Schiffer András eldöntötte: a kutyapártra szavaz
2022. február 10. 18:26
Káoszosnak tartja az ellenzéki kampánykommunikációját, a 2000-es évek elejének biztonságot sugalló szocialista üzeneteivel lehet masszív választói tömböt építeni – mondta Schiffer András az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte van 300-500 ezer fideszes, akit le tud hasítani az ellenzék.
Az LMP egykori elnöke és országgyűlési képviselője az InfoRádiónak adott interjújában leszögezte, kampányidőszakban nem fog nyilvánosan megszólalni a választással kapcsolatban, ezzel azt akarja jelezni, hogy ő már nem játékos ebben a meccsben. Mulasztásnak tartja, hogy az LMP-ből nem lépett ki korábban.
Úgy látja, részletkérdés, hogy egy összetett koalíció élén lévő miniszterelnök-jelölt az ellenzék prominense az április 3-i országgyűlési választásokon, annak sincs jelentősége, hogy Márki-Zay Péter nincs beépülve egyik pártba sem, analógiaként az olasz Romano Prodi miniszterelnök sikerét hozta fel.
A magyar politikatörténet egyik nagy rejtélyének tartja, hogy a három párt által támogatott Karácsony Gergely az előválasztás második fordulója előtt úgy lépett vissza Márki-Zay Péter javára, hogy 7 százalék előnye volt. Nem tudja, mi történt a háttérben, egyetlen dolgot tud elképzelni: az mikroadományozók elkezdték a – Dobrev Klára és Karácsony Gergely mögött – harmadik helyen álló miniszterelnök-jelöltet támogatni.
Félmillió 2018-as Fidesz-szavazó átvihető az ellenzéki térfélre
Hibának tartja, hogy a csalódott fideszeseket akarja megszólítani az ellenzék, mert „aki ideológiai alapon 2018-ban a Fideszre szavazott, az most is a Fideszre fog szavazni, sőt az vélhetően márciusban ki fog menni a békemenetre. Ezzel együtt az ellenzéknek lett volna, illetve lenne most is nyerési esélye. Úgy látja, 300-500 ezer, négy éve a Fideszre szavazót még mindig át lehet vinni az ellenzéki oldalra, de őket elsősorban az egzisztenciális kérdések foglalkoztatják. Ők „2006-ban még MSZP-szavazók voltak”. Szerinte a megszólításukra Dobrev Klára alkalmasabb lett volna.
A másik oldalon is lát rossz döntéseket, méghozzá fajsúlyos kérdésnek. Elhibázottnak tartja, hogy az utóbbi idő nagy jövedelemkiáramlása a gazdagokat segíti. Igazságtalannak tartja a családtámogatási rendszert. „Vannak nettó hazugságok, mint a pedagógusbér-emelés, és van egy olyan családtámogatási rendszer, amelyik nagyon igazságtalanul különböztet szülők, családok között. Nyilvánvalóan egy jövedelemkiáramlás nem éppen a legjobb pozíció megbuktatni egy kormányt, de bőven van fogás a kormány elmúlt két-három éves gazdaságpolitikáján” – mondta Schiffer András. Ám az ellenzék kommunikációját kakofónnak tartja ebben a kérdésben.
Szerinte a szocialisták 2002 és 2006 biztonságot hangsúlyozó üzeneteihez hasonlóval lehet masszív választói tömböt építeni, erre érzett rá a Demokratikus Koalíció.
ISZOMM? Sok sikert!
Schiffer András az interjúban értékelte Márki-Zay Péter szakértői névsorát, árnyékkormányát is. Sikert kíván Thürmer Gyula Munkáspártjával együttműködő ISZOMM-nak, Szanyi Tibor pártjának. A Mi hazánkra azért nem szavazna, mert „az emberi méltósághoz hozzátartozik például a vallás szabad megválasztása, az etnikai identitás szabad megválasztása, az, hogy bőrszín, illetve szexuális irányultság alapján nem teszünk különbséget embertársaink között”.
De akkor kire szavaz?
„Nekem jobb híján marad a Kétfarkú Kutyapárt.” Úgy látja az egykori LMP szellemiségét ma a Magyar Kétfarkú Kutyapárt képviseli. Azt mondja, sajnálja, hogy egy viccpárt jutott ide, de „Kovács Gergő állhatatosságát minősíti, hogy komollyá vált a vicc. Azt is szoktam mondani, ha már röhej az egész, akkor legalább arra szavazzunk, akin tényleg röhögni is lehet” – mondta.
Úgy érzi, az igazi jogállami válság ma Európában nem Lengyelország meg Magyarország, hanem a járványkezelés.
Orbán Viktorral addig egyetért, hogy Magyarország ne legyen egyoldalúan elkötelezve egy hatalmi központ felé a glóbuszon, csak szemben a miniszterelnökkel, ő az egyenlő közelség helyett mindig az egyenlő távolságot tartja fontosnak.
Végezetül Schiffer András azt mondta: „Azon túl, hogy a keleti nyitás a számok szerint 2014-re nagyjából bebukott, nekem a fundamentális vitám Orbánnal abban volt azokban az években, és igazából ma is, csak ma már én nem vagyok szereplő, hogy miért kell természeti törvényként elfogadni azt, hogy Magyarország szélsőségesen kitett és szélsőségesen exportvezérelt. Végre túl kéne lépni a rendszerváltás utáni zsákutcába vezető paradigmán és a saját helyi gazdaságunkat kéne, ez nyilván nem megy egyik évről a másikra, sőt, egyik ciklusról a másikra, de a saját belső gazdaságunkat kéne megerősíteni.”
Nyitókép: Schiffer András az Állítsuk meg Moszkvát! címmel meghirdetett tüntetésen a budapesti orosz nagykövetség közelében 2017. április 24-én. Fotó: MTI / Kovács Tamás