feleannyira termékenyek, mint a 25 alattiak, ráadásul az alkoholfogyasztás, a dohányzás, az egészségtelen életmód, a gyógyszerszedés vagy a szteroidhasználat mind-mind rontja a termékenységet. Az idősebb apák gyerekeinél pedig megnő a születési rendellenességek, egészségügyi problémák, mint a rák és olyan mentális zavarok kockázata, mint a skizofrénia, valamint a bipoláris zavar.
A gyerekvállalás az RTL-en, a Reggeliben is téma volt kedden. Dr. Kaáli Nagy Géza szülész-nőgyógyász ebben arról beszélt, hogy káosz van az államosított meddőségi klinikákon: mérhetetlen mennyiségű pénzt pumpáltak beléjük, de ebből sokkal több gyereknek kellett volna születnie.
Nyitókép (illusztráció): E+ / Getty Images