Orbán nemrég még erőt akart meríteni egy színészből lett elnök példájából
2022. március 27. 16:11
A jogi végzettségű Orbán leszólta a színészből lett elnök Zelenszkijt. Aki szintén jogot végzett.
Én jogász vagyok, abból a tudásból élek, amit a jog világában gyűjtöttem. Aki pedig színész, az azzal a tudással dolgozik, amit színészként gyűjtött össze
– így beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről Orbán Viktor március 27-én, a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. A magyar miniszterelnök ezzel egyebek mellett arra reagált, hogy az Oroszország által megtámadott ország vezetője csütörtök este keményen kritizálta az uniós csúcson a magyar kormányfőt és politikáját:
Mivel az egységes EU-s és NATO-s fellépést akadályozó magyar kormány az utóbbi hetekben a világpolitika figyelmének központjába került, Orbán Viktor vasárnapi szavait meglehetősen gyorsan fel is kapták. Az ukrajnai háborús mémek gyűjtésével foglakozó Ukrainian Memes Forces az alábbi posztot tette közzé Twitteren:
Mint arra a fenti mém is rámutat, igazából nincs sok különbség Orbán és Zelenszkij politikai pályafutása között: mindketten jogot végeztek. Orbán az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát 1987-ben, míg Zelenszkij a kijevi közgazdasági egyetemen (szintén jogi diplomát) a 2000-es évek elején. A két diplomát, és a megszerzésükhöz szükséges erőfeszítéseket nehéz összehasonlítani: az egyik rendszerváltás előtti, javarészt marxista szemléletű állam- és jogtudományi képzés, a másik a 21. század eleji, az európai felsőoktatási rangsorban is előkelő helyen álló egyetemi oktatás eredménye.
A jogi diploma megszerzése után egyikőjük sem lépett jogi pályára (itt Orbán jog világában gyűjtött tudása is megkérdőjeleződik), a fő különbség, hogy Zelenszkij politikusi karrierje előtt a színjátszás világában is gyűjtött tudást. Ez utóbbival kapcsolatban érdemes felidézni, hogy Orbán Viktornak 11 évvel ezelőtt még semmi baja nem volt a színészből lett elnökökkel. Idézzük akkori szavait:
Az egykori amerikai elnök kiállt azért a meggyőződésért, hogy a rosszal nem lehet együtt élni, a gonosszal nincs békés egymás mellett élés, nincs kompromisszum; legyen bármilyen nagy és félelmetes, meg kell küzdeni vele, le kell győzni. Ronald Reagan tabukat döntött, öröknek hitt dogmákat söpört félre a józan ész nevében, ledöntötte a falakat, amelyeket a XX. század torz és beteg ideológiái nevében emeltek a szabadság útjába, amelyek elszigetelték a nyugati civilizáció egyik részét a másiktól. Erőt akarunk meríteni a példájából.
Orbán Viktor miniszterelnök ezt 2011. június 29-én, szerdán mondta, Ronald Reagan egykori amerikai elnök szobrának felavatásán, a budapesti Szabadság téren. A volt amerikai elnök szobra séta közben ábrázolja a színészből lett politikust, amint lendületesen a téren tornyosuló szovjet emlékmű felé tart. Orbán Viktor ezen az eseményen, amin jelen volt Condoleezza Rice, az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere, azt is mondta, hogy
Ronald Reagan a bizonyíték arra, hogy igenis létezik teljes megújulás, meg lehet változtatni az életünket, a sorsunkat, a világunkat, ha van hozzá elég bátorságunk és erőnk. Mindez sikerülhet, ha vesszük a bátorságot, hogy határozottan különbséget tegyünk jó és rossz, igaz és hamis, értékes és talmi között; ha vállaljuk, ahogy Reagan elnök is vállalta, a jó és rossz közötti különbség kimondásával járó felelősséget és következményeket.
Ronald Reagan 1981 és 1989 között volt az USA 40. elnöke. Mielőtt politikai pályára lépett színészként kereste kenyerét több-kevesebb sikerrel.
Nyitókép: Orbán Viktor Ronald Reagan szobrának avatásán, 2011-ben – Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala