Belföld

Így böngészhetünk a magyar pedofilok nyilvántartásában

rtl.hurtl.hu

2022. február 1. 10:12

A Belügyminisztérium figyelmeztetett: a megismert adatokat nem hozhatjuk nyilvánosságra.

A Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) szolgáltatáson keresztül február elsejétől részben megismerhető a pedofil bűnözők nyilvántartása – közölte kedden a Belügyminisztérium (BM).

Azok a nagykorúak, akik hozzátartozóként, nevelést, felügyeletet vagy gondozást ellátóként a lehető legnagyobb biztonságban szeretnék tudni a kiskorú gyermeket, február 1-jétől ellenőrizhetik, hogy a vele közvetlen kapcsolatba kerülő személyt a bíróság pedofil bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélte vagy sem

– fogalmazott a BM közleménye.

A nyilvántartás megismerését a kormánypártok által „gyermekvédelmi törvénycsomagnak” nevezett jogszabály tette lehetővé, amelyet tavaly júniusban fogadott el az Országgyűlés kormánypárti többsége. A csomag része volt a kiskorúak elleni szexuális bűncselekmények büntetési tételeinek szigorítása, továbbá a „homoszexualitás népszerűsítésének” tiltása az iskolai felvilágosításban és a médiában, bár hogy ez pontosan mit is jelent, azóta sem derült ki. 

A BM közleménye szerint a szexuális bűnözők nyilvántartásában való kutakodás szigorú protokoll szerint történthet: elektronikus személyazonosítás után, az erre a célra fejlesztett elektronikus felületen leadott adatigénylést kell benyújtani. A szolgáltatást az tudja igénybe venni, aki rendelkezik ügyfélkapu-regisztrációval, telefonos azonosítási szolgáltatás igénybevételére jogosító regisztrációval vagy eSzemélyi okmánnyal, illetve videón keresztül történő azonosítási szolgáltatás igénybevételére jogosító regisztrációval. Nyilatkozatot kell tennie az igénylőnek arról, hogy célhoz kötötten akarja megismerni az adatokat, így terjeszthető elő a konkrét adatigénylés.

Ezután az adatigényléshez mindössze az ellenőrizni kívánt személy ismert családi és utónevét kell megadni.

Találat esetén a felületen láthatóvá válik a törvényben meghatározott bűncselekmény elkövetéséért jogerősen elítélt családi és utóneve, születési éve, lakcíméből, illetve lakcímeiből a település neve, a főváros esetén a kerület is, továbbá a legutoljára róla szemből készített arcképmás.

Szintén láthatóvá válik a jogerős marasztaló bírósági döntésben szereplő bűncselekmény megnevezése, minősítése, elkövetésének ideje, a döntés jogerőre emelkedésének napja, a külföldi ítélet elismerése, megfeleltetése esetén pedig a külföldi bíróság által hozott határozat jogerőre emelkedésének napja.

Ha az adatigényléskor a megadott név alapján több találat is megjelenik, az érintettek fényképei és lakcímadatai válnak láthatóvá, ilyenkor csak a fényképek alapján kiválasztott egyetlen személy további adatai ismerhetők meg.

Az így megismert adatokat az adatigénylő köteles bizalmasan kezelni, kizárólag a gyermek védelme érdekében használhatja fel és teheti harmadik személy számára megismerhetővé. Tilos a megismert adatokat nyilvánosságra hozni, azokról képernyőfotót, egyéb másolatot, kivonatot vagy összefoglalót készíteni, tilos azokat sokszorosítani, nyilvántartásba rendezni vagy adatbázisba foglalni – figyelmeztetett közleményében a BM.

A felületen megismert adatok jogellenes megismerése, felhasználása különleges személyes adattal való visszaélés, a bűncselekmény két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Nyitókép: Pixabay

#Belföld#pedofil#gyermekvédelmi törvény#nyilvántartás#belügyminisztérium#adatigénylés

Címlapról ajánljuk