Elkerülhetetlen a vízdíjemelés, csak a költségek felét fedezik a fogyasztók
2023. július 24. 8:51
Jelenleg az állami intézményeknek, az erőműveknek, valamint a vízfaló akkumulátorgyáraknak is kedvezményesen kell az ivóvizet adni. Várhatóan perel majd a főváros, hogy magasabb díjakat szedhessen be.
A fővárosban 218 forintba kerül egy liter víz, így a havi számlák 3000 forint alatt vannak, miközben az ivóvíz kutakból való kitermelése és eljuttatása a háztartásokhoz, az ehhez szükséges infrastruktúra működtetése, karbantartása és pótlása csaknem a duplájába kerül a bevételeknek – írta a Népszava.
Budapesten az átlagos vízfogyasztás háztartásonként havi 10 köbméter, vidéken nagy a szórás, de valamivel 7 köbméter felett van.
A fővárosi cég, ahogy az ország többi vízi közműcége, tíz éve nem nyúlhatott a vízdíjhoz, azaz változatlan áron kell szolgáltasson, ráadásul közművezeték-adót, illetve felügyeleti díjat is fizetnie kell.
A törvény szerint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tesz javaslatot arra, hogy mekkora legyen a szolgáltatási díj az ívóvízellátás és a szennyvízelvezetés esetében. Az illetékes minisztériumnak ezen javaslat alapján kellene évente döntenie a díjváltoztatásról és megállapítani az új árat. Tüttő Kata budapesti főpolgármester-helyettes szerint viszont ezt a kötelezettséget nem teljesítették, vagy legalábbis nem árulták el közérdekű adatigénylésére, hogy milyen javaslatot tettek.
A Fővárosi Vízművek ezért a törvény szabotálása miatt pert indít, és visszamenőlegesen is kártérítést fog kérni.
„Nonszensz, hogy sok más mellett a Karmelita kolostornak, Tiborcz szállodáinak, állami intézményeknek és cégeknek, erőműveknek, de még a kormány által országba hívott vízfaló akkumulátorgyáraknak is kedvezményesen, féláron kell ivóvizet adni. Ez akár tiltott támogatásnak is minősülhet” – fogalmazott Tüttő Kata.
Nyitókép: Bruzák Noémi/MTI