Életmód

A Covid-19 két évvel a fertőzés után még mindig babrál egyesek agyával

rtl.hurtl.hu

2023. július 24. 16:44

Volt, aki a hosszú covid miatt mintegy tízévnyit öregedett a kognitív képességeit illetően.

A Covid-19 két évvel a fertőzés után még mindig hatással van egyesek agyára: egy új tanulmány szerint egyeseknél még jóval az első fertőzés után is kognitív károsodás tapasztalható, írja az IFL Science

A londoni Kings College új kutatása szerint a hosszan tartó Covid-tüneteket, például agyködöt mutató emberek még két évvel az eredeti fertőzés után is kognitív nehézségeket tapasztalnak.

A kutatók a 2021-ben és 2022-ben végzett két körös online kognitív tesztelés során azt vizsgálták, hogy a Covid-19 hatással volt-e a résztvevők kognitív teljesítményére (munkamemóriájukra, figyelmükre, gondolkodásukra és motoros funkcióikra). 

A tudósok több mint 3000 résztvevőt toboroztak a Covid Symptom Study alkalmazás segítségével, amely 2020 márciusában indult az Egyesült Királyságban. 

Egyes résztvevők, akik a tüneteket 12 vagy több héten keresztül tapasztalták, a kognitív károsodás jeleit mutatták (ami nagyjából tíz évnyi öregedésnek felelt meg). 

Ezek a résztvevők nem értek el szignifikánsan magasabb pontszámot a második tesztelési körben, amelyre kilenc hónappal az első teszt után került sor – addigra nagyrészüknél már két év is eltelt azóta, hogy elkapták a fertőzést. 

A kutatók érdekes módon megállapították, hogy azok a résztvevők, akik úgy érezték, hogy teljesen felépültek a fertőzésből, hasonlóan teljesítettek, mint azok, akik nem kapták el a vírust.

Az eredményeink arra utalnak, hogy akik long-covid szindrómások, a koronavírusnak az olyan mentális folyamatokra gyakorolt hatása, mint a szavak és alakzatok felidézésének képessége, még az eredeti fertőzésük óta eltelt átlagosan majdnem két év elteltével is kimutatható

– mondta a kutatás vezető szerzője, Dr. Nathan Cheetham, a King's College London vezető posztdoktori adattudósa.

„Jó hír volt azonban, hogy a Covid nem volt hatással a teljesítményre azoknál az embereknél, akik teljesen gyógyultnak érezték magukat, még akkor is, ha volt long-covidjuk. Ez a tanulmány rámutat, hogy szükség van azoknak az embereknek a megfigyelésére, akiknek az agyműködését a vírus a leginkább befolyásolja, hogy lássuk, hogyan alakulnak tovább a kognitív tüneteik, és támogatást nyújtsunk a gyógyulásukhoz” – tette hozzá Cheetham.

Nyitókép: Pixabay

#Életmód#covid#long covid#hosszú covid#fertőzés#kutatás#kognitív képességek