Arra kérik Novák Katalint a tanárok, hogy ne írja alá a pedagógusok sztrájkját ellehetetlenítő törvényt
2022. május 25. 17:32
A tanárok szerint az Alkotmánybíróságnak kellene döntenie az új törvényről.
A pedagógusok sztrájkbizottsága arra kéri Novák Katalin köztársasági elnököt, hogy küldje előzetes normakontrollra a sztrájkot korlátozó törvényt – közölte a sztrájkbizottságot alkotó két nagy pedagógus szakszervezet szerdán.
A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azt kéri, hogy az államfő
ne írja alá az Országgyűlés által kedden elfogadott, a Nemzeti köznevelésről szóló törvény módosítását, hanem azt küldje meg az Alkotmánybírósághoz előzetes normakontroll eljárásra.
A két érdekvédelmi szervezet szerint már a köznevelési intézményeket érintő, egyes szabályokról szóló februári kormányrendelet is korlátozta a pedagógusok sztrájkhoz való alapvető jogát a járványügyi veszélyhelyzet végéig.
Erről Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa – a sztrájkbizottság közleménye szerint – úgy vélekedett, a rendelet azért nem ellentétes az alaptörvénnyel, „mert az arányosság garanciája az intézkedés időbeliségében valósul meg a veszélyhelyzet idejére”.
A két szakszervezet szerint azonban a korlátozás járványügyi veszélyhelyzet utáni fenntartása, törvényi szintre emelése indokolatlan, és felveti a kérdést: alkotmányos-e a sztrájkjog állandósuló korlátozása.
A pedagógusok sztrájkbizottsága szerint a sztrájkjogot szükségtelenül és aránytalanul korlátozzák a sztrájk alatti tanítás elrendelésénél.
A sztrájkot korlátozó rendelet törvénybe emelését kifejezetten diszkriminatív, retorziószerű, megfélemlítő szabálynak tekintjük
– áll a két pedagógus szakszervezet közleményében.
A pedagógusok munkabeszüntetésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a koronavírus-járvány idején, például kötelező a gyerekfelügyelet, és az órák felét, végzősök esetében pedig száz százalékát meg kell tartani a sztrájk alatt. A részletes szabályokról itt olvashat.
A tanárok a sztrájkkal a következőket akarják elérni:
- A pedagógusok és nem pedagógus beosztásban lévők bérhelyzetének rendezése. (Idén január 1-jétől – a kormány által ajánlott 10 százalékon felül – további 45 százalékkal emelkedjen a fizetés.)
- A munkateher csökkentése. (Neveléssel-oktatással lekötött munkaidő heti 22 óra legyen.)
Korábban a tanárokra vonatkozó oltás is szerepelt a követelések között, de miután a kormány megszüntette a koronavírussal kapcsolatos legtöbb intézkedést, a szakszervezetek ezt teljesítettnek veszik.
Nyitókép: Földes Ferenc Gimnázium / Facebook