Elbukta Magyarország a jogállamisági pert az Európai Unió bíróságán
2022. február 16. 10:17
A bíróság szerint nem sérti az uniós jogot, hogy a támogatások feltételéül szabják a jogállamiság elveinek tiszteletben tartását. Varga Judit igazságügyi miniszter szerint politikai döntés született.
Az Európai Unió Bírósága elutasította Magyarország és Lengyelország keresetét, amelyben a két ország azt kezdeményezte, semmisítsék meg a jogállamiság elveinek tiszteletben tartására kitalált mechanizmust.
Ebben egyebek mellett azt is rögzítették, hogy az uniós támogatásokat csak abban az esetben kell kifizetni a tagállamoknak, ha azok az alapvető normákat betartják. Ennek megfelelően vizsgálhatják azt is, hogy Magyarországon érvényesülnek-e ezek az alapértékek.
Mint ahogyan a 24.hu cikke rámutatott, fontos kitétel ugyanakkor, hogy
a mechanizmus nem azt bünteti, ha a tagországok általánosságban megsértik az EU alapértékeit, hanem azt, ha konkrét problémákat találnak az uniós alapértékekkel kapcsolatban, amelyek ártanak az unió költségvetésének is.
Az ítélet szerint mindenesetre
- a jogállamisági mechanizmust a megfelelő jogalappal fogadták el,
- összeegyeztethető az uniós szerződések 7. cikk szerinti eljárással,
- és tiszteletben tartja különösen az Európai Unióra ruházott hatáskörök korlátait, valamint a jogbiztonság elvét.
Az uniós bíróság közölte: elutasítja a Magyarország és Lengyelország által benyújtott, az uniós költségvetésből származó finanszírozás igénybevételét a jogállamiság elveinek tagállamok általi tiszteletben tartásához kötő feltételességi mechanizmus ellen irányuló kereseteket.
A hvg.hu szerint az ítélet azt a magyar érvet sem fogadja el, hogy a rendelet megkerüli az uniós alapszerződést és túllép az abban meghatározott hatáskörökön -
vagyis elutasítja az Orbán Viktor által "lopakodó jogalkotás"-ként emlegetett hatáskörtúllépésre vonatkozó vádat.
Magyarország és Lengyelország március közepén nyújtott be keresetet az Európai Unió Bíróságához az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben.
A jogállamiság fogalmának Magyarország és Lengyelország által vitatott értelmezésével kapcsolatban a bíróság úgy ítélte meg, hogy a tagállamok kellő pontossággal meg tudják határozni az egyes elvek tartalmát és a belőlük eredő követelményeket.
Az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács 2020 decemberében erősítette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapról.
A rendelethez záradékot csatoltak, amely szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik. Ez azt jelenti, hogy a mechanizmust nem lehet politikai célokra használni.
Varga Judit: Politikai döntés született
Varga Judit igazságügyi miniszter szerint politikai ítéletet hozott az Európai Unió bírósága Magyarországot érintően a gyermekvédelmi törvény miatt.
A miniszter azt írta, a döntés élő bizonyítéka annak, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával.
Az ítélet egy újabb nyomásgyakorlás hazánk ellen, mert a nyár folyamán elfogadtuk a gyermekvédelmi törvényünket.
– fogalmazott. Hozzátette: „Brüsszel nem tudja annyiban hagyni, hogy a magyar emberek népszavazáson mondhatják el a véleményüket. A bürokratikus elit nem akarja elfogadni a magyarok szabad döntését és véleményét”.
A Fidesz is hasonlóan értékelte a történteket, a párt közleménye szerint Magyarországot valójában a gyermekvédelem miatt akarják megbélyegezni.
„Brüsszel nem akar belenyugodni abba, hogy Magyarország nem enged a nyomásgyakorlásnak, a gyermekeket célzó LMBTQ-propaganda megállítására is törvényt hozott, sőt még népszavazást is kiírt. Ezért perelték be Magyarországot, ezért indították az egész jogállamisági dzsihádot, ezért akarják megbélyegezni, elítélni és megbüntetni hazánkat” – áll a közleményben.
Hozzátették: „Brüsszelben előre meg volt írva az ítélet Magyarország ellen, kihirdetését pedig a magyar választásokra időzítették, így akarják a Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldalt hatalomra segíteni”.
Ellenzék: Az uniós forrásokról is döntenek áprilisban a választók
Az Európai Bíróság mai döntése után egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány antidemokratikus működése miatt mostantól minden egyes magyar állampolgárnak súlyos, forintosítható árat kell majd fizetnie – áll az ellenzék közös közleményében.
Az Egységben Magyarországért szerint „nem is lehet kérdés, hogy hazánk esetében élni fog-e az Unió az új lehetőséggel”, mert az egész mechanizmust azért akarták elfogadni, mert a magyarországi események alapján vált egyértelművé:
az EU eddig szinte tehetetlen volt abban esetben, ha egy tagország kormánya gátlás nélkül lopta el az embereket megillető uniós pénteket.
Az ellenzék szerint a mai döntés fényében az áprilisi választások tétje még világosabbá vált:
amennyiben a Fidesz győz, akkor nem fogunk hozzájutni a magyar embereket, a magyar gazdaságot megillető forrásokhoz.
Nyitókép: Aris Oikonomou/MTI/EPA/AFP pool