Belföld

Kényszerhelyzetben a budapesti Madách gimi, diákonként 8000 forint támogatást kérnek a szülőktől

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2022. szeptember 30. 21:23

Mivel az állam nem képes biztosítani a megfelelő színvonalú tanítás feltételeit, azt kérik a szülőktől, hogy segítsenek be.

Kényszerhelyzet címmel tett közzé felhívást a budapesti Madách Imre Gimnázium a Facebookon. A felhívást a nevelőtestület, a gimnázium alma mater alapítványa és szülői választmánya jegyzi, és lényegében arról szól, hogy kizárólag állami pénzből már nem képesek biztosítani a megfelelő színvonalú tanítást, ezért a madáchos diákok szüleihez fordulnak.

A felhívás szerint idén több mint tíz százalékkal csökkent az iskola pedagógusainak száma: ennyien mondtak fel biztosabb megélhetés után nézve. A nevelőtestület létszámának drasztikus csökkenésével

elindult a gimnázium szellemi amortizációja, ami a források csökkenésével a tanulási környezet amortizációját is eredményezi

fogalmaz a közlemény.  

Annak érdekében, hogy ne csökkenjen a Madách Imre Gimnáziumban a tanítás színvonala, a „jelenlegi és egykori iskolahasználókhoz” fordulnak segítségért. Így írnak erről:  

„Természetesen iskolánk állami gimnázium (és az is marad), így az állam biztosítja az (egyelőre nyomorúságos) fizetéseket és a működtetés általa felvállalt színvonalát. Ezért mi vállaljuk, hogy a kötelező 22 óránkat felkészülten megtartjuk, a dolgozatokat kijavítjuk, és felkészítjük diákjainkat az érettségire. Ha két megtartott órára egy óra felkészülést, átlagos idejű dolgozatjavítást számítunk, és hozzáadjuk a munkaközösségi- és nevelőtestületi értekezletek időtartamát, az ingyenes helyettesítéseket (szakszerűtlenül), az osztályozó, felvételi, átvételi és különbözeti vizsgák lebonyolítását, a szülőkkel való kapcsolattartást (fogadóórák és levelezések), valamint az adminisztrációt és az ügyeletet, akkor már meghaladjuk a 40 óra munkaidőt egy hétre. Sajnos, ennél több nem fér bele mindennapi teendőinkbe, mert – ugyan inkább foglalkoznánk az idejáró diákokkal, de – a megalázóan alacsony bérek miatt a 40 órán túl saját magunk és családunk fenntartásáról is gondoskodnunk kell.”

A Madách-alapítvány kuratóriuma ezért azt kéri, hogy j2023-tól kezdve aki teheti, havi 8000 forinttal támogassa a gimnáziumot (testvérek esetén összesen 12 ezer forinttal).

A felhívás tételesen felsorolja azokat a tevékenységeket, amik elvégzése jócskán felül van az állam által biztosított kereteken, és „amelyek nélkül a Madách nem lenne az, ami: az ország egyik legvonzóbb, legsikeresebb nevelő-oktató intézménye”. Amennyiben nem kapja meg a szükséges támogatást az iskola, 2023. január 1. után már nem tudják ellátni például a következőket:  

  • országos versenyekre való felkészítés,
  • házi versenyek összeállítása, lebonyolítása,
  • C1-es nyelvvizsgára, DSD II német nyelvvizsgára a tanórai keretet meghaladó felkészítés, vizsgáztatás,
  • próbanyelvvizsgák szervezése,
  • a 9. nyelvi előkészítő évfolyam év végi nyelvi szintvizsgája,
  • próbaérettségik szervezése magyarból, történelemből és matematikából,
  • évfolyamdolgozatok matematikából,
  • kis létszámú – 8 fő alatti – csoportok működtetése,
  • a felügyelet helyett a tanulók haladását biztosító szakszerű helyettesítések,  
  • munkaidőn túli tanári továbbképzések honorálása

– és így tovább.

Az iskola az tervezi, hogy a befizetett összeg 20 százalékát a tanulási környezetet érintő amortizáció lassítására (festés, felső ablakok és az üvegfal tisztítása, parkettacsiszolás), a tanulói és tanári terek élhetőbbé tételére, fontos eszközök államilag nem támogatott beszerzése fordítják. Abban bíznak, hogy a szülők legalább 80 százaléka támogatja majd a szükséges összeggel a gimnáziumot, és hogy sikerül más külső forrásokból (volt madáchosok, esetleges pályázatok, céges szponzoráció) is támogatást szerezni.


Nyitókép: a Madách Imre Gimnázium hivatalos Facebook oldala

#Belföld#oktatás#madách imre gimnázium#budapest#alapítvány#támogatás

Címlapról ajánljuk