Belföld

Terrorzárás a Budapest Pride-on: 700 milliós rendőrségi járműpark védte a felvonulókat

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2024. június 26. 15:29

Új fogalmat tanultunk a szombati Budapest Pride-on: a Készenléti Rendőrség úgynevezett terrorzáró járművekkel biztosította a vonulás útvonalát. Ha jól számoltunk, akkor alaphangon nagyjából 700 millió forint értékű technikát vonultattak fel szombat délután a Bajcsy-Zsilinszky úttól a Hősök teréig. Milyen járműveket vetettek be szombaton, és mire képesek ezek a gépóriások? Képes ismertető.

Az elmúlt évek örömteli fejleménye, hogy évről évre kevesebben akarják megzavarni a Budapest Pride felvonulásokat. A június 22-én, szombaton tartott rendezvényen sem kellett kordonokat állítani a vonulók védelmében. A kordonozás szokása 2007-2008-ra nyúlik vissza, ezekben az években ugyanis súlyos fizikai támadások érték a menetet, ezért 2009 és 2017 között a felvonulás útvonala mellett felhúzott kordonokkal választotta el a rendőrség a felvonulás résztvevőit az ellentüntetőktől.

2018-ban és 2019-ben annyire lecsökkent az agresszív LMBTQ-ellenesek tábora, hogy a rendőrség ezekben az években inkább az ellentüntetők köré épített kerítést, a menet pedig szabadabban vonulhatott. A koronavírus-járvány lecsengése után, azaz 2021 óta már számottevő atrocitások nélkül zajlottak a több tízezresre duzzadt Pride menetek, csupán maroknyi ellentüntető próbálja évről évre megzavarni a színes és vidám felvonulást.

Így volt ez idén is, azonban a korábbi évekhez képest újfajta rendőrségi intézkedésnek lehettünk tanúi – mint azt a cikkünk tetején kattintható galéria is tanúsítja. A gyülekező a Podmaniczky utca Teréz körút és Bajcsy-Zsilinszky út közti szakaszán volt, a menet a Bajcsy-Zsilinszky út, Andrássy út, Oktogon, Hősök tere útvonalon haladt a célig, a Városligetig, a Vajdahunyad vár előtti rétig. A Podmaniczky utca torkolatánál vettünk észre először két különleges rendőrségi járművet az út szélén leparkolva: két Rába teherautót. 

Beszédbe elegyedtünk az egyik rendőrrel, akitől megtudtuk, hogy 

ezek úgynevezett terrorzáró járművek, amiket a menet útvonalának biztosítására használnak. 

Ez azt jelenti, hogy azt útvonal mentén a keresztutcákban ezekkel blokkolják a forgalmat, így ha netalán valaki ártó szándékkal autóval akarna a tömegbe hajtani – ahogy erre az elmúlt években külföldi tömegrendezvényeken sajnos számos példát láthattunk –, akkor ezek a masszív monstrumok az útját tudják állni. 

És valóban: amikor elindult a menet, a két Rábával keresztbeálltak a Bajcsy-Zsilinszky úton, két-két sávot is blokkolva, így a Váci út felől védelmet biztosítva a felvonulóknak egy autós terrorista felbukkanása esetén. Kicsit odébb, az Oktogonnál három ilyen Rábát láttunk, ezekkel a Deák Ferenc tér és a József Attila utca felől parancsoltak megálljt a terrorveszélynek.

A menet útvonalán az Oktogon bizonyult a következő kritikus pontnak: itt is láttunk terrorzáró rendőrségi járműveket, igaz, nem Rába teherautókat, hanem a Készenléti Rendőrség két buszát és két Mercedes Unimog terepjáró teherautót. Amikor a vonuló tömeg a forgalmas kereszteződéshez ért, a buszokkal a Teréz körút Nyugati pályaudvar felé tartó sávjait torlaszolták el, míg a két Unimoggal a Blaha irányából érkezőknek állták útját.

A békés menet legközelebb a Dózsa György útnál részesült terrorzáró védelemben. Itt tanyáztak egyébként az ellentüntetők, a Szépművészeti Múzeum vonalában és a Műcsarnok vonalában is álldogált egy-egy csoport LMBTQ-ellenes molinókkal. A Rába teherautók itt tűntek fel ismét, a tüntetők háta mögött, őket is védve álltak keresztben a Dózsa György út sávjain.

Komoly géppark

Utánanéztünk, hogy pontosan milyen járművek kaptak terrorzáró funkciót szombaton:

  • A Budapest Pride útvonalán öt Rába H14 teherautót számoltunk össze. Ezek hozzávetőleg 70 millió forintba kerülnek, és öt évvel ezelőtt hat darabot vásárolt belőlük az Országos Rendőr-főkapitányság a Készenléti Rendőrség részére. A Rába Magazin 2019. februári száma azt írta, hogy a kéttengelyes terepjáró teherautók a rendőrség igényeire lettek testre szabva, különleges felszereltségük a sikátorfény, a fülkéből vezérelhető keresőlámpa, a digitálisan programozható feliratos kijelző, illetve az EDR rádió. Ezek a 6,5 tonnás teherbírású, meglehetősen masszív felépítésű, katonai célokra is használható járművek áru- és csapatszállító feladatok ellátására is alkalmas ponyvás platós felépítményt kaptak. 
  • Két Mercedes által gyártott Unimog U 4023 terepjáró teherautót szpottoltunk az Oktogonnál. Ezek a rendkívül strapabíró járművek egyenként nagyjából 85 millió forintba kerülnek. A Készenléti Rendőrség flottájába tartozó robusztus Unimogok összkerék-meghajtásúak, extrém időjárási és terepviszonyok között is helytállnak. A szombati Pride-on látott példányok ponyvás platós felépítménnyel és elejükön csörlővel voltak felszerelve.
  • Az Oktogonnál két Credo Optinell 12 buszt is láttunk, ezek bruttó 90 millió forintba kerültek, amikor 2018-ban 33 darabot vásárolt belőlük a rendőrség a győri Kravtex Kft.-től a Készenléti Rendőrség számára. A több mint 30 fő és 20 köbméternyi felszerelés szállítására alkalmas buszok akár 110 km/órás sebességgel is képesek haladni, igaz szombaton nem ezt a képességüket csillogtatták a Teréz körút sávjain keresztben állva.

Öt Rába, két Unimog és két Optinell terrorzáró járművel kalkulálva azt lehet mondani, hogy 

mintegy 700 millió forint értékű technikát vonultatott fel szombat délután a rendőrség a 2024-es Budapest Pride védelmében. 

Ehhez természetesen még hozzájön az üzemeltetés és a személyi állomány költsége, ennek megbecslésével pontosabb adatok híján nem próbálkozunk.

Hasonló módon felsorakoztatott terrorzáró járművekkel más vonulásos rendezvényeken, tüntetéseken, békemeneteken nem találkoztunk korábban, tapasztalataink szerint egyedül a karácsonyi vásárok idején szokta a magyar rendőrség beton blokkolóelemekkel, illetve néhány páncélozott járművel növelni a lakosság biztonságérzetét. Ilyen szempontból 

kijelenthető, hogy az elmúlt években megszokottakhoz képest a Budapest Pride rendőri biztosítása 2024-ben új módszerrel történt.

Kockázatosnak minősítették a pride-ot

Mindezzel kapcsolatban kérdésekkel fordultunk az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtóosztályához, egyebek közt azt tudakolva, hogy a korábbi évekhez képest mikor és miben változott a biztonsági helyzet, és ezzel összefüggésben a rendőrségi eljárásmód, ami ezt a fajta útlezárást szükségessé teszi. Az ORFK az alábbiakról tájékoztatta az rtl.hu-t:

A biztosításban részt vevő erők és eszközök alkalmazását minden esetben kockázatelemzés előzi meg, így az ön által kérdezett rendezvény biztosítása is az adott eseményhez, a várható létszámhoz és egyéb biztonsági tényezőkhöz kötötten történt.

„Arra vonatkozóan, hogy rendezvények biztosításában mióta és hány alkalommal vettek részt a megkeresésében említett járművek, nem rendelkezünk kimutatással” – válaszolták arra a kérdésünkre, hogy mióta használják ezeket a járműveket vonulásos események útvonalának biztosítására és hány eseményt kellett eddig ezzel a fajta terrorzáró módszerrel biztosítani.

A szóban forgó járművekkel kapcsolatban az alábbiakat osztották meg érdeklődésünkre:

A rendőrség a határvédelmi feladatok ellátására 

2018-ban több mint egymilliárd forint értékben szerzett be korszerűbb és költséghatékony Mercedes Unimog U 4023 és Rába H14 típusú járműveket, 

lecserélve az elavult, gazdaságtalanul működő járműállomány (KrAZ 255, IFA W50, Rába H9) egy részét. Mivel az új járművek terepjáró képessége rendkívül jó, ezért a határvédelmi feladatokon túl katasztrófahelyzetek esetén (például árvízkor) vetik be őket, illetve a mindennapokban logisztikai célokra használják. „A rendőrség tulajdonában lévő járművek darabszáma a harcértékre vonatkozó szenzitív adatnak minősül, így arról nem áll módunkban információt kiadni” – írták a beszerzett járművek számára vonatkozó kérdésünkre. 

Az egymilliárd forintos beszerezési összegből, valamint a piaci árazásból kiindulva azt lehet becsülni, hogy összesen tucatnyi Unimog és Rába szolgál a rendőrség kötelékében, tehát a szombati pride-ra ezek felét mozgósíthatták.

Így látják a felvonulók

„A lányom és a felesége az én családom” – mondta az rtl.hu-nak az egyik felvonuló, akit a szombati Pride-on kérdeztünk. Kameránk előtt a résztvevők arról is beszéltek, milyen ma az LMBTQ-közösség helyzete, van-e Magyarországon olyan politikai erő, ami igazán képviselni tudja őket, és hogyan fogadják a felnőttek, ha a gyerekük coming outol. Van, aki szerint az emberek egyre nyitottabbak, és van, aki tragikusnak és megalázónak látja a közösség helyzetét. Van, aki arra kíváncsi, vajon Magyar Péter képviselné-e az LMBTQ-embereket.

 

#Belföld#budapest pride#Készenléti Rendőrség#terrorzárás#ma#felvonulás#pride#tömegrendezvény#rendőrség