Ukrán nagykövet: Meggyőződésem, hogy minden magyar inkább hajlandó valamivel többet fizetni a gázért, mint a saját vagy a fia, testvére, férje életével
2022. március 26. 20:14
Ljubov Nepop elmondta: nem kérnek katonákat, nem azt kérik, hogy harcoljanak helyettük.
„Nem kérünk katonákat, nem kérjük, hogy harcoljanak helyettünk, ám kérjük, hogy bocsássák a rendelkezésünkre mindazt, ami segít győznünk és ezzel megakadályozni azt, hogy a Kreml beváltsa fenyegetéseit, és tovább menjen immár a NATO-tagországai ellen” – mondta a Józsefváros Újságnak adott interjújában Ljubov Nepop, Ukrajna magyarországi nagykövete arra a kérdésre, hogy milyen segítséget várnak a magyar kormánytól. A nagykövet köszönetet mondott minden eddigi segítségért a magyar embereknek és a magyar kormánynak.
„Higgyék el, hogy önöknél sokkal inkább érdekeltek vagyunk abban, hogy a mi háborúnk ne váljon az önök háborújává is, mert ez azt jelentené, hogy Oroszország elpusztította Ukrajnát. Sem de jure, sem de facto nem szeretnék elveszíteni függetlenségünket” – fogalmazott, arra is kiérve: nem szeretnének moszkvai gyarmat lenni, „nem akarjuk, hogy a mi területünkről fenyegessék önöket, ha az orosz ellenőrzés alá kerülne”. Úgy látja, hogy a be nem avatkozásra törekvést Moszkva gyengeségként értékeli „és Oroszország megtámadja azokat, akiket gyengének tart.”
Elmondta: ők, az ukránok sem hitték, hogy Oroszország megtámadhatja őket és most Magyarország sem hiszi, hogy Oroszország képes megtámadni egy NATO-tagországot, még annak ellenére sem, hogy a Kreml erről nyíltan beszél.
Vegyünk csak Lavrov külügyminisztert, aki újságírói kérdésre cinikusan kijelentette, hogy »mi nem tervezzük megtámadni Európát, ugyanúgy, ahogy Ukrajnát sem támadtuk meg«.
A nagykövet szerint ahelyett a kérdés helyett, hogy „Miért kellene nekünk fizetnünk az önök háborújáért?”, inkább azt a kérdést kéne feltenni, hogy érdemes-e fizetni a biztonságért.
„Meggyőződésem, hogy a magyarok abszolút többsége amellett döntene, hogy kész áldozni saját biztonságáért és a demokrácia megvédelmezéséért. Meggyőződésem, hogy minden magyar azt mondaná, hogy inkább hajlandó valamivel többet fizetni a gázért, mint a saját vagy a fia, testvére, férje életével, honfitársainak végtelen szenvedésével, az ország romba döntésével fizetni. Az ember legyen őszinte magával, és akkor a döntés egyértelmű lesz” – fogalmazott.
Nyitókép: Mónus Márton / MTI