Belföld

Népszava: A béremelés ellenére a tanárok többsége csak a minimumösszeget kapta

rtl.hurtl.hu

2024. január 31. 6:49

Így járt több száz pedagógus 62 százaléka.

A pedagógusok átlagbére továbbra is alacsony, még a januári 32,2 százalékos béremelés ellenére is, ami nem érte el a diplomások átlagkeresetének 72 százalékát sem, írja a Népszava. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) összesítése szerint a fizetések átlagosan bruttó 564,2 ezer forintra emelkedtek, de a kormány által vállalt cél, miszerint 2024-re eléri a pedagógusok átlagbére a diplomás-átlagkereset 71,8 százalékát, még nem valósult meg.

A lap hozzáteszi, hogy a visszajelzések alapján sok pedagógus csak a minimumösszeget kapta meg a bértáblázatok alapján. A szakszervezetek hangsúlyozták, hogy a bértömeg növekedése nem jelenti automatikusan az egyenletes 32,2 százalékos béremelést mindenki számára, ezért a kormány által rögzített minimumösszegeket is sokan csak a fokozatukhoz mérve kapták meg. Erről a PDSZ felmérése szerint a válaszadók 62,1 százaléka számolt be.

„Van, aki arról írt: bár több lett a keresete, az infláció már rég elvitte ezt az emelést. Egy több mint 18 éve a pályán lévő, egyetemi diplomával rendelkező, Pedagógus II. fokozatú tanár nettó bére most megközelíti a 420 ezer forintot, s mint fogalmazott, ez »a túlélésben« valóban segít. Más azt sérelmezte, hogy 34 év munkaviszony után is csak a fokozatához tartozó minimumot, a bruttó 538 ezer forintot kapta. De akadt olyan is, akinek a korábbi béréhez képest 12,5 százalékkal nőtt a keresete, másnak 6,6 százalékkal” – írja a Népszava. A pedagógus-szakszervezetek és a Belügyminisztérium között legközelebb szerdán lesz egyeztetés, hogy megvitassák az eddigi béremeléssel kapcsolatos tapasztalatokat.

Orbán Viktor korábban arról beszélt az év végi kormányinfón, hogy átlagosan 32 százalékos tanárbéremelés várható januártól:

Nyitókép: Barsi Fanni / RTL

#Belföld#oktatás#tanár#pedagógus#béremelés